USA kritizuje Česko kvůli Romům a muslimům, Zeman a Dienstbier oponují

Washington – Americké ministerstvo zahraničí vydává pravidelné zprávy o stavu dodržování lidských práv ve světě. Tentokrát hledáčku neušla ani Česká republika, které prý diskriminuje romskou menšinu v řadě oblastí. Nepřátelské nálady pak ještě podporují někteří političtí představitelé země.

Právě romská tématika zabírá největší podíl části zprávy věnované České republice. „Podle nevládních organizací vzrostl během roku 2014 stupeň nenávistných projevů ze strany politiků, včetně poslanců, senátorů a lokálních politiků z celého politického spektra," upozorňuje americká zpráva.

Asi třetina Romů podle ní žila v loňském roce v ghettech, kterých je u nás podle amerického úřadu asi 400. Nejvíce viditelná je pak diskriminace ve školství. Poměr romských dětí navštěvujících speciální školy je nesouměřitelný s poměrem dětí většinové populace, uvádí americký úřad.

Problémy prý mají Romové i v běžném životě, kdy se těžko dostávají k bankovním kontům. Často se pak stávají oběťmi různých úvěrových společností. Problém je i na straně médií, která podle Američanů i nadále nesrovnatelně více informují o zločinech a násilných činech spáchaných Romy než o stejných skutcích ze strany většinové populace či jiných menšin.

Česká republika je podobné kritice vystavována pravidelně. Podobně je na tom i Slovensko. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) označil americké hodnocení za věcné a korektní. "Zpráva nepřináší nějaká překvapivá zjištění, ale potvrzuje řadu faktů, s nimiž se ztotožňuji, které jsou vládě ČR známy a u nichž se snaží nalézat patřičná opatření," sdělil ČTK. Upozornil ale, že autoři pracují místy se starými údaji. Vláda letos v únoru přijala strategii romské integrace, připomněl. Nový školský zákon a doprovodné předpisy pak mají prý zajistit, aby se co nejvíc dětí vzdělávalo v běžných školách místo praktických.

Nepřizpůsobivý je podle prezidenta Miloše Zemana ten, kdo odmítá nabízenou práci, ale chce jen razítko, aby mohl dál pobírat sociální dávky. Zeman to dnes řekl v Havlíčkově Brodě na závěr své návštěvy Kraje Vysočina. "Pokud budeme preferovat nepřizpůsobivé, pak ti, kdo poctivě pracují, ztratí motivaci," řekl Zeman a připomněl, že už dříve veřejně navrhl, aby nepřizpůsobiví dostávali jen existenční minimum, což je podle něj 2350 korun měsíčně. "Pro diskriminaci nepřizpůsobivých formou omezení sociálních dávek rozhodně jsem," dodal Zeman.

Zvýšené obavy vyvolávají podle zprávy také společenské předsudky a diskriminace vůči muslimům, k jejichž šíření přispívají navzdory vládnímu odsuzování protimuslimské rétoriky i politické špičky. Prezident Miloš Zeman podle zprávy "ve svých veřejných prohlášeních stále klade rovnítko mezi islám a terorismus, nejnověji na oslavách izraelského dne nezávislosti v květnu, a odmítá vzít svá prohlášení zpět".

Materiál tak připomíná Zemanův loňský projev v pražském hotelu Hilton, kde prezident odsoudil útok v bruselském židovském muzeu, kde zemřeli čtyři lidé, a prohlásil, že xenofobie vyplývá z podstaty ideologie, o níž se opírají islámské fanatické skupiny.

Kromě toho poukazuje zpráva na několik sporů ohledně nošení muslimských šátků na veřejných místech a ve školách.

Související

Více souvisejících

Romové USA (Spojené státy americké) Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

včera

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

včera

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

včera

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

včera

včera

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

včera

včera

včera

28. září 2024 21:58

Karla III. mrzí úmrtí Maggie Smithové. Herečku označil za národní klenot

Velkou Británii zasáhla smutná zpráva o odchodu jedné z nejuznávanějších hereček. Celý svět oplakává smrt Maggie Smithové, mezi truchlícími nechybí ani členové britské královské rodiny. Dojemně se vyjádřil i sám král Karel III. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy