Jak vnímají manželky vojáků Obamovo rozhodnutí o prodloužení mise v Afghanistánu?

Washington - Obamovo rozhodnutí o setrvání amerických vojáků v Afghanistánu tvrdě zasáhne rodiny příslušníků, kteří budou v dané oblasti působit. Ne vždy se reakce jejich blízkých dají nazvat jako chápavé.

Manžel Lauren Alaquinezové opět míří do Afganistánu. Je to už popáté za tři roky. Třicetiletá Floriďanka, která se v době jeho nepřítomnosti bude starat o čtyři děti chápe, že si její muž tuto službu vybral, ale rozhodnutí prezidenta Obamy oddálit stažení 9800 vojáků z této oblasti pro ni znamenalo další odloučení od manžela.

"Samozřejmě mě to hněte, to nemohu zastírat. Vždyť manžel tráví v té zemi víc času než doma. Ale jeho vlast ho v té válce potřebuje, už do toho v tomto případě investovala až moc," myslí si Alaquinezová.

I v ostatních rodinách amerických vojáků vládne směs frustrace a stoického přijetí okolnosti, že po 14 letém působení v Afghanistánu bude pobyt jejich blízkých na Středním Východě prodloužen. 

Manžel čtyřiatřicetileté Libby Jamisonové, advokátky z Rhode Islandu, je pilot bojového vrtulníku. Zpráva ji nepříjemně překvapila. Také ona očekává, že její manžel nastoupí na další bojovou misi v Afghanistánu. "Čím dříve se dozvím, že ten konflikt skončil, tím víc se mi uleví."

Obamova administrativa uvedla, že je na rozhodnutí velitelů, které jednotky se do Afghánistánu přesunou, ale nebylo ani vyloučeno, že některé z těch, které už v zemi působí, si svůj pobyt na tomto území prodlouží. Mezi ně patří například 10. horská divize z Ford Drum (New York) či 7. pěší divize se sídlem v Joint Base Lewis-McChord (stát Washington). Obě byly nasazeny do oblasti poměrně nedávno. Tiskový mluvčí však nebyl k zastižení a ani další zástupci americké armády nechtěli komentovat, jaký vliv bude mít Obamovo rozhodnutí na mentalitu vojáků.

Sám americký prezident promluvil přímo k příslušníkům U.S. Army s objasněním, že mise v Afghanistánu má zásadní význam pro národní bezpečnost. "Nebylo pro mě vůbec lehké vás poslat na tuto obtížnou cestu," prohlásil.

Jeho vyjádření je ovšem jen malou útěchou pro Larry Seversonovou z Richmondu (stát Virginia), jejíž čtyři synové slouží v armádě, z toho dva jsou nyní zařazeni v silách operujících v Afghanistánu. "Je to nekonečné, cítím se tím velmi zrazena. Jsem znechucena tím, že tam prezident ty vojáky stále drží," tvrdí Seversonová, která je členkou opoziční skupiny Military Families Speak Out, bojující proti přítomnosti amerických vojsk v Afghanistánu a Iráku. 

Jiného názoru je Jillian McCarthyová, jejíž manžel z posádky ve Fort Bragg (Severní Karolína) už na bojiště putuje pošesté. Ta prezidentův krok podporuje. "S ohledem na vývoj situace na Středním Východě udělal prezident správné rozhodnutí. Válku nenávidím, ale učinil správný krok."

Jedenapadesátiletá Tracey Frinková, jejíž manžel působí ve stejné posádce jako muž McCarthyové, je přesvědčena, že dlouhotrvající působení vojáků odloučených od rodin může mít nepříjemné dopady, zvláště na ženy, které se musí starat samy o sebe. "Válka se týká nás všech a budeme se s nepřítomností našich mužů vyrovnávat dlouhou dobu, i poté, co se vrátí."

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Afghanistán Barack Obama

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 51 minutami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 52 minutami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 3 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé

Rusko zahájilo v noci největší koordinovaný útok na Ukrajinu od začátku září. Celá země se ocitla pod varováním před vzdušnými nálety, když Rusko vypustilo desítky dronů a raket z různých míst. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy