Orbán letí do Moskvy za Putinem. Pár dní poté, co převzal předsednictví EU

Maďarský premiér Viktor Orbán se setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě v pátek 5. července. Informaci přinesla maďarská sekce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na vládní zdroj.

V úterý, jen den poté, co Maďarsko převzalo půlroční předsednictví v Radě Evropské unie, se Orbán setkal v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Předseda Evropské rady Charles Michel zdůraznil, že Orbán nemá mandát jednat s Ruskem jménem EU. Polský premiér Donald Tusk se nad jeho cestou pozastavil.

Orbán, který má blízké vztahy s Moskvou, navštívil Kyjev poprvé od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Orbán na Facebooku uvedl, že cílem maďarského předsednictví je řešit problémy, kterým EU čelí, a proto jeho první cesta vedla na Ukrajinu.

Charles Michel na síti X uvedl, že EU nemá mandát k jednání s Ruskem jménem EU a že jednání o Ukrajině nelze vést bez Ukrajiny. Tusk se na síti X zeptal Orbána, zda jsou zprávy o jeho cestě do Moskvy pravdivé.

Podle RFE/RL se do Moskvy s Orbánem vydá i maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, který od začátku války navštívil Moskvu nejméně pětkrát.

Orbán je jedním z mála západních lídrů, kteří se od začátku invaze setkali s Putinem, naposledy v září 2022 na pohřbu bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova.

Novinář Szabolcs Panyi jako první informoval na síti X o plánované cestě maďarské delegace do Moskvy.

Maďarské vládní letadlo už absolvovalo let z Budapešti do Moskvy a zpět, přičemž na palubě byla pravděpodobně část Orbánovy delegace. Maďarská vláda se k cestě zatím oficiálně nevyjádřila. 

Související

Více souvisejících

Viktor Orbán Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

před 37 minutami

před 55 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy