Kdykoliv Ameriku zasáhne tragédie, část konzervativních politiků a expertů začne vinu okamžitě svalovat na sekularismus, konstatuje sociolog Phil Zuckerman úvodem svého komentáře pro server Los Angeles Times. Profesor sociobiologie na Pitzer College v něm rozbíjí mýtus, že za stoupajícím násilím ve společnosti stojí pokles víry v boha.
Čísla mluví jasně
Po střelbě v Umpqua Community College například Bill O'Reilly, moderátor televize Fox, označil za viníka slábnoucí zbožnost, připomíná sociolog. Cituje O'Reillyho slova, že jak se svět stále více sekularizuje, civilizace se omezuje na pokleslé, špatné chování. Profesor dodává, že podobné teze nabídl i bývalý guvernér státu Arkansas, Mick Huckabee, po střelbě ve škole v Newtownu v roce 2012, když za příčinu tak extrémního násilí označil skutečnost, že z amerických škol je systematicky vytlačován bůh.
"Teorie zní jasně: Pokud se lidé stávají méně pobožnými, pak se rozkládá společnost," vysvětluje Zuckerman. Uvádí, že dle daného přesvědčení zločinnost vyletí do nebes, poroste násilí a kdysi civilizovaný život zdegeneruje do amorálnosti a neřesti. Expert však toto staré a rozšířené tvrzení považuje za prokazatelně chybné.
Vědec soudí, že pokud by bylo pravdou, že s poklesem víry v boha, mizí i blaho společnosti, pak bychom pro to museli vidět nezvratné důkazy. "Ale nevidíme. Ve skutečnosti zjišťujeme opak," konstatuje Zuckerman. Tvrdí, že ty moderní společnosti, které jsou nejvíce nábožensky založené, tzn. kde existuje silná víra v boha a účast na náboženském životě je vysoká, zpravidla mají nejvyšší míru násilných zločinů. Naopak ty společnosti, kde jsou víra a participace v církvích nejslabší, tzn. nejvíce sekulární společnosti, většinou mají násilnou zločinnost nejnižší.
"Můžeme začít na mezinárodní úrovni," pokračuje sociolog. Uvádí, že mezi nejvíce sekulární společnosti dnes patří Švédsko, Dánsko, Česká republika, Estonsko, Japonsko, Velká Británie, Francie, Nizozemsko, Německo, Jižní Korea, Nový Zéland, Austrálie, Vietnam, Maďarsko, Čína a Belgie. Naopak mezi ty nejvíce nábožensky založené řadí Nigérii, Ugandu, Filipíny, Pákistán, Maroko, Egypt, Zimbabwe, Bangladéš, El Salvador, Kolumbii, Senegal, Malawi, Indonésii, Brazílii, Peru, Jordánsko, Alžírsko, Ghanu, Venezuelu, Mexiko a Sierra Leone.
Zuckerman konstatuje, že právě nejvíce sekularizované země zpravidla vynikají v oblastech nízké kriminality, prosperity, rovnosti, svobody, demokracie, ženských práv, lidských práv, vzdělanosti a průměrné délky života. Přiznává, že existují výjimky - například Vietnam a Čína - které jsou známé pro konstantní porušování lidských práv. Avšak ty státy, kde je úroveň zbožnosti nejvyšší, jsou většinou zmítány problémy typu vysoká míra násilných zločinů, značná úmrtnost novorozenců, velká míra chudoby a korupce, uvádí expert.
Vraždy, mírumilovnost a zneužívání dětí
Jako příklad uvádí profesor vraždy. Odkazuje na globální studii OSN o vraždách z roku 2011, kde celá desítka zemí s nejvyšším počtem vražd je silně nábožensky založená a mnoho z nich, třeba Kolumbie, Mexiko, El Salvador a Brazílie, patří k nejzbožnějším státům světa. Proti tomu téměř všechny státy, které mají nejnižší počty vražd, například Švédsko, Japonsko, Norsko a Nizozemsko, náleží mezi nejméně náboženské, deklaruje sociolog.
"Nyní vezměme v potaz opačnou stranu - mírumilovnost," vyzívá Zuckerman. Odvolává se na závěry neziskové organizace Vision of Humanity, která každoročně zveřejňuje globální mírový index, v němž deset nejbezpečnějších a nejpoklidnějších zemí světa patří též mezi ty nejvíce sekulární a nejméně zbožné. Odborník poukazuje, že proti tomu nejméně bezpečné a mírumilovné země jsou naopak extrémně nábožensky založené.
Expert odkazuje i na profesora Stephena Lawa z Londýnské univerzity. Ten tvrdí, že pokud by úpadek zbožnosti byl primárním důvodem společenských problémů, pak bychom očekávali, že státy, kde došlo k největšímu úpadku, budou v největších problémech, avšak toto se neděje.
Zuckerman se zaměřil i na Spojené státy. Cituje poslední studii Pew Research Center, podle které mezi deset států, které vykazují nejvyšší míru víry v boha, patří Louisiana, Arkansas, Alabama, Mississippi, Georgie, Jižní a Severní Karolína, Kentucky, Tennessee a Oklahoma společně s Utahem. Proti tomu deset států, kde je víra v boha nejnižší, představují Maine, Vermont, Connecticut, Rhode Island, New Hampshire, Massachusetts, New York, Aljaška, Oregon a Kalifornie.
"Podobně jako v případě celého světa, pokud jde o téměř veškeré běžné ukazatele zdraví společnosti, včetně počtu vražd, nejméně náboženské státy si obecně vedou mnohem lépe než ty nejvíce náboženské," konstatuje vědec. Jako příklad uvádí míru zneužívání dětí, kde silně nábožensky založené Mississippi vykazuje dvojnásobně horší čísla než velmi sekulární New Hampshire a značně zbožné Kentucky je na tom dokonce čtyřikrát hůře než sekulární Oregon.
Sociolog upozorňuje, že na základě těchto dat pochopitelně nelze jasně tvrdit, že sekularismus sám o sobě přináší společenské blaho a zbožnost naopak problémy. Mírumilovnost, prosperita a celkový společenský blahobyt jsou nepochybně způsobeny četnými komplexními faktory - hospodářstvím, geografií, kulturou, politikou, historií a jim podobnými, zdůrazňuje expert. Dle jeho názoru však uvedená statistika jasně prokazuje, že silná či narůstající míra sekularismu nepředstavuje hrozbu pro společnost, jak mnozí neustále tvrdí. To však stoupenci O'Reillyho a Huckabeeho neberou v potaz, zoufá si závěrem Zuckerman.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.
Související
Zákaz ruských církví na Ukrajině zaujal politiky. Žádají prověření těch v Česku
Ukrajina schválila zákon zakazující působení ruských církví v zemi
Aktuálně se děje
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
včera
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
včera
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
8. ledna 2025 22:03
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
8. ledna 2025 21:29
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
8. ledna 2025 20:35
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
Osmého lednového dne roku 1935, tedy přesně před 90 lety, se narodil Elvis Presley. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z chlapce z chudé rodiny stane král rock and rollu.
Zdroj: Lucie Žáková