Americká média očekávají komplikace ve vztazích Británie a USA. Starmer a Trump si nemohou rozumět

Přední americká média se pustila do kritiky situace ve Velké Británii. Vztahy mezi Brity a Američany jsou pro transatlantické partnerství nesmírně důležité a současné okolnosti mohou vést k tomu, že se výrazně ochladí. Na premiérský post brzy pravděpodobně nastoupí někdejší vrchní státní zástupce Keir Starmer a pokud dojde ke zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu, bude Brit muset udržovat diplomatické vztahy s osobou uznanou vinnou z několika zločinů. 

Britské parlamentní volby pozorně sledují také Američané coby nejbližší spojenci Velké Británie. Do kritiky současného stavu britské politiky se připojil například vlivný americký list New York Times. Pokud labouristé zvítězí, jak se předpokládá, tak podle něj „převezme dědictví popela“.

Washington dlouhodobě potřebuje, aby Británie byla silná ekonomicky, politicky i vojensky. Vztah těchto dvou zemí je klíčový pro celé transatlantické partnerství. Obě země ještě ve spojení s Francií de facto vedou Severoatlantickou alianci a jejich soudržnost a síla jsou pro zbývající více než dvě desítky členů životně důležité.

NY Times ale převrátily kritiku i na samotné Spojené státy – je zjevné, že ani jedna ze zemí není v ideální kondici. Problém navíc prohlubují nepříliš hluboké vztahy zřejmě budoucího premiéra Keira Starmera k USA. A pokud od příštího roku 2025 nastoupí do Bílého domu Donald Trump, hrozí další ochlazení.

Trump je obžalovaný v několika trestních kauzách a v jedné z nich byl dokonce uznán vinným, což rozhodně nemusí být bývalému vrchnímu státnímu zástupci Starmerovi po chuti – ba naopak, může dojít k tomu, že Trumpovo prezidenství odsoudí a vztahy mezi USA a Británií půjdou k bodu mrazu.

Ke kritice situace na britské politické scéně se přidal také list Wall Street Journal s tím, že „Britové nyní litují své populistické revolty“. WSJ připomíná nelichotivý výsledek brexitu, kdy pouze 15 % britských občanů považuje náklady vystoupení z Evropské unie za nižší než přínosy. „… hluboce polarizoval zemi, jejíž polovina v něm viděla jedinečnou šanci na znovuzískání britské suverenity a polovina měla pocit, že se musí Evropě omluvit za odchod z lodi. Británii to vyčerpalo a snížilo její sebevědomí,“ píše WSJ o brexitu.

V této chvíli si přeje návrat do Evropské unie pouze mírná většina Britů – a ještě méně tuto možnost vnímá jako reálnou. Podle WSJ se naopak cítí zrazeni tím, jak britská konzervativní vláda k celému procesu přistoupila a vůbec ho nezvládla.

„Brexit byl prvním z řady populistických zemětřesení, která otřásla západní politikou, a brzy po něm následovalo zvolení Donalda Trumpa. Obě se zapíší do dějin jako vzpoury těch, kteří se cítili být globalizací opuštěni, tradičními politiky považováni za samozřejmost a městskými elitami shlíženi svrchu. Obě daly do pohybu síly, které se stále projevují,“ shrnuje WSJ.

Související

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.
Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

Více souvisejících

Velká Británie Volby Keir Starmer (labouristi) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 3 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy