Mela před katedrálou v Madridu: Lidé se bouřili proti pohřbení fašisty Franka

Před katedrálou Panny Marie Almudenské v centru Madridu dnes večer demonstrovaly tisíce lidí, kterým vadí záměr pohřbít exhumované ostatky někdejšího španělského diktátora Franciska Franka v jedné z hrobek uvnitř chrámu. Informovala o tom agentura Reuters. Vyzvednutí Frankových ostatků z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu schválil v září španělský parlament. Potomci si přejí převézt je do své hrobky v katedrále, což se ale nelíbí španělské vládě ani rodinám Frankových obětí.

Vláda se obává, aby se z katedrály v centru Madridu nestalo poutní místo Frankových obdivovatelů, nemá ale legální prostředky, jak jeho pohřbení uvnitř chrámu zabránit. Rodina tam totiž má zaplacenou hrobku, v níž byla například loni pohřbena Frankova dcera Carmen. Církev proti pohřbu nic nenamítá.

Lidé dnes na demonstraci skandovali třeba hesla "Zločinec pryč z katedrály" nebo "Madrid bez Franka". Právě tlak veřejnosti by ale možná mohl církev přesvědčit, aby změnila názor, protože madridské arcibiskupství se podle neoficiálních informací demonstrací v okolí katedrály obává a nechce, aby pohřbení Franka odradilo část lidí od návštěv svatostánku.

Francisco Franco, který stál v čele Španělska od roku 1938 do své smrti v roce 1975, je v Údolí padlých pohřben spolu s 34.000 oběťmi z obou táborů španělské občanské války. Válku v roce 1936 rozpoutal právě Franco pučem proti tehdejší vládě; boje si za tři roky vyžádaly půl milionu obětí.

Mnozí proto považují za nedůstojné, aby byl Franco pohřben vedle svých obětí. Diktátor má ale v zemi stále mnoho příznivců, kteří ho obdivují mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce.

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Více souvisejících

Španělsko Francisco Franco Demonstrace ve Španělsku

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy