Ostatky diktátora Franka budou exhumovány, španělský nejvyšší soud dal svolení

Španělský nejvyšší soud dnes povolil exhumaci ostatků diktátora Franciska Franka, o kterou usiluje nynější socialistická vláda a kterou loni schválil i španělský parlament. Proti přemístění ostatků z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu je rodina i některé organizace Frankových příznivců. Podle deníku El País ale ani po dnešním verdiktu soudu vláda cestu k exhumaci volnou nemá.

Španělská vláda verdikt přivítala. Vicepremiérka Carmen Calvová uvedla, že vláda se bude snažit exhumaci uskutečnit ještě před předčasnými parlamentními volbami plánovanými na 10. listopadu. Podle vlády je vše připravené, aby mohly být ostatky přemístěny na hřbitov Mingorrubio na madridském předměstí El Pardo, kde je pohřbena i Frankova manželka Carmen Polová.

Deník El País ale dnes napsal, že právní bitva o exhumaci neskončila. Jednak proto, že Frankova rodina po dnešním verdiktu nejvyššího soudu oznámila, že se proti záměru vlády exhumovat ostatky odvolá k ústavnímu soudu i k evropskému soudu pro lidská práva.

Exhumaci podle některých španělských médií brání i předběžné opatření madridského soudce z letošního února, který pozastavil platnost technického povolení k exhumaci od radnice, pod níž památník, v němž je Franco pohřben, místně spadá. Soudce pozastavení exhumace zdůvodnil tím, že povolení nevzalo v úvahu rizika, která nadzvednutí dvoutunového náhrobku představuje pro osoby, jež mají exhumaci provádět.

Odstranění ostatků generála Franka z Údolí padlých schválila loni vláda premiéra Pedra Sáncheze krátce po svém nástupu do úřadu a poté ji potvrdil i parlament; letos vláda stanovila termín na 10. června. Ostatky plánovala přemístit na hřbitov Mingorrubio na madridském předměstí El Pardo, kde je pohřbena i Frankova manželka Carmen Polová.

Nejvyšší soud ale exhumaci 4. června pozastavil, dokud se stížnost podaná rodinou nevyřeší. Své rozhodnutí tehdy zdůvodnil obavou, aby se ostatky nemusely přemisťovat vícekrát v případě, že posléze soud stížnosti rodiny proti exhumaci vyhoví.

Sánchezova vláda prosadila exhumaci Frankových ostatků proto, že považuje za nedůstojné, aby Franco zůstal pohřben na stejném místě jako téměř 34.000 obětí z obou táborů občanské války. Tu pučem s dalšími důstojníky v roce 1936 rozpoutal právě Franco, za tři roky v ní zemřelo půl milionu lidí. Exhumace byla předmětem dlouholetých debat a předchozí pravicová vláda se k ní neměla, ač ji k tomu v roce 2017 vyzval parlament.

Franco, který zemřel v roce 1975, má v zemi stále dost příznivců. Obdivují ho mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce.

Související

Francisco Franco

Diktátor Franco byl exhumován a přemístěn. Zbabělost, zlobí se jeho vnuk

Po 44 letech dnes španělská vláda exhumovala ostatky španělského diktátora Franciska Franka, který byl po smrti v listopadu 1975 pohřben v památníku v Údolí padlých. Přes odpor Frankovy rodiny, ale se souhlasem parlamentu i nejvyššího soudu byly ostatky přemístěny na hřbitov na madridském předměstí El Pardo, kde se konal soukromý obřad a kde je pohřbena i Frankova manželka. Nedaleko hřbitova proti exhumaci protestovalo přes dvě stovky Frankových příznivců.

Více souvisejících

Francisco Franco Španělsko

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

včera

Pavel posvětil nová pravidla pro svazky lidí stejného pohlaví. Platit budou od ledna

Prezident Petr Pavel v pondělí podepsal novelu občanského zákoníku, která od ledna 2024 zavádí nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů. Předpis už dříve schválila Poslanecká sněmovna, Senát se jím nakonec vůbec nezabýval. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy