Orbánovo Maďarsko nadále těží z levné ruské ropy. Dohody porušuje i Bratislava

Maďarsko postupně ztrácí výhody, které mělo díky ujednané výjimce na dovoz ruské ropy z počátku invaze Moskvy proti Ukrajině. Za spolupráci s Ruskem čelí velkém tlaku Evropské unie. Jeden ze členských států dokonce ochotně nabídl pomoc, Budapešť ji ale odmítla. Naopak tvrdí, že kvůli blokaci ruské ropy nebudou „schopni nakrmit zemi“. 

Kyjev v červnu zablokoval zasílání ropných produktů energetickému gigantu Lukoil přes ropovod Družba. To vzbudilo pozdvižení zejména v Budapešti a Bratislavě, nicméně ropa proudí i nadále. Podle energetické služby Argus Media obě země jen v srpnu obdržely 720 tisíc tun ruského produktu, zatímco v červenci dokonce 792 tisíc. Informoval o tom server Politico.  

Maďarská vláda dále pokračuje v rétorické kampani proti červnovému ukrajinskému rozhodnutí. „Nebudeme schopni nakrmit zemi, pokud budou tyto dodávky přerušeny,“ prohlásil šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó v Petrohradě. 

Podle Politica je důvod jasný – zatímco je Lukoil zablokovaný, jiné ruské ropné společnosti nejsou. Mimo to může společnost prodávat ropu na ukrajinské hranici obchodníkovi, který ji následně prodá v Evropské unii. 

Pro Maďary i Slováky existuje několik velmi schůdných variant – mohou například spoléhat na ropovod vedoucí přes Chorvatsko, které tyto služby ochotně nabídlo. Jenže i toto řešení je pro Maďarsko dražší. „Současné uspořádání je pro Maďarsko velmi výhodné. Ruská ropa se prodává levněji než neruská – rozdíl v ceně za barel se od zavedení sankcí pohybuje mezi pěti a třiceti dolary,“ zmínila výzkumná pracovnice Ilona Gizińska z Centra východních studií. 

Díky této nízké ceně se Maďaři dlouhodobě těšili jedné z nejlevnějších cen pohonných hmot v Evropě, náklady na energie ale prudce vzrostly. Maďarský energetický gigant MOL navíc zaznamenal v roce 2022 rekordní zisk. „Z toho těží i maďarský rozpočet, který je podporován daní z nadměrných zisků společnosti,“ vysvětlila Gizińska.

Maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi velmi pomáhá i jeho dobrý vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Ropa, kterou Maďarsko dostává od Lukoilu, přichází s dvacetiprocentní slevou oproti tržním sazbám,“ vyčíslil prezident kyjevského think tanku CGS Strategy XXI Mychajlo Gončar. 

„Ukrajinské sankce proti Lukoilu jsou úderem proti stínovým příjmům Orbánova podnikatelského okruhu. Tyto příjmy jsou pro Orbána velmi důležité, protože znamenají maximální možný zisk, který se vytváří na rozpětí mezi nejlevnější cenou ropy a tržními cenami ropných produkt,“ doplnil Gončar. 

Bezpečnostní expertka Olena Lapenko vnímá nulové úsilí Maďarsko a Slovenska pro spolupráci s EU. „Maďarsko a Slovensko se zavázaly k diverzifikaci dodávek ropy, ale konkrétní kroky zatím nevidíme. Ukrajina neviděla reálnou perspektivu ukončení nákupu ruské ropy těmito zeměmi EU. To zřejmě vysvětluje zavedení sankcí proti jednomu z největších ruských vývozců ropy,“ vylíčila. 

Maďarská vláda se po zablokování ropy od Lukoilu opřela do Kyjeva. „Pokud Ukrajina tento problém nevyřeší, nikdo by neměl počítat s vyplacením 6,5 miliardy eur za přepravu zbraní z Evropského mírového nástroje. Bylo by to nepřijatelné, když Ukrajina ohrožuje naši energetickou bezpečnost,“ řekl maďarský ministr zahraničí.

Třetina dovozu ropy do Maďarska závisí na ukrajinském tranzitu, a jeho náhrada je pro Budapešť velkou výzvou. Maďarsko, Slovensko a Česká republika mají výjimku ze sankcí na ruskou ropu, ale Ukrajina svévolně zastavila tranzit ropy Lukoilu.

Ukrajinská poslankyně Inna Sovsunová přiznala, že Kyjev zakázal tranzit ruské ropy, aby vyvinul tlak na Maďarsko kvůli nedodávání zbraní Ukrajině a nepodpoře vstupu země do EU. „Teď jsme vzali věci do vlastních rukou,“ řekla, a dodala, že diplomatický dialog nepřinesl výsledky, proto bylo nutné najít jiné řešení pro změnu postojů Budapešti a Bratislavy. 

Ukrajinský přístup zkritizoval už v červenci nový slovenský prezident Peter Pellegrini. Pohrozil recipročními opatřeními. Slovensko podle něj může přestat Ukrajině dodávat tolik potřebnou elektrickou energii. 

Zdůraznil, že „kromě jiné pomoci je Slovensko jedním z nejdůležitějších dodavatelů elektrické energie“ na Ukrajinu. „Děláme to proto, aby byly ochráněny děti, nemocnice a další kritická infrastruktura,“ poznamenal. Podle něj je Slovensko ochotné „chvíli čekat“, ale po nějaké době bude muset „přistoupit k recipročním opatřením“.

„Slovensko si za tyto postoje nezaslouží současný postoj Ukrajiny, která zastavila tranzit ropy, což se dotklo i naší rafinerie. Jedná se o velmi nepříjemný zásah do našich vzájemných vztahů a takový přístup nemůže Slovensko jako suverénní země dlouhodobě akceptovat,“ upozornil.

Související

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

Více souvisejících

Maďarsko ropa Viktor Orbán Rusko Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy