"Šlechetný" Maduro. Vyplácí karnevalové bonusy, prodloužil volno o dva dny

Venezuelská vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, která o víkendu uzavřela hranice a nevpustila do země humanitární pomoc, se snaží získat podporu lidu různými způsoby. Například prodloužila o dva dny letošní karneval, místo v sobotu tak začne už ve čtvrtek, a dnes také začala vyplácet karnevalové bonusy. Informovala o tom venezuelská státní televize s tím, že tento měsíc jde už o druhý finanční příspěvek vlády lidem.

"Při pomyšlení na děti, rodiny a naši národní kulturu tento rok prodlužuji karneval. Vyhlašuji dva volné dny na víc, čtvrtek 28. února a pátek 1. března," napsal Maduro na twitteru. Venezuela se přitom už několik let potýká s nedostatkem potravin a léků a o víkendu zemřelo několik lidí na hranicích, když se snažili na výzvu opozice dostat do země humanitární pomoc. Tu Maduro odmítá a označuje ji za snahu USA a Kolumbie o vojenskou intervenci.

Karnevalový bonus od vlády dostanou jen ti, kteří se prokáží takzvaným vlasteneckým průkazem. Ten zavedla vláda v roce 2017 pro rozdělování potravin a podle opozice ho zneužívá k uplácení lidí a upevňování své podpory. Ve Venezuele funguje přídělový systém potravin, kterých je v zemi nedostatek kvůli ekonomické krizi, za níž je z velké části zodpovědná řízená hospodářská politika socialistické vlády.

Maduro vydal už minulý týden dekret, jímž letošní tradiční karneval posunul o dva dny. Začít měl poslední sobotu před Popeleční středou, tedy tuto sobotu. Maduro ale ohlásil jako volné sváteční dny už tento čtvrtek a pátek, volno budou mít Venezuelané i v pondělí a v úterý. Na dekret reagovaly některé podniky úpravou pracovní doby, takže například banky budou mít naposledy otevřeno ve středu a otevřou znovu až za týden.

Podle venezuelských vojáků, kteří o víkendu emigrovali do Kolumbie, se Maduro také chystá přidat peníze i členům armády. Armádu se v posledním měsíci intenzivně snaží dostat na svou stranu opozice, jejíž lídr a šéf parlamentu Juan Guaidó se 23. ledna prohlásil prozatímním prezidentem s cílem svrhnout Madura a uspořádat svobodné volby.

Učinil tak poté, co poslanci označili za nelegitimní nový Madurův mandát, protože vzešel z loňských nesvobodných voleb. Guaidóa uznalo prozatímním prezidentem na šest desítek zemí, včetně USA, Madura naopak stále uznává například Rusko nebo Čína.

Ústavní krize ve Venezuele trvá už od roku 2016, kdy Maduro po porážce své strany v parlamentních volbách začal s pomocí nejvyššího soudu označovat za nelegitimní veškerou legislativu přijatou parlamentem.

Související

Více souvisejících

Nicolas Maduro Venezuela

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy