Exhumace ostatků španělského diktátora Franciska Franka, kterou minulý měsíc schválil parlament, se začíná komplikovat. Ne proto, že by samotné vyzdvihnutí ostatků z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu bylo komplikované, ani proto, že by tomu Frankova rodina mohla legálně zabránit. Důvodem je nové místo, které rodina vybrala pro pohřbení svého předka. Má jím totiž být katedrála v centru Madridu. Vláda se nyní snaží přesvědčit církev, dokonce až ve Vatikánu, aby tomu zabránila, napsal dnes deník El País.
Španělská vláda má obavy, aby se z katedrály v centru Madridu nestalo poutní místo. Deník El País dnes s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že i madridské arcibiskupství se bojí manifestací v okolí katedrály, ale také toho, aby pohřbení Franka v madridské katedrále neodradilo část lidí od jejích návštěv. Oficiální vyjádření ale pronesl začátkem října madridský arcibiskup Carlos Osoro, podle něhož s pohřbením Franka v katedrále církev nemá žádný problém.
Vláda nemá legální prostředky, jak pohřbení Franka v katedrále Panny Marie Almudenské v centru Madridu zabránit. Rodina tam má zaplacenou hrobku, v níž byla například loni pohřbena Frankova dcera Carmen. Vláda se proto podle deníku El País snaží přesvědčit církev, aby rodinu přemluvila ke změně výběru místa pro pohřbení Frankových ostatků. Například by to mohla být další hrobka, která rodině patří, a to na hřbitově ve čtvrti El Pardo na okraji Madridu. Tam je pohřbena Frankova manželka.
"Frankovi rozehráli mistrovskou hru a vláda byla trochu naivní. Situace je pekelná," popsal stav věcí Carlos García, který byl tajemníkem někdejší socialistické vlády Josého Zapatera. "Já bych preferoval, aby Franco zůstal v Údolí padlých, než aby byl v almudenské katedrále vedle královského paláce," dodal García.
Deník El País dnes napsal, že vicepremiérka Carmen Calvová se chystá koncem října do Vatikánu, kde má jednat s vatikánským státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem. Podle španělského deníku mají být jedním z témat jejich rozhovoru i Frankovy ostatky.
Katedrála Panny Marie Almudenské leží v samém centru Madridu, je hojně navštěvována turisty a pořádají se v ní i státní pohřby. V březnu 2004 se tam konala například mše za téměř dvě stovky obětí teroristických útoků z 11. března a v květnu téhož roku se tam oženil nynější španělský král Felipe VI.
Francisco Franco, který stál v čele Španělska od roku 1938 do své smrti v roce 1975, je v Údolí padlých pohřben spolu s 34.000 oběťmi z obou táborů španělské občanské války. Válku v roce 1936 rozpoutal právě Franco pučem proti tehdejší vládě, boje si za tři roky vyžádaly půl milionu obětí. Mnozí proto považují za nedůstojné, aby byl Franco pohřben vedle svých obětí. Diktátor má ale v zemi stále mnoho příznivců, kteří ho obdivují mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce.
Související
Potomci diktátora žalují Španělsko. Soud ve Štrasburku bude řešit exhumaci ostatků Franka
Diktátor Franco byl exhumován a přemístěn. Zbabělost, zlobí se jeho vnuk
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 2 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková