Konec demokracie v USA? Politolog přišel s rázným varováním

Mohou Američané opustit přísná pravidla demokracie a nechat se svést tyranií? Tuto otázku pokládá úvodem svého komentáře pro server New York Times politolog Jim Sleeper, který přednáší na prestižní Yale Univerzity. Zamyslel se v něm nad současnou perspektivou demokracie ve Spojených státech.

Jen zkažení potřebují despocii

Američtí proroci často předvídají přechod k tyranii, avšak jejich varování zatím vždy vzedmula účinnou snahu o záchranu, konstatuje politolog. Domnívá se, že k takovému scénáři nyní dojde ve Spojených státech i nyní.

V roce 1787 americký státník Ben Franklin varoval, že ústavnost může skončit jako despocie - obdobně jako jiné formy státního zřízení - v momentě, kdy se lidé stanou natolik zkažení, že despotickou vládu potřebují, připomíná Sleeper.

Expert doplňuje, že též politický myslitel Alexis de Tocqueville v roce 1835 předvídal "tyranii demokracie". Stejně tak novinář Walter Lippmann v roce 1920 navrhoval vládu expertů ve smyslu toho, co filozof John Dewey nazval "možná nejefektivnější obžalobou demokracie, která kdy byla sepsána," uvádí akademik.      

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.   

"Nyní společenští vědci hlásí, že ztrácíme víru v demokracii," pokračuje Sleeper. Sám se však domnívá, že pravděpodobnější je varianta, že Američané nepozorují ani tak krizi demokracie, ale především problém hospodářského růstu, který degradoval demokracii pěstováním nerovností a bujarého konzumerismu.  

"Ti, kdo trvají na tom, že problémem je vláda, a ti kdo zbavují voliče hlasovacího práva pod záminkou zamezení podvodů, pokřivili demokracii dostatečně na to, aby se prázdné sliby Donalda Trumpa staly atraktivními," kritizuje politolog.

Zhruba 10,6 milionů hlasů, které Trump získal během posledního týdne stranických primárek, podle odborníka příliš nepřevyšuje 9,3 milionu hlasů pro Bernieho Sanderse, ani se nevyrovná 12,4 milionům voličů, kteří hlasovali pro Hillary Clintonovou. Tyto výsledky pak stěží naznačují, že by si většina z možných 130 milionů voličů oprávněných hlasovat v listopadovém souboji o Bílý dům vybrala "despotickou vládu", deklaruje Sleeper.  

Demagogové přišli a zmizeli  

Politolog soudí, že demokratické aspirace jsou vždy nepotlačitelné, jelikož elity pokaždé prokázaly, že nedokážou vládnou ani sobě, neřku-li druhým, dokud moc, která je organizovaná občany, nejedná ve shodě, aby instruovala a inspirovala vůdce k pomoci lidem dosáhnout věcí společně, což je úkol, který nemohou realizovat pouhopouzí konzumenti.  

"Vzbouřivší se voliči Sanderse a Trumpa odmítají neoliberální model ekonomického růstu pro růst, který pod vysokými čísly a třpytícím se pozlátkem způsobuje příliš nerovností, bolesti a škod životnímu prostředí," vysvětluje Sleeper.       

Protesty voličů bývají křečovité a občas i kontraproduktivní, pokračuje expert. Domnívá se však, že Amerika může být přesto lepší, než kdy byla - ne pouze znovu dobrá - pokud občané projeví více toho, co zakladatelé USA nazývali nezainteresované vedení, dobře vyškolené k vládnutí nezávislé na touze po moci či bohatství a připravené reagovat a zároveň povzbuzovat lidi coby občany, nikoliv s nimi pouze manipulovat jako s konzumenty.    

Sleeper konstatuje, že původní pokrokářská, dělnická, feministická a občansko-právní hnutí dosáhla svých cílů - byť čelila obecným a technologickým výzvám své doby - prostřednictvím disciplinované konfrontace se škodlivou koncentrací bohatství a moci. "Činily chyby, ale pozvedly miliony," uvádí politolog.   

V americké historii se vždy objevili demagogové jako Huey Long či Joseph McCarthy, když podobné snahy začaly kolísat, poukazuje expert. Dodává však, že takoví politici zmizeli v momentě, kdy demokraté znovu našli pevnou půdu pod nohama. "Američané to mohou nyní zvládnout znovu, na širší organizační platformě, jejíž představitelé budou více mluvit pravdu," uzavírá své pojednání akademik.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) demokracie

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

před 2 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Velká Británie

Americká média očekávají komplikace ve vztazích Británie a USA. Starmer a Trump si nemohou rozumět

Přední americká média se pustila do kritiky situace ve Velké Británii. Vztahy mezi Brity a Američany jsou pro transatlantické partnerství nesmírně důležité a současné okolnosti mohou vést k tomu, že se výrazně ochladí. Na premiérský post brzy pravděpodobně nastoupí někdejší vrchní státní zástupce Keir Starmer a pokud dojde ke zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu, bude Brit muset udržovat diplomatické vztahy s osobou uznanou vinnou z několika zločinů. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Keir Starmer

Nového britského premiéra král jmenuje už v pátek, zřejmě půjde o Starmera

Lidé ve Spojeném království si volí do Dolní sněmovny 650 poslanců. Dolní komora britského parlamentu, anglicky známá po jménem House of Commons, zahrnuje politiky ze všech čtyř částí země. Jde o 543 zástupců z Anglie, 57 ze Skotska, 32 z Walesu a 18 ze Severního Irska. Aby tedy strana měla většinu, musí získat 326 křesel. 

včera

včera

včera

Kreml odmítl Erdogana. Zprostředkotavelem míru na Ukrajině nebude, prohlásil Peskov

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nemůže být prostředníkem v mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou, uvedl ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Uvedla to agentura TASS.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy