Americká vláda zjistila u policie v Kentucky "vzorec" porušování práv a diskriminace

Policie v americkém městě Louisville v minulých letech systematicky porušovala zákony včetně ústavy Spojených států, když při své práci užívala nepřiměřenou sílu, nesprávně prováděla domovní prohlídky a diskriminovala obyvatele tmavé pleti. Oznámil to dnes americký ministr spravedlnosti, který prezentoval výsledky rozsáhlého vyšetřování práce tamních strážců zákona.

Podle listu The Washington Post (WP) závěry pravděpodobně donutí policejní sbor k hlubokým změnám.

Vyšetřování situace v největším městě státu Kentucky zahájila federální vláda i kvůli medializovanému případu mladé černošky Breonny Taylorové, kterou v roce 2020 policie zastřelila v jejím bytě při nezdařené protidrogové razii. Zásah byl proveden na základě povolení, které umožňuje do daného objektu vstoupit bez klepání, a prokurátoři později obžalovali čtyři vyšetřovatele ze zfalšování dokumentu. Jeden detektiv loni přiznal vinu.

Podle Garlanda federální vyšetřování ukázalo, že případ Taylorové byl symptomem širších problémů. Odhalilo prý vzorec chování, které porušuje ústavou daná práva svobodně se vyjadřovat a nebýt terčem bezdůvodných policejních zásahů, jakož i další federální zákony.

Policisté v Louisville podle zjištění ministerstva přehnaně využívali škrcení podezřelých, elektrické paralyzéry a policejní psy, prováděli prohlídky na základě neplatných dokumentů a nesprávně vykonávali prohlídky bez klepání. Dále je jim připisováno nezákonné zastavování a zatýkání lidí, porušování práv osob vyjadřujících nesouhlas s prací policie nebo diskriminace černochů, například skrze dopravní kontroly pod falešnými záminkami. Někteří strážníci údajně nazývali obyvatele tmavé pleti slovy "opice", "zvíře" nebo "chlapče". Terčem diskriminace podle závěrů vyšetřování byli také lidé s psychickými problémy.

"Toto chování je nepřijatelné, je to srdcervoucí... Je to urážka lidí v Louisville, kteří si zaslouží něco lepšího," řekl Garland.

Televize NBC News připomíná, že k podobným závěrům federální vláda dospěla i při vyšetřování jiných měst včetně Fergusonu ve státě Missouri, kde bílý policista v roce 2014 zastřelil neozbrojeného 18letého černocha. Ministerstvo spravedlnosti během úřadování prezidenta Donalda Trumpa tyto audity přerušilo, vyšetřování praxe v Louisville bylo zahájeno krátce po jeho odchodu z Bílého domu. Garland prakticky zároveň zahájil stále probíhající vyšetřování týkající se Minneapolisu, tedy dějiště smrtícího zásahu proti Georgi Floydovi, který spustil několikatýdenní vlnu protestů napříč USA.

Dnešním oznámením výsledků podle listu WP začíná období vyjednávání mezi zástupci federální vlády a úřady v Kentucky, které pravděpodobně vyústí v soudně potvrzenou dohodu o sadě reforem. Louisville přitom už v roce 2020 zakázalo domovní prohlídky "bez klepání", začalo do práce policie zapojovat odborníky na mentální zdraví a rozšířilo program prevence násilí, uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

Agresivní policejní praktiky v USA zdaleka nepůsobí problémy jen v Louisville či Minneapolisu. Častým motivem jsou kontroly na silnicích, které eskalují do násilných střetů. Za takovýchto okolností v lednu ve městě Memphis zemřel Tyre Nichols, kterého skupina policistů surově zbila poté, co před nimi začal utíkat. Deník The New York Times zjistil, že speciální jednotka, pod níž tito policisté spadali, měla na kontě řadu podobných zásahů, při nichž využívala i neoznačená vozidla.

Ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že hodlá vyšetřovat také policejní sbor v Memphisu, a to na žádost tamních lídrů. Předmětem zkoumání má být užívání síly, postupy pro deeskalaci střetů a využívání zvláštních jednotek, jako je dnes již rozpuštěný tým SCORPION, který měl potlačit násilnou kriminalitu. Zároveň Washington spouští samostatný audit týkající se podobných jednotek napříč USA.

"Ve světle smrti Tyrea Nicholse dostalo ministerstvo spravedlnosti informace od policejních ředitelů napříč zemí, kteří posuzují použití specializovaných jednotek," uvedla Garlandova náměstkyně Vanita Guptaová.

Související

Více souvisejících

Policie USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 5 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 6 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy