Španělský nejvyšší soud dnes pozastavil exhumaci ostatků diktátora Franciska Franka, kterou plánovala socialistická vláda na příští pondělí. Soud vydal předběžné opatření, dokud se nevyřeší stížnosti podané rodinou a některými organizacemi, které s přemístěním ostatků z baziliky v památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu nesouhlasí. Informovala španělská média.
Soud dnešní rozhodnutí zdůvodnil obavou, aby se ostatky nemusely přemisťovat vícekrát v případě, že posléze stížnosti rodiny proti exhumaci vyhoví. Deník La Vanguardia zdůraznil, že dnešní verdikt nijak nepředjímá konečné rozhodnutí o stížnosti podané rodinou, ale i Frankovou nadací či řádem benediktinů, kteří baziliku v Údolí padlých spravují.
Vláda v reakci na dnešní verdikt nejvyššího soudu uvedla, že odloží exhumaci, dokud se "v příštích měsících" nerozhodne o meritu celé věci. Podle deníku El Periódico ale může soudní spor trvat i do příštího roku. "Dočasné pozastavení samozřejmě nenaznačuje nic o podstatě problému," citoval deník vládní zdroj. Podle něj je vláda přesvědčena, že nejvyšší soud v konečném rozhodnutí exhumaci povolí.
"Dosáhnout cíle je důležitější než to, jak dlouhou cestu musíme v této věci ujít," řekla už v pondělí médiím místopředsedkyně vlády Carmen Calvová. Podle místních médií se dnešní verdikt o pozastavení očekával.
Odstranění ostatků generála Franka z Údolí padlých schválila loni vláda premiéra Pedra Sáncheze krátce po svém nástupu do úřadu a poté ji potvrdil i parlament; letos vláda stanovila termín na 10. června. Ostatky plánovala přemístit na hřbitov Mingorrubio na madridském předměstí El Pardo, kde je pohřbena i Frankova manželka Carmen Polová.
Sánchezova vláda prosadila exhumaci Frankových ostatků proto, že považuje za nedůstojné, aby Franco zůstal pohřben na stejném místě jako téměř 34.000 obětí z obou táborů občanské války. Tu pučem s dalšími důstojníky v roce 1936 rozpoutal právě Franco a zemřelo v ní za tři roky půl milionu lidí. Exhumace byla předmětem dlouholetých debat a předchozí pravicová vláda se k ní neměla, ač ji k tomu v roce 2017 vyzval parlament.
Franco, který zemřel v roce 1975, má v zemi stále dost příznivců. Obdivují ho mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce.
Sánchezova vláda původně předpokládala přemístění Frankových ostatků do konce loňského roku. Plán jí ale zkomplikovala rodina, která se exhumaci snaží zabránit soudně. Také ale když ji vláda loni vyzvala k určení nového místa pohřbení ostatků, vybrali potomci rodinnou hrobku v katedrále Panny Marie Almudenské v Madridu. Toto místo vláda odmítla s obavami, aby se katedrála v centru metropole - hojně navštěvovaná i turisty - nestala dějištěm manifestací oslavujících frankistickou diktaturu.
Památník v Údolí padlých nechal postavit asi 50 kilometrů severozápadně od Madridu Franco, slavnostně otevřen byl 1. dubna 1959. Poté, co loni vláda schválila přemístění ostatků, památníku výrazně stoupla návštěvnost. Podle některých zdrojů Franco v památníku ani pohřben být nechtěl a o uložení jeho ostatků v tamní bazilice rozhodla po jeho smrti tehdejší prozatímní vláda.
Související
Potomci diktátora žalují Španělsko. Soud ve Štrasburku bude řešit exhumaci ostatků Franka
Diktátor Franco byl exhumován a přemístěn. Zbabělost, zlobí se jeho vnuk
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek