Exhumace diktátora Franca? Madridský soud ji pozastavil, má ji za bezpečnostní riziko

Madridský soudce pozastavil plánovanou exhumaci ostatků diktátora Franciska Franka z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu, kterou loni schválila španělská vláda i španělský parlament. Informovala o tom dnes místní média. Soudce verdikt zdůvodnil bezpečnostními riziky při otevírání hrobky. Zdroje z vlády, které citoval deník La Vanguardia, v reakci uvedly, že proces exhumace bude pokračovat.

"Proces exhumace a následného pohřbení ostatků bude dál pokračovat úplně normálně," sdělily po výroku soudce zdroje z vlády deníku La Vanguardia. Podle nich vláda nepovažuje soudce za kompetentního v této záležitosti, v takové věci může rozhodnout podle vlády pouze nejvyšší soud.

Madridský soudce José Yusty Bastarreche vydal předběžné opatření a pozastavil platnost technického povolení k exhumaci od radnice v San Lorenzo de El Escorial, pod níž památník obětem občanské války místně spadá. Soudce verdikt zdůvodnil tím, že povolení nevzalo v úvahu "rizika pádu a rozbití (mramoru) a škody pro osoby", které mají exhumaci provádět.

Přemístění Frankových ostatků schválila španělská vláda socialistického premiéra Pedra Sáncheze loni v létě krátce po nástupu do úřadu. Mnozí totiž považují za nedůstojné, aby Franco zůstal pohřben na stejném místě jako 34.000 obětí z obou táborů války, kterou svým pučem v roce 1936 Franco rozpoutal. Exhumace byla předmětem dlouholetých debat a předchozí pravicová vláda se k ní neměla, ač ji k tomu v roce 2017 vyzval parlament.

Franco, který zemřel v roce 1975, má ve Španělsku stále dost příznivců. Obdivují ho mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce. Občanská válka, kterou rozpoutal, ale stála za tři roky životy půl milionu lidí.

Španělská společnost je ohledně frankistické minulosti rozdělená. Deník El País dnes uvedl, že soudce Yusty v roce 2007 publikoval článek, v němž kritizoval takzvaný zákon o historické paměti z téhož roku. Tento zákon odsoudil Frankův režim a mimo jiné nařídil odstranění frankistických symbolů z veřejných míst. Soudce Yusty podle deníku El País tento zákon kritizoval s tím, že je "touhu po pomstě".

Sánchezova vláda původně předpokládala, že se přemístění ostatků uskuteční do konce roku. Její plán ale zkomplikovala rodina, která s tím nesouhlasí a snaží se exhumaci zabránit soudně. Když ji vláda vyzvala k určení nového místa, vybrala hrobku, kterou má rodina v katedrále Panny Marie Almudenské v Madridu. Toto místo ale vláda odmítá s obavami, aby se katedrála v centru metropole - hojně navštěvovaná i turisty - nestala dějištěm manifestací oslavujících frankistickou diktaturu. Tento měsíc dala vláda rodině 15denní lhůtu na výběr nové hrobky.

Zabránit exhumaci může také benediktinský převor Santiago Cantera, který spravuje baziliku v Údolí padlých, v níž se Frankova hrobka nachází. Cantera už dal najevo, že s vyzdvižením ostatků nesouhlasí a že přístup vládním úředníkům k hrobce umožní jenom na základě soudního příkazu.

Vláda nedávno vyjádřila přesvědčení, že soud jí exhumaci umožní. Minulý týden nicméně připustila, že vzhledem ke stížnosti rodiny k nejvyššímu soudu se zřejmě exhumace nestihne do předčasných voleb, které se konají 28. dubna.

Související

Francisco Franco

Diktátor Franco byl exhumován a přemístěn. Zbabělost, zlobí se jeho vnuk

Po 44 letech dnes španělská vláda exhumovala ostatky španělského diktátora Franciska Franka, který byl po smrti v listopadu 1975 pohřben v památníku v Údolí padlých. Přes odpor Frankovy rodiny, ale se souhlasem parlamentu i nejvyššího soudu byly ostatky přemístěny na hřbitov na madridském předměstí El Pardo, kde se konal soukromý obřad a kde je pohřbena i Frankova manželka. Nedaleko hřbitova proti exhumaci protestovalo přes dvě stovky Frankových příznivců.

Více souvisejících

Francisco Franco Španělsko soudy

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 2 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo

Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo opoziční hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše, jeho podpora nicméně opět klesla. Vzrostly naopak preference koalice Spolu. Do dolní parlamentní komory by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy