Africe podle WHO v boji s virem pomohla i zkušenost s epidemiemi

Afrika se během pandemie vyhnula zatím nejhoršímu i díky tomu, že má zkušenosti s bojem proti epidemiím. Na tiskové konferenci to dnes řekl generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Oznámil rovněž, že WHO z bezpečnostních důvodů dočasně zastavila testování léku hydroxychlorochin, který by podle některých mohl pomáhat při léčbě covidu-19.

Tedros Adhanom Ghebreyesus
doporučujeme

Podle generálního ředitele WHO je Afrika nejméně postiženým kontinentem světa. V současnosti má z celosvětového počtu jen asi 1,5 procenta potvrzených případů nákazy a 0,1 procenta úmrtí s covidem-19.

Podle regionální ředitelky WHO pro Afriku Matshidiso Moetiové je počet nakažených v Africe sice podhodnocený, nikoli však výrazně. Nejhoršímu podle ní zabránilo včasné přijetí opatření proti covidu-19 i pozdější příchod koronaviru do Afriky ve srovnání s jinými kontinenty.

Zástupci WHO zároveň vyzvali, aby afričtí lídři usilovali o zvýšení testovací kapacity. Podle zvláštního vyslance Samby Sowa by totiž jinak mohla v Africe vypuknout "tichá epidemie".

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tiskové konferenci rovněž oznámil, že organizace "dočasně" zastavila testování léku proti malárii hydroxychlorochin na pacientech s covidem-19 a to kvůli obavám o jejich zdraví. Důvodem byla studie nedávno zveřejněná v prestižním časopise The Lancet, podle které by mohlo některým pacientům s covidem-19 uškodit.

Hydroxychlorochin užívá podle svých nedávných slov jako prevenci proti covidu-19 například americký prezident Donald Trump. WHO už dříve vyzvala, aby lidé antimalarikum hydroxychlorochin a jemu podobný chlorochin proti covidu-19 neužívali. Možné by to podle ní mělo být zatím jen v klinických studiích. Další léky jako remdesivir či léky používané v boji s HIV a ebolou WHO dál testuje.

WHO dnes rovněž varovala před tím, aby lidé považovali současný pokles počtu případů nákazy koronavirem za projev sezónnosti. Šéfka oddělení WHO pro nové nemoci Maria van Kerkhoveová zdůraznila, že o viru SARS-CoV-2, který způsobuje covid-19, víme jen velmi málo, a není tak jasné, zda je sezónní stejně jako chřipka. Současný pokles nových případů v mnoha regionech nastal podle ní jen proto, že virus je "pod tlakem". "Pokud viru dáme příležitost, začne se znovu šířit a mohl by nastat druhý vrchol," varovala van Kerkhoveová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Súdán chce povolit nemuslimům pití alkoholu a posílit práva žen

12.07.2020 15:58 Súdán chce povolit nemuslimům konzumaci alkoholu a posílit práva žen, včetně zákazu ženské obřízky.…

Při útoku na kostel významné církve v JAR zemřelo pět lidí

12.07.2020 08:08 Pět lidí zemřelo při útoku ozbrojenců na kostel na západním předměstí největšího města Jihoafrické…

Tři mrtví při demonstraci proti prezidentovi v Mali, policie vyplenila…

11.07.2020 20:21 Při páteční demonstraci proti maliskému prezidentovi Ibrahimovi Boubacaru Keitovi, provázené v…

Africké státy musí víc testovat na koronavirus, apeluje expert

09.07.2020 14:14 Africké státy musí urychleně navýšit kapacitu testování na koronavirus a zajistit dostupnost roušek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy