OSN požaduje přístup k uprchlíkům v etiopském Tigraji

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval etiopské úřady, aby umožnily přístup k 96.000 uprchlíkům ze sousední Eritreje, kteří se nacházejí v etiopském státě Tigraj.

OSN
doporučujeme

Tam už měsíc trvá konflikt mezi regionálními jednotkami a silami ústřední etiopské vlády a ačkoliv etiopský premiér Abiy Ahmed v pondělí prohlásil, že federální armáda zvítězila, podle Tigrajců není boj u konce. Informovaly o tom zpravodajský web BBC a agentura Reuters.

OSN se domnívá, že eritrejským uprchlíkům během konfliktu došly potraviny. "Naší největší starostí je, že jsme doslechli o útocích, bojích poblíž táborů, doslechli jsme se o únosech a násilném vystěhovávání. Je pro nás proto velmi důležité, abychom měli přístup a zjistili, co se tam stalo," uvedl mluvčí UNHCR Babar Baloch.

Současný konflikt v autonomním státě Tigraj propukl 4. listopadu, kdy tam premiér vyslal armádu poté, co vláda obvinila Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu (TPLF) z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Kvůli bojům do sousedního Súdánu uprchly desítky tisíc lidí a odhaduje se, že si konflikt vyžádal stovky až tisíce obětí.

Vůdce tigrajských jednotek v pondělí uvedl, že v okolí regionální metropole Mekele se stále bojuje, a bojovat se bude tak dlouho, dokud budou federální vojáci - které nazval "vetřelci" - v oblasti. Přítomnost stále bojujících tigrajských sil v okolí Mekele následně připustil i Ahmed.

"(Jednotky) jsme viděli z řídícího centra okolo Hagere Selam, města zhruba 50 kilometrů od regionální metropole," uvedl Ahmed.

Reuters i BBC opakovaně připomínají, že posoudit skutečnou situaci v Tigraji je těžké; stát je od počátku listopadu odříznut od telefonického i internetového spojení a přístup do oblasti podléhá přísné kontrole.

Politici TPLF podle BBC oznámili, že propustili přes 4000 zajatých federálních vojáků, které zadržely tigrajské jednotky při útoku na vojenskou základnu. Státní média uvedla, že se z Tigraje vrátilo nejméně 3000 vojáků - někteří z nich byli údajně Tigrajci, kteří se nechtěli účastnit bojů. BBC poznamenává, že TPLF tato tvrzení pravděpodobně odmítne jako propagandu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Pět Rusů mělo kvůli dronu problém v Jižním Súdánu, byl mezi nimi i…

14.01.2021 11:43 V Jižním Súdánu byla zadržena skupina pěti Rusů, mezi nimiž byl protikremelský aktivista Pjotr…

Soud osvobodil dvě Egypťanky uvězněné kvůli "nemravným" videím

12.01.2021 21:49 Egyptský odvolací soud dnes zprostil viny dvě studentky, které byly v minulém roce uvězněny kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama