Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro Španělsko významným milníkem. Země se razantně proměnila, přešla zpět k demokratické formě vlády a začlenila se do západních mezinárodních struktur. Extremistická pravice jako by zmizela ze španělské politické scény. Tato skutečnost se však mění. V nadcházejících všeobecných volbách, které se ve Španělsku uskuteční již tuto neděli 28. dubna, se očekává značný vzestup nedávno vzniklé extrémně pravicové strany – Vox. Bude to tak poprvé od konce Francovy diktatury, kdy do španělských Cortes Generales znovu vstoupí extrémně pravicová strana.

Strana Vox, která vznikla v roce 2013, neměla až do zimy loňského roku zástupce v žádném z regionálních parlamentů či vlád. Jako by až do teď nebyla schopna správně mobilizovat své potenciální voliče. V nedělních volbách, ve kterých si Španělé zvolí všech 350 členů Kongresu poslanců a 208 senátorů, se však očekává zisk nezanedbatelného počtu mandátů pro tuto extremistickou stranu i na celonárodní úrovni.

Rétorika hlavních představitelů strany, především jejího lídra Santiaga Abascala, je značně populistická – Vox cílí především na národního ducha Španělů a jejich jednotu, odmítá dosavadní ilegální migraci i současné uspořádání státu, které bývá označováno jako tzv. „stát autonomií“. Z toho logicky vyplývá, že se Vox radikálně staví proti jakýmkoliv separatistickým pokusům, zejména těm katalánským a baskickým.

Rétorika odmítající španělský regionalismus, či chceme-li decentralizaci Španělska, zesílila především po katalánském referendu za nezávislost na podzim roku 2017. Mnozí označují právě tuto událost za rozhodující okamžik, od kterého zaznamenáváme konstantně narůstající občanskou podporu strany Vox. Otázkou zůstává, kolik křesel si v jednotlivých komorách španělského parlamentu dokáže strana v neděli vybojovat?

Nejaktuálnější průzkumy veřejného mínění odhadují, že by Vox mohla získat okolo 11 % hlasů, což je poměrně vysoké procento ve volebním systému, který je více méně založen na proporčním získávání mandátů. Strana je však v poslední dnech velice aktivní, dokáže velmi dobře zmobilizovat voliče, pořádá manifestace a shromáždění a těší se také velké podpoře na sociálních médiích, mohla by tedy již tuto neděli získat dostatečný, a možná i o dost vyšší, počet mandátů na to, aby razantně zahýbala dosavadním politickým uspořádáním Španělského království. Samotný lídr strany Abascal tvrdí, že to, co se stane 28. dubna nedokáží nyní říct předvolební průzkumy, ani experti či komentátoři, všichni ve Španělsku to však podle něj cítí.

Očekávali bychom, že po traumatu, které pro Španělsko znamenala 36 let dlouhá vojenská diktatura Francisca Franca, se extremistické strany do tamějšího parlamentu už nedostanou. Vox ale od loňského roku stále nabývá na síle a vypadá to, že následující měsíce budou pro stranu zlomovým obdobím. Nejen že se Vox uchází o místa v centrálním parlamentu Španělska, ale za měsíc bude kandidovat i ve volbách do Evropského parlamentu.

V tomto kontextu je třeba mít na paměti, že na unijní úrovni nejsou extremistické strany ničím překvapivým, jedná se fenomén posledních několika let. Jejich úspěchy a rostoucí podpora souvisí především s nespokojeností občanů s aktuálním nastavením politických systémů v jejich zemích. Občané a voliči proto hledají něco jiného, chtějí alternativu, kterou především novější protestní a populistické strany jako Vox, nebo například Alternativa pro Německo či italské Hnutí pěti hvězd, právě jsou.

Související

Isak Andic

Zemřel miliardář Isak Andic. Módní magnát se zřítil z útesu

Zakladatel módního řetězce Mango a miliardář Isak Andic tragicky zahynul během túry nedaleko Barcelony. Podle španělské policie 71letý podnikatel uklouzl a spadl z útesu vysokého 150 metrů v oblasti jeskyní Montserrat, kde byl na túře se svými příbuznými. Rodina přivolala záchranné složky kolem 12:30 místního času, ale lékaři, kteří dorazili na místo helikoptérou a sanitkou, mohli pouze potvrdit jeho úmrtí. 
Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko volby ve Španělsku Francisco Franco Vox (krajně pravicová strana) extremismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy