Ve Španělsku se probouzí fašismus? Konaly se mše za diktátora Franka, lidé líbali hrobku

Na řadě míst Španělska si v úterý připomněli 43. výročí úmrtí diktátora Franciska Franka, v zemi se za něj konala více než desítka mší. Stovky lidí se účastnily večer mše v Madridu a několik stovek lidí přijelo uctít památku také do památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu, kde někteří lidé po mši líbali jeho hrobku. Informoval o tom server eldiario.es.

Památku generála, který zemi vládl autoritářsky skoro čtyřicet let a jehož vláda stála život tisíce lidí, si část Španělů připomíná každý rok. Letos je ale atmosféra ve společnosti obzvlášť rozjitřená kvůli tomu, že socialistická vláda schválila exhumaci Frankových ostatků z památníku v Údolí padlých. Tam je generál pohřben spolu s oběťmi z obou táborů španělské občanské války, kterou v roce 1936 pučem rozpoutal.

▶️ Simpatizantes de Franco solicitan por escrito a la Iglesia española que se le declare Santo pic.twitter.com/0jcVfN030d

— OKDIARIO (@okdiario) 20. listopadu 2018

Po mši v madridské čtvrti Salamanca vyšli lidé z kostela za pokřiku "Franco, Franco" a někteří zdvihali ruce ve fašistickém pozdravu. Nejvíce mší za Franka se v úterý konalo v jihošpanělské Andalusii, kde se jich uskutečnilo podle serveru eldiario.es šest.

Stovky lidí přišli už dopoledne do památníku v Údolí padlých, kde se konala mše nejen za Franka, ale za Josého Antonia Prima de Rivera, zakladatele fašistické strany Falanga, který je v Údolí padlých také pohřben. Po skončení mše někteří lidé obestoupili hroby obou mužů, líbali je a dělali si fotografie, na nichž zdvihali ruce ve fašistickém pozdravu.

Policie, která dohlížela v Údolí padlých na pořádek, některé z účastníků shromáždění upozorňovala, že používání symbolů frankistické diktatury je zakázáno zákonem o historické paměti z roku 2007 a hrozí za to pokuta.

Server eldiario.es rovněž připomněl, že letos výrazně vzrostla návštěvnost památníku v Údolí padlých poté, co socialistická vláda oznámila záměr exhumovat Frankovy ostatky. Tento plán schválil v září i parlament, zatím se ale časový harmonogram zadrhl na rozhodnutí rodiny pohřbít Franka v katedrále v centru Madridu.

Vláda se obává, aby se pak z katedrály nestalo poutní místo Frankových příznivců. Přemístění ostatků z památníku v Údolí padlých, kde podle mnohých nemá Franco být pohřben po boku svých obětí, ale vláda hodlá realizovat do příštího léta. Chystá se zakotvit do zákona o historické paměti, že ostatky nesmí být pohřbeny na místě otevřeném pro veřejnost, aby se nemohlo stát dějištěm manifestací oslavujících frankistickou diktaturu.

Související

Více souvisejících

Španělsko Francisco Franco

Aktuálně se děje

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

29. března 2025 21:58

29. března 2025 21:19

Aktualizováno 29. března 2025 21:00

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy