Analýza, kterou na Západě nebudou číst rádi. Financování ruské války pokračuje

Západ podle nejnovějších zjištění svými nákupy ropných produktů podporuje Rusko v jeho agresivní válce proti Ukrajině. Obrovské nákupy od třetích stran Moskvě dávají prostředky na verbování 6200 vojáků za měsíc. 

Západní spojenci podle nejnovějších zjištění serveru Politico za první polovinu letošního roku nakoupili palivo vyrobené z ruské ropy za zhruba dvě miliardy dolarů. Využívají takto mezer v sankcích, které Rusku umožňují platit jeho vojákům na Ukrajině. 

Politico to zjistilo z připravované zprávy Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší a Centra pro studium demokracie. „Dodávky benzinu, nafty a dalších produktů vyrobených z ruské ropy v posledních měsících vzrostly v důsledku dovozu z pouhých tří tureckých rafinerií,“ zní ze zprávy.

Evropská unie sice s některými výjimkami zakázala obchod s ruskou ropou už před dvěma lety, nicméně palivo ruského původu se stále dá nakupovat v zemích, kde dochází k jeho zpracování – tedy i v Turecku. „Turecko – a západní firmy, které od něj nakupují – tuto takzvanou rafinérskou mezeru stále více využívá, a to navzdory opakovaným ukrajinským žádostem o její uzavření,“ cituje Politico chystanou zprávu. 

Ankara čerpá slevy od Moskvy, navíc v roce 2023 zvýšila dovoz z Ruska o 34 % a letos dokonce o 70 %. „Když EU dováží benzin z Turecka, je o 10 procent levnější, než by byl ze Saúdské Arábie. Tyto úspory se však vůbec nepromítnou do cen pro spotřebitele, těží z nich pouze společnosti a obchodníci. Někdo na tomto obchodu vydělává, ale nejsou to obyčejní lidé,“ vysvětlil analytik Vaibhav Raghunandan. 

Analýza těchto dvou institutů ukázala, že Moskva díky příjmům ze západními zeměmi nakoupené ropy dokáže verbovat měsíčně až 6200 vojáků pro boj na Ukrajině. A západní spojenci podle Politica ani nemohou tvrdit, že o tom nevědí.

Ázerbájdžánská rafinerie Star Aegean, odkud západní země nakupují, je z 98 % závislá na ruské ropě. Až 73 % z jejích dodávek pochází od sankciovaného Lukoilu. Devět z deseti barelů ze Star Aegean proudí k západním spojencům. 

„To, co se děje, je přímým porušením ducha sankčního zákona. Naše doporučení zní, aby EU a země G7 zakázaly dovoz ropných produktů rafinovaných z ruské ropy – je to tak jednoduché,“ zdůraznil expert na energetiku Martin Vladimirov z Centra pro studium demokracie. 

Související

Ilustrační fotografie Komentář

Pohonné hmoty zdraží o 10 korun na litru. Vláda chce schválit v čase dovolených český Green Deal

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Více souvisejících

pohonné hmoty válka na Ukrajině Ruská armáda Rusko ropa

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy