U Libye se utopilo téměř 100 migrantů, Španělsko posílí kontrolu u Kanárských ostrovů

U pobřeží Libye se v noci na dnešek podle humanitárních organizací utopilo přinejmenším 94 lidí. Lékaři bez hranic dnes informovali o ztroskotání, při němž zahynulo dvacet osob, píše agentura AFP. Ve čtvrtek večer Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) při OSN uvedla, že při havárii lodi u libyjských břehů zahynulo 74 osob. Obě neštěstí přežilo zhruba 50 lidí.

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům
doporučujeme

"Náš tým v Surmánu (na západním pobřeží Libye) ošetřil tři ženy, které jako jediné přežily ztroskotání, při kterém se utopilo dvacet osob," uvedla na twitteru organizace Lékaři bez hranic.

Další neštěstí se dle IOM stalo nedaleko od města Chums, které se nachází na východě od Tripolisu. Libyjské pobřežní hlídce se podařilo zachránit 47 osob a vylovit několik těl.

Podle IOM letos při snaze dostat se do Evropy utonulo ve Středozemním moři nejméně 900 lidí, z toho 19 již dříve v tomto týdnu. Od začátku října IOM zaznamenala rychlý nárůst počtu migrantů, kteří opouštějí libyjské pobřeží. Od začátku října jich směrem do Itálie dorazilo více než 780, uvádí agentura AP.

IOM tvrdí, že od počátku roku bylo na moři zachyceno a posláno zpět do Libye přes 11.000 osob. Podle organizace hrozí v Libyi, která čelí vyhrocené vnitřní situaci, uprchlíkům nezákonné věznění, vykořisťování a další porušování lidských práv.

Španělská vláda nechá posílit námořní kontrolu kolem Kanárských ostrovů kvůli rostoucímu počtu migrantů, kteří připlouvají na souostroví. Uvedla to dnes ministryně regionální politiky Carolina Dariasová, informuje veřejnoprávní stanice RTVE. Do zesílené kontroly se zapojí lodě, helikoptéra a ponorka.

"Naším cílem je bojovat proti sítím převaděčů," uvedla ministryně Dariasová. "Vláda se zaměří na deportaci osob, které se nenachází ve stavu ohrožení," dodala. Společně se španělskými úřady bude na dohledu spolupracovat i evropská pohraniční agentura Frontex.

Pobřežní stráž zachránila ve čtvrtek zhruba 400 migrantů, kteří se snažili doplout ke Kanárským ostrovům na malých loďkách. Počet osob, jež se z Afriky snaží dostat na souostroví, které je španělským územím, vzrostl od minulého víkendu. V sobotu na ostrovy připlulo zhruba 1400 přistěhovalců. Od začátku roku na souostroví připlulo přes 12.000 lidí, v roce 2019 to bylo 1500 lidí.

Vláda chce také postavit nové centrum, které by sloužilo pro kontrolu a ubytování uprchlíků. Podle ministryně Dariasové hodlá posílit i spolupráci s africkými zeměmi původu migrantů, například se Senegalem a Mauritánií.

Kanárské ostrovy se nachází zhruba 100 kilometrů od afrického pobřeží. S migrací se potýkají od roku 1994. Největší počet migrantů souostroví zaznamenalo v roce 2006, kdy k jeho břehům připlulo 31.678 lidí v 515 lodích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN požaduje přístup k uprchlíkům v etiopském Tigraji

01.12.2020 14:10 Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval etiopské úřady, aby umožnily přístup k…

Keňa tento měsíc eviduje nejvíce nakažených od začátku pandemie

30.11.2020 19:40 Listopad byl pro Keňu nejkrizovější měsíc od března, kdy se tam začala šířit koronavirová nákaza.…

V okolí etiopského Mekele se stále bojuje, desetitisíce lidí uprchly do…

30.11.2020 12:17 Vůdce jednotek severoetiopského státu Tigraj dnes uvedl, že v okolí regionální metropole Mekele se…

Humanitární krize v dobytém městě Mekele: Nemocnicím dochází i základní…

29.11.2020 20:30 Aktualizováno Do nemocnic ve středisku severoetiopské oblasti Tigraj proudí zranění a podle Červeného kříže v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama