Politika USA? Samé válčení, výsledky bídné, rozjel se historik

"Ve chvíli, kdy Spojené státy opět míří do války, probíhá pouze malá debata o její skutečné užitečnosti. Politici a experti se namísto toho ve svých komentářích zaměřují výpady proti aktuální hrozbě pro náš národ a naše zájmy, kterou představují militanti z Islámského státu," míní vojenský historik Gregory A. Daddis, profesor na historickém ústavu akademie West Point. Své názory na americkou vojenskou politiku prezentoval v komentáři pro server Los Angeles Times.

Válka přestala sloužit politice

"Koncem srpna prohlásil ministr obrany Chuck Hagel, že Islámský stát je bezprostřední hrozbou pro veškeré naše zájmy a že se jedná o natolik sofistikovanou skupinu, která převyšuje vše, co jsme doposud viděli. Za pouze omezených projevů nesouhlasu, ať v Kongresu či amerických médiích, zamířilo letectvo Spojených států znovu do nestabilního blízkovýchodního regionu. Zdá se, že jediná debata se vedla o tom, zda jsou k rozdrcení a porážce této hrozby pro demokracii a svobodu potřeba pozemní jednotky," připomíná historik.

"Po více než desetiletí - někdo by mohl namítat, že po několik dekád - jsou Spojené státy ve válce a jen málo lidí ve veřejné sféře je ochotných položit otázku, jako hitovka z dob Vietnamu: Válka, k čemu je dobrá?" míní expert.

"Zdá se, že můžeme tvrdit, že válka je fenomén, který stále více slouží sám sobě než jakýmkoliv pevným politickým cílům. Vojenští teoretici z dávné éry se snažili válku pevně zasadit do politického kontextu. Na začátku 19. století Carl von Clausewitz prohlásil, že výsledky války by nikdy neměly být považovány za konečné, přičemž tvrdil, že válka slouží politickým účelům. O století později Brit Basil Liddell Hart předpokládal, že stratégové by se měli dívat až za válku, k následnému míru," uvádí komentář.

"Ale co když ten mír nikdy nenastane? Co když válka pouze vytváří nové nepřátele a nové hrozby?" ptá se Daddis.

"Zdá se, že válka jako nástroj politiky ztrácí svůj hlavní účel. To neznamená, že by se americké vojenské jednotky měly soustředit pouze na samotný boj jakožto řešení současných politických problémů. Také Napoleon považoval úspěšné bitvy jako například tu u Slavkova za prchlivé pro udržení míru na evropském kontinentu," dodává historik.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Ale pro účely Spojených států se válka jakožto politický nástroj stále více ukazuje jako neužitečná. Ve skutečnosti, rozhodnost války je historicky iluzorní, především podíváme-li se na desetiletí, která následovala po druhé světové válce. Navzdory cílům jako zadržení komunismu v zahraničí (spolu s bojem proti zveličené domácí komunistické hrozbě) či přinesení stability novému světovému uspořádání, Američané nasazení v Koreji, Dominikánské republice, Vietnamu, Kambodži, Grenadě, Libyi, Panamě, El Salvadoru, Libanonu, Iráku, Bosně, Kosovu a Somálsku nikdy nedosáhli jakéhokoliv trvalejšího míru. I v momentě, kdy byli poraženi nenávidění komunisté, objevily se nové hrozby, které si vyžádaly ještě větší nasazení amerických vojáků," deklaruje Daddis.

Jsou Američané zrození k válce?

"Tento trvalý válečný stav přitom nepodnítil žádnou hlubší úvahu o tom, jak se díváme na mír a válku. Jak historička Mary Dudziaková krásně vystihla: Vojenské konflikty probíhají po desetiletí a veřejná politika stojí na falešném předpokladu, že jde o anomálii," píše komentář.

"Pochopitelně, někteří budou argumentovat, že americký národ se zrodil z války, jak revoluční tak občanské, a události jako bylo 11. září vyžadují odpovědi, které zklidní vášně lidí volajících po pomstě. Válka má pak význam. Nejenže spojuje, ale jak poukazuje novinář Chris Hedges, dává nám smysl. Vítězství ve válce nám tak nějak dává pocit, že jsme více Američané," uvádí expert.

"Tato obecně přijímaná hypotéza o válce a vítězství se zdá být čím dál tím víc mylná. Pokud válka poskytuje smysl, proč, jak se Dudziaková ptá, již vojenské angažmá nevyžaduje podporu amerického národa, ale spíše jeho nezájem? Pokud je teorie o předsunuté obraně (bojování na cizím území raději než na svém vlastním) racionální pro dlouhodobou válku, kdy dosáhneme pocitu národní bezpečnosti, který již dále nevyžaduje neustálé válčení?" pokládá otázku historik.

"Zdá se, že klíčem je pokládat více patřičné otázky týkající se obtížnosti prosazování něčí vůle u druhých za pomoci vojenské síly. Většina válčení je o umění balancovat mezi možným a přijatelným. Pokud je naším politickým cílem stabilita, bezpečnost a šíření amerických ideálů (a ekonomických příležitostí), civilní politici a vojenští velitelé musí být tázáni, jak může válka ve skutečnosti tyto politické cíle naplnit," apeluje komentář.

"Válka ale nenabízí předvídatelnost, neutiší náš strach ze zranitelnosti, nepřinese nám více stabilní mezinárodní prostředí. A zdá se, že je stále více neschopná zabránit budoucí válce. Takže se vracíme k otázce té písně: Válka, k čemu je dobrá? A měli bychom vzít v potaz i odpověď toho songu: Absolutně k ničemu," uzavírá Daddis.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

před 3 hodinami

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

před 4 hodinami

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 5 hodinami

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

před 10 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 12 hodinami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 12 hodinami

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 12 hodinami

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy