Orbán letí do Moskvy za Putinem. Pár dní poté, co převzal předsednictví EU

Maďarský premiér Viktor Orbán se setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě v pátek 5. července. Informaci přinesla maďarská sekce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na vládní zdroj.

V úterý, jen den poté, co Maďarsko převzalo půlroční předsednictví v Radě Evropské unie, se Orbán setkal v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Předseda Evropské rady Charles Michel zdůraznil, že Orbán nemá mandát jednat s Ruskem jménem EU. Polský premiér Donald Tusk se nad jeho cestou pozastavil.

Orbán, který má blízké vztahy s Moskvou, navštívil Kyjev poprvé od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Orbán na Facebooku uvedl, že cílem maďarského předsednictví je řešit problémy, kterým EU čelí, a proto jeho první cesta vedla na Ukrajinu.

Charles Michel na síti X uvedl, že EU nemá mandát k jednání s Ruskem jménem EU a že jednání o Ukrajině nelze vést bez Ukrajiny. Tusk se na síti X zeptal Orbána, zda jsou zprávy o jeho cestě do Moskvy pravdivé.

Podle RFE/RL se do Moskvy s Orbánem vydá i maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, který od začátku války navštívil Moskvu nejméně pětkrát.

Orbán je jedním z mála západních lídrů, kteří se od začátku invaze setkali s Putinem, naposledy v září 2022 na pohřbu bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova.

Novinář Szabolcs Panyi jako první informoval na síti X o plánované cestě maďarské delegace do Moskvy.

Maďarské vládní letadlo už absolvovalo let z Budapešti do Moskvy a zpět, přičemž na palubě byla pravděpodobně část Orbánovy delegace. Maďarská vláda se k cestě zatím oficiálně nevyjádřila. 

Související

Robert Fico Komentář

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

Více souvisejících

Viktor Orbán Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy