OSN požaduje přístup k uprchlíkům v etiopském Tigraji

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval etiopské úřady, aby umožnily přístup k 96.000 uprchlíkům ze sousední Eritreje, kteří se nacházejí v etiopském státě Tigraj.

OSN

Tam už měsíc trvá konflikt mezi regionálními jednotkami a silami ústřední etiopské vlády a ačkoliv etiopský premiér Abiy Ahmed v pondělí prohlásil, že federální armáda zvítězila, podle Tigrajců není boj u konce. Informovaly o tom zpravodajský web BBC a agentura Reuters.

OSN se domnívá, že eritrejským uprchlíkům během konfliktu došly potraviny. "Naší největší starostí je, že jsme doslechli o útocích, bojích poblíž táborů, doslechli jsme se o únosech a násilném vystěhovávání. Je pro nás proto velmi důležité, abychom měli přístup a zjistili, co se tam stalo," uvedl mluvčí UNHCR Babar Baloch.

Současný konflikt v autonomním státě Tigraj propukl 4. listopadu, kdy tam premiér vyslal armádu poté, co vláda obvinila Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu (TPLF) z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Kvůli bojům do sousedního Súdánu uprchly desítky tisíc lidí a odhaduje se, že si konflikt vyžádal stovky až tisíce obětí.

Vůdce tigrajských jednotek v pondělí uvedl, že v okolí regionální metropole Mekele se stále bojuje, a bojovat se bude tak dlouho, dokud budou federální vojáci - které nazval "vetřelci" - v oblasti. Přítomnost stále bojujících tigrajských sil v okolí Mekele následně připustil i Ahmed.

"(Jednotky) jsme viděli z řídícího centra okolo Hagere Selam, města zhruba 50 kilometrů od regionální metropole," uvedl Ahmed.

Reuters i BBC opakovaně připomínají, že posoudit skutečnou situaci v Tigraji je těžké; stát je od počátku listopadu odříznut od telefonického i internetového spojení a přístup do oblasti podléhá přísné kontrole.

Politici TPLF podle BBC oznámili, že propustili přes 4000 zajatých federálních vojáků, které zadržely tigrajské jednotky při útoku na vojenskou základnu. Státní média uvedla, že se z Tigraje vrátilo nejméně 3000 vojáků - někteří z nich byli údajně Tigrajci, kteří se nechtěli účastnit bojů. BBC poznamenává, že TPLF tato tvrzení pravděpodobně odmítne jako propagandu.

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Putin připojuje k Rusku 15 procent Ukrajiny. Hájí se zmanipulovanými…

30.09.2022 22:03 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Armáda v Burkině Faso svrhla prezidenta. Země se po převratu kompletně…

01.10.2022 08:15 Aktualizováno V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž…

V Ugandě se za poslední týden objevilo 36 případů eboly

27.09.2022 09:43 V Ugandě se za poslední týden objevilo 36 případů eboly, z toho 18 se potvrdilo a zbylých 18 je…

Utonulo nejméně 71 lidí z lodi s uprchlíky, která vyplula z Libanonu

23.09.2022 12:37 Aktualizováno U syrského pobřeží utonulo nejméně 71 uprchlíků z lodi, která vyplula ze severu Libanonu do Evropy.…

Malijská armáda a zahraniční síly při operaci zabily 50 civilistů

31.08.2022 20:56 Malijská armáda a "zahraniční jednotky" blíže neurčené národnosti během jedné operace 19. dubna v…

Související:

Právě se děje

reklama