Ropná skvrna se blíží k plážím Floridy

Miami - Ropná skvrna z Mexického zálivu je 15 kilometrů od pobřeží severozápadní části amerického státu Florida a už ve čtvrtek může zasáhnout pláže u pobřežního města Pensacola. Těžaři mezitím zkoušejí nový způsob, jak úniku suroviny zabránit, informují ve středu portál deníku USA Today a agentura Reuters.

„Ropa bude na našich plážích, to je neodvratné,“ řekl Keith Wilkins z úřadu pro veřejné práce ve floridském okresu Escambia. Místní úřady začaly už v úterý umisťovat na pobřeží plovoucí bariéry, aby šíření ropné skvrny na pláže.

Představitelé Floridy před třemi týdny požádali ropnou společnost BP o částku 150 000 dolarů (přes tři miliony korun) na přístroje, které pomohou ropu z pláží odstranit. BP jim dosud neodpověděla.

Podle předpovědi Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) se ropná skvrna postupně přesouvá do ústí alabamské zátoky Mobile a odtud se pohybuje východním směrem podél pobřeží. Ke břehům Floridy by mohla dorazit už ve čtvrtek.

Vše se bude odvíjet od toho, jaké budou v oblasti panovat povětrnostní podmínky. „Závisí to na počasí. Vítr by mohl změnit směr (skvrny),“ cituje deník St. Petersburg Times mluvčího NOAA Bena Shermana.

Ropa uniká z vrtu do Mexického zálivu od 20. dubna, kdy explodovala plošina Deepwater Horizon, kterou si BP pronajímala od firmy Transocean. Od té doby uniklo do moře kolem 150 milionů litrů ropy. Už dříve skvrna zasáhla 200 kilometrů pobřeží Louisiany, v úterý dorazila k ostrovům u pobřeží Alabamy a Mississippi. Je to nejhorší ekologická katastrofa v dějinách USA.

Dosavadní pokusy zamezit úniku „černého zlata“ byly neúspěšné. Společnost BP se od úterního večera místního času pokouší omezit únik suroviny novou metodou, která je však poměrně riskantní a pokud se nezdaří, může ropy unikat o pětinu více.

Podmořské miniponorky mají během tří až čtyř dní odříznout konec netěsnícího ventilu a na potrubí nasadit nový uzávěr, s jehož pomocí bude BP odčerpávat většinu ropy do tankerů na hladině. Pokud tento plán nevyjde, ropa bude unikat až do srpna. V srpnu bude připraven první ze dvou pomocných vrtů, kterými by se mazlavá surovina měla odčerpávat.

Ekologické dopady jsou již nyní katastrofální. BP se snažila rozptýlit ropnou skvrnu pomocí chemikálií, místo toho ale znečištění pouze dostala pod hladinu. Američtí vědci oznámili, že v Mexickém zálivu jsou kromě obří ropné skvrny na vodní hladině také nejméně tři "podvodní" skvrny o délce několika kilometrů.

Související

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbánovo Maďarsko nadále těží z levné ruské ropy. Dohody porušuje i Bratislava

Maďarsko postupně ztrácí výhody, které mělo díky ujednané výjimce na dovoz ruské ropy z počátku invaze Moskvy proti Ukrajině. Za spolupráci s Ruskem čelí velkém tlaku Evropské unie. Jeden ze členských států dokonce ochotně nabídl pomoc, Budapešť ji ale odmítla. Naopak tvrdí, že kvůli blokaci ruské ropy nebudou „schopni nakrmit zemi“. 

Více souvisejících

ropa

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

včera

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

včera

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

včera

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

včera

včera

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

včera

včera

včera

včera

včera

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy