Kam s ostatky diktátora Franka? Musí se vyřešit nečekaná komplikace

Exhumace ostatků španělského diktátora Franciska Franka, kterou minulý měsíc schválil parlament, se začíná komplikovat. Ne proto, že by samotné vyzdvihnutí ostatků z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu bylo komplikované, ani proto, že by tomu Frankova rodina mohla legálně zabránit. Důvodem je nové místo, které rodina vybrala pro pohřbení svého předka. Má jím totiž být katedrála v centru Madridu. Vláda se nyní snaží přesvědčit církev, dokonce až ve Vatikánu, aby tomu zabránila, napsal dnes deník El País.

Španělská vláda má obavy, aby se z katedrály v centru Madridu nestalo poutní místo. Deník El País dnes s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že i madridské arcibiskupství se bojí manifestací v okolí katedrály, ale také toho, aby pohřbení Franka v madridské katedrále neodradilo část lidí od jejích návštěv. Oficiální vyjádření ale pronesl začátkem října madridský arcibiskup Carlos Osoro, podle něhož s pohřbením Franka v katedrále církev nemá žádný problém.

Vláda nemá legální prostředky, jak pohřbení Franka v katedrále Panny Marie Almudenské v centru Madridu zabránit. Rodina tam má zaplacenou hrobku, v níž byla například loni pohřbena Frankova dcera Carmen. Vláda se proto podle deníku El País snaží přesvědčit církev, aby rodinu přemluvila ke změně výběru místa pro pohřbení Frankových ostatků. Například by to mohla být další hrobka, která rodině patří, a to na hřbitově ve čtvrti El Pardo na okraji Madridu. Tam je pohřbena Frankova manželka.

"Frankovi rozehráli mistrovskou hru a vláda byla trochu naivní. Situace je pekelná," popsal stav věcí Carlos García, který byl tajemníkem někdejší socialistické vlády Josého Zapatera. "Já bych preferoval, aby Franco zůstal v Údolí padlých, než aby byl v almudenské katedrále vedle královského paláce," dodal García.

Deník El País dnes napsal, že vicepremiérka Carmen Calvová se chystá koncem října do Vatikánu, kde má jednat s vatikánským státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem. Podle španělského deníku mají být jedním z témat jejich rozhovoru i Frankovy ostatky.

Katedrála Panny Marie Almudenské leží v samém centru Madridu, je hojně navštěvována turisty a pořádají se v ní i státní pohřby. V březnu 2004 se tam konala například mše za téměř dvě stovky obětí teroristických útoků z 11. března a v květnu téhož roku se tam oženil nynější španělský král Felipe VI.

Francisco Franco, který stál v čele Španělska od roku 1938 do své smrti v roce 1975, je v Údolí padlých pohřben spolu s 34.000 oběťmi z obou táborů španělské občanské války. Válku v roce 1936 rozpoutal právě Franco pučem proti tehdejší vládě, boje si za tři roky vyžádaly půl milionu obětí. Mnozí proto považují za nedůstojné, aby byl Franco pohřben vedle svých obětí. Diktátor má ale v zemi stále mnoho příznivců, kteří ho obdivují mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce.

Související

Francisco Franco

Diktátor Franco byl exhumován a přemístěn. Zbabělost, zlobí se jeho vnuk

Po 44 letech dnes španělská vláda exhumovala ostatky španělského diktátora Franciska Franka, který byl po smrti v listopadu 1975 pohřben v památníku v Údolí padlých. Přes odpor Frankovy rodiny, ale se souhlasem parlamentu i nejvyššího soudu byly ostatky přemístěny na hřbitov na madridském předměstí El Pardo, kde se konal soukromý obřad a kde je pohřbena i Frankova manželka. Nedaleko hřbitova proti exhumaci protestovalo přes dvě stovky Frankových příznivců.

Více souvisejících

Francisco Franco Španělsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy