Kam s ostatky diktátora Franka? Musí se vyřešit nečekaná komplikace

Exhumace ostatků španělského diktátora Franciska Franka, kterou minulý měsíc schválil parlament, se začíná komplikovat. Ne proto, že by samotné vyzdvihnutí ostatků z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu bylo komplikované, ani proto, že by tomu Frankova rodina mohla legálně zabránit. Důvodem je nové místo, které rodina vybrala pro pohřbení svého předka. Má jím totiž být katedrála v centru Madridu. Vláda se nyní snaží přesvědčit církev, dokonce až ve Vatikánu, aby tomu zabránila, napsal dnes deník El País.

Španělská vláda má obavy, aby se z katedrály v centru Madridu nestalo poutní místo. Deník El País dnes s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že i madridské arcibiskupství se bojí manifestací v okolí katedrály, ale také toho, aby pohřbení Franka v madridské katedrále neodradilo část lidí od jejích návštěv. Oficiální vyjádření ale pronesl začátkem října madridský arcibiskup Carlos Osoro, podle něhož s pohřbením Franka v katedrále církev nemá žádný problém.

Vláda nemá legální prostředky, jak pohřbení Franka v katedrále Panny Marie Almudenské v centru Madridu zabránit. Rodina tam má zaplacenou hrobku, v níž byla například loni pohřbena Frankova dcera Carmen. Vláda se proto podle deníku El País snaží přesvědčit církev, aby rodinu přemluvila ke změně výběru místa pro pohřbení Frankových ostatků. Například by to mohla být další hrobka, která rodině patří, a to na hřbitově ve čtvrti El Pardo na okraji Madridu. Tam je pohřbena Frankova manželka.

"Frankovi rozehráli mistrovskou hru a vláda byla trochu naivní. Situace je pekelná," popsal stav věcí Carlos García, který byl tajemníkem někdejší socialistické vlády Josého Zapatera. "Já bych preferoval, aby Franco zůstal v Údolí padlých, než aby byl v almudenské katedrále vedle královského paláce," dodal García.

Deník El País dnes napsal, že vicepremiérka Carmen Calvová se chystá koncem října do Vatikánu, kde má jednat s vatikánským státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem. Podle španělského deníku mají být jedním z témat jejich rozhovoru i Frankovy ostatky.

Katedrála Panny Marie Almudenské leží v samém centru Madridu, je hojně navštěvována turisty a pořádají se v ní i státní pohřby. V březnu 2004 se tam konala například mše za téměř dvě stovky obětí teroristických útoků z 11. března a v květnu téhož roku se tam oženil nynější španělský král Felipe VI.

Francisco Franco, který stál v čele Španělska od roku 1938 do své smrti v roce 1975, je v Údolí padlých pohřben spolu s 34.000 oběťmi z obou táborů španělské občanské války. Válku v roce 1936 rozpoutal právě Franco pučem proti tehdejší vládě, boje si za tři roky vyžádaly půl milionu obětí. Mnozí proto považují za nedůstojné, aby byl Franco pohřben vedle svých obětí. Diktátor má ale v zemi stále mnoho příznivců, kteří ho obdivují mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce.

Související

Francisco Franco

Diktátor Franco byl exhumován a přemístěn. Zbabělost, zlobí se jeho vnuk

Po 44 letech dnes španělská vláda exhumovala ostatky španělského diktátora Franciska Franka, který byl po smrti v listopadu 1975 pohřben v památníku v Údolí padlých. Přes odpor Frankovy rodiny, ale se souhlasem parlamentu i nejvyššího soudu byly ostatky přemístěny na hřbitov na madridském předměstí El Pardo, kde se konal soukromý obřad a kde je pohřbena i Frankova manželka. Nedaleko hřbitova proti exhumaci protestovalo přes dvě stovky Frankových příznivců.

Více souvisejících

Francisco Franco Španělsko

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy