Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro Španělsko významným milníkem. Země se razantně proměnila, přešla zpět k demokratické formě vlády a začlenila se do západních mezinárodních struktur. Extremistická pravice jako by zmizela ze španělské politické scény. Tato skutečnost se však mění. V nadcházejících všeobecných volbách, které se ve Španělsku uskuteční již tuto neděli 28. dubna, se očekává značný vzestup nedávno vzniklé extrémně pravicové strany – Vox. Bude to tak poprvé od konce Francovy diktatury, kdy do španělských Cortes Generales znovu vstoupí extrémně pravicová strana.

Strana Vox, která vznikla v roce 2013, neměla až do zimy loňského roku zástupce v žádném z regionálních parlamentů či vlád. Jako by až do teď nebyla schopna správně mobilizovat své potenciální voliče. V nedělních volbách, ve kterých si Španělé zvolí všech 350 členů Kongresu poslanců a 208 senátorů, se však očekává zisk nezanedbatelného počtu mandátů pro tuto extremistickou stranu i na celonárodní úrovni.

Rétorika hlavních představitelů strany, především jejího lídra Santiaga Abascala, je značně populistická – Vox cílí především na národního ducha Španělů a jejich jednotu, odmítá dosavadní ilegální migraci i současné uspořádání státu, které bývá označováno jako tzv. „stát autonomií“. Z toho logicky vyplývá, že se Vox radikálně staví proti jakýmkoliv separatistickým pokusům, zejména těm katalánským a baskickým.

Rétorika odmítající španělský regionalismus, či chceme-li decentralizaci Španělska, zesílila především po katalánském referendu za nezávislost na podzim roku 2017. Mnozí označují právě tuto událost za rozhodující okamžik, od kterého zaznamenáváme konstantně narůstající občanskou podporu strany Vox. Otázkou zůstává, kolik křesel si v jednotlivých komorách španělského parlamentu dokáže strana v neděli vybojovat?

Nejaktuálnější průzkumy veřejného mínění odhadují, že by Vox mohla získat okolo 11 % hlasů, což je poměrně vysoké procento ve volebním systému, který je více méně založen na proporčním získávání mandátů. Strana je však v poslední dnech velice aktivní, dokáže velmi dobře zmobilizovat voliče, pořádá manifestace a shromáždění a těší se také velké podpoře na sociálních médiích, mohla by tedy již tuto neděli získat dostatečný, a možná i o dost vyšší, počet mandátů na to, aby razantně zahýbala dosavadním politickým uspořádáním Španělského království. Samotný lídr strany Abascal tvrdí, že to, co se stane 28. dubna nedokáží nyní říct předvolební průzkumy, ani experti či komentátoři, všichni ve Španělsku to však podle něj cítí.

Očekávali bychom, že po traumatu, které pro Španělsko znamenala 36 let dlouhá vojenská diktatura Francisca Franca, se extremistické strany do tamějšího parlamentu už nedostanou. Vox ale od loňského roku stále nabývá na síle a vypadá to, že následující měsíce budou pro stranu zlomovým obdobím. Nejen že se Vox uchází o místa v centrálním parlamentu Španělska, ale za měsíc bude kandidovat i ve volbách do Evropského parlamentu.

V tomto kontextu je třeba mít na paměti, že na unijní úrovni nejsou extremistické strany ničím překvapivým, jedná se fenomén posledních několika let. Jejich úspěchy a rostoucí podpora souvisí především s nespokojeností občanů s aktuálním nastavením politických systémů v jejich zemích. Občané a voliči proto hledají něco jiného, chtějí alternativu, kterou především novější protestní a populistické strany jako Vox, nebo například Alternativa pro Německo či italské Hnutí pěti hvězd, právě jsou.

Související

Více souvisejících

Španělsko volby ve Španělsku Francisco Franco Vox (krajně pravicová strana) extremismus

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 2 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo

Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo opoziční hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše, jeho podpora nicméně opět klesla. Vzrostly naopak preference koalice Spolu. Do dolní parlamentní komory by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy