Kdykoliv Ameriku zasáhne tragédie, část konzervativních politiků a expertů začne vinu okamžitě svalovat na sekularismus, konstatuje sociolog Phil Zuckerman úvodem svého komentáře pro server Los Angeles Times. Profesor sociobiologie na Pitzer College v něm rozbíjí mýtus, že za stoupajícím násilím ve společnosti stojí pokles víry v boha.
Čísla mluví jasně
Po střelbě v Umpqua Community College například Bill O'Reilly, moderátor televize Fox, označil za viníka slábnoucí zbožnost, připomíná sociolog. Cituje O'Reillyho slova, že jak se svět stále více sekularizuje, civilizace se omezuje na pokleslé, špatné chování. Profesor dodává, že podobné teze nabídl i bývalý guvernér státu Arkansas, Mick Huckabee, po střelbě ve škole v Newtownu v roce 2012, když za příčinu tak extrémního násilí označil skutečnost, že z amerických škol je systematicky vytlačován bůh.
"Teorie zní jasně: Pokud se lidé stávají méně pobožnými, pak se rozkládá společnost," vysvětluje Zuckerman. Uvádí, že dle daného přesvědčení zločinnost vyletí do nebes, poroste násilí a kdysi civilizovaný život zdegeneruje do amorálnosti a neřesti. Expert však toto staré a rozšířené tvrzení považuje za prokazatelně chybné.
Vědec soudí, že pokud by bylo pravdou, že s poklesem víry v boha, mizí i blaho společnosti, pak bychom pro to museli vidět nezvratné důkazy. "Ale nevidíme. Ve skutečnosti zjišťujeme opak," konstatuje Zuckerman. Tvrdí, že ty moderní společnosti, které jsou nejvíce nábožensky založené, tzn. kde existuje silná víra v boha a účast na náboženském životě je vysoká, zpravidla mají nejvyšší míru násilných zločinů. Naopak ty společnosti, kde jsou víra a participace v církvích nejslabší, tzn. nejvíce sekulární společnosti, většinou mají násilnou zločinnost nejnižší.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Můžeme začít na mezinárodní úrovni," pokračuje sociolog. Uvádí, že mezi nejvíce sekulární společnosti dnes patří Švédsko, Dánsko, Česká republika, Estonsko, Japonsko, Velká Británie, Francie, Nizozemsko, Německo, Jižní Korea, Nový Zéland, Austrálie, Vietnam, Maďarsko, Čína a Belgie. Naopak mezi ty nejvíce nábožensky založené řadí Nigérii, Ugandu, Filipíny, Pákistán, Maroko, Egypt, Zimbabwe, Bangladéš, El Salvador, Kolumbii, Senegal, Malawi, Indonésii, Brazílii, Peru, Jordánsko, Alžírsko, Ghanu, Venezuelu, Mexiko a Sierra Leone.
Zuckerman konstatuje, že právě nejvíce sekularizované země zpravidla vynikají v oblastech nízké kriminality, prosperity, rovnosti, svobody, demokracie, ženských práv, lidských práv, vzdělanosti a průměrné délky života. Přiznává, že existují výjimky - například Vietnam a Čína - které jsou známé pro konstantní porušování lidských práv. Avšak ty státy, kde je úroveň zbožnosti nejvyšší, jsou většinou zmítány problémy typu vysoká míra násilných zločinů, značná úmrtnost novorozenců, velká míra chudoby a korupce, uvádí expert.
Vraždy, mírumilovnost a zneužívání dětí
Jako příklad uvádí profesor vraždy. Odkazuje na globální studii OSN o vraždách z roku 2011, kde celá desítka zemí s nejvyšším počtem vražd je silně nábožensky založená a mnoho z nich, třeba Kolumbie, Mexiko, El Salvador a Brazílie, patří k nejzbožnějším státům světa. Proti tomu téměř všechny státy, které mají nejnižší počty vražd, například Švédsko, Japonsko, Norsko a Nizozemsko, náleží mezi nejméně náboženské, deklaruje sociolog.
"Nyní vezměme v potaz opačnou stranu - mírumilovnost," vyzívá Zuckerman. Odvolává se na závěry neziskové organizace Vision of Humanity, která každoročně zveřejňuje globální mírový index, v němž deset nejbezpečnějších a nejpoklidnějších zemí světa patří též mezi ty nejvíce sekulární a nejméně zbožné. Odborník poukazuje, že proti tomu nejméně bezpečné a mírumilovné země jsou naopak extrémně nábožensky založené.
Expert odkazuje i na profesora Stephena Lawa z Londýnské univerzity. Ten tvrdí, že pokud by úpadek zbožnosti byl primárním důvodem společenských problémů, pak bychom očekávali, že státy, kde došlo k největšímu úpadku, budou v největších problémech, avšak toto se neděje.
Zuckerman se zaměřil i na Spojené státy. Cituje poslední studii Pew Research Center, podle které mezi deset států, které vykazují nejvyšší míru víry v boha, patří Louisiana, Arkansas, Alabama, Mississippi, Georgie, Jižní a Severní Karolína, Kentucky, Tennessee a Oklahoma společně s Utahem. Proti tomu deset států, kde je víra v boha nejnižší, představují Maine, Vermont, Connecticut, Rhode Island, New Hampshire, Massachusetts, New York, Aljaška, Oregon a Kalifornie.
"Podobně jako v případě celého světa, pokud jde o téměř veškeré běžné ukazatele zdraví společnosti, včetně počtu vražd, nejméně náboženské státy si obecně vedou mnohem lépe než ty nejvíce náboženské," konstatuje vědec. Jako příklad uvádí míru zneužívání dětí, kde silně nábožensky založené Mississippi vykazuje dvojnásobně horší čísla než velmi sekulární New Hampshire a značně zbožné Kentucky je na tom dokonce čtyřikrát hůře než sekulární Oregon.
Sociolog upozorňuje, že na základě těchto dat pochopitelně nelze jasně tvrdit, že sekularismus sám o sobě přináší společenské blaho a zbožnost naopak problémy. Mírumilovnost, prosperita a celkový společenský blahobyt jsou nepochybně způsobeny četnými komplexními faktory - hospodářstvím, geografií, kulturou, politikou, historií a jim podobnými, zdůrazňuje expert. Dle jeho názoru však uvedená statistika jasně prokazuje, že silná či narůstající míra sekularismu nepředstavuje hrozbu pro společnost, jak mnozí neustále tvrdí. To však stoupenci O'Reillyho a Huckabeeho neberou v potaz, zoufá si závěrem Zuckerman.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.
Související

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

Zákaz ruských církví na Ukrajině zaujal politiky. Žádají prověření těch v Česku
Aktuálně se děje
před 37 minutami

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii
před 50 minutami

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny
před 1 hodinou

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
před 2 hodinami

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
před 3 hodinami

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
před 3 hodinami

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
před 4 hodinami

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
před 4 hodinami

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
před 4 hodinami

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
před 5 hodinami

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
před 5 hodinami

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
před 6 hodinami

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
před 6 hodinami

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
před 7 hodinami

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války
před 8 hodinami

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování
včera

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky
včera

Lékař falšoval certifikáty o očkování proti covidu-19. Sedět nepůjde, rozhodla ministryně
včera

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren
včera

Není to výjimka. Otce olympijského šampiona odsoudili za týraní potomků
včera
Novinky o případu tragédie na Trojském mostě. Mladík byl ještě nezletilý
Nové informace se objevily k tragickému sobotnímu pádu mladíka z Trojského mostu v Praze. Podle posledních zjištění se z mostní konstrukce na koleje zřítil nezletilý chlapec. Policie potvrdila, že obětí je mladistvá osoba.
Zdroj: Jan Hrabě