Americký debakl na Blízkém východě. Profesor nešetří tvrdou kritikou

NÁZOR - Donald Trump poprvé upoutal pozornost americké veřejnosti v roce 1987, kdy vydal bestseller "Umění odhody", připomíná bezpečnostní analytik Peter Bergen v komentáři pro server CNN. Profesor z Arizonské státní univerzity dodává, že Trump coby vrchní velitel amerických ozbrojených sil nyní vyniká spíše v umění vytvářet krize.

Vytrvale nekonsistentní politika

Jako názorný příklad uvádí Bergen "debakl v Turecku" a situaci, kdy turecká invaze do Sýrie, které dal Trump zelenou, vystavila americké spojence, syrské Kurdy, agresi druhé největší armádě NATO.

Stalo se tak po nedělním telefonátu mezi Trumpem a jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoğanem, ve kterém šéf Bílého domu oznámil, že ze severovýchodní Sýrie stáhne americké vojáky, poukazuje profesor. Vysvětluje, že právě jejich přítomnost v praxi bránila turecké invazi.

"Je načase, abychom se stáhli z těch absurdních nekonečných válek, často kmenových, a přivedli naše vojáky domů," cituje analytik Trumpův vzkaz na Twitteru. Dodává, že prezident následně na stejné sociální síti "přeřadil na vyšší stupeň" a pohrozil Turecku zničením jeho ekonomiky, pokud učiní něco, co bude Trump považovat za přípustné, ačkoliv Spojené státy obecně dlouhodobým spojencům z NATO takto nevyhrožují.

Trump nás již do podobné situace zavedl dříve, konstatuje Bergen. Připomíná, že šéf Bílého domu loni v prosinci náhle nařídil stažení amerických vojáků ze Sýrie, které přehodnotil poté, co mu poradci naznačili, že z takového kroku budou profitovat čtyři američtí nepřátelé - Islámský stát, Írán, Rusko a syrský diktátor Bašár Asad.

Bergen nedávno v jiném komentáři pro server CNN položil otázku, zda politika Donalda Trumpa vůči Sýrii dává smysl někomu jinému než jemu samotnému. "Skutečností ale zůstává, že Trumpova syrská politika je součástí jeho postoje k dalším klíčovým národně-bezpečnostním výzvám, které svou vytrvale nekonsistentní zahraniční politikou zhoršuje," píše profesor.

Mezinárodní politika není Manhattan

V případě Íránu Trump odstoupil od dohody o jaderném programu, jejíž funkčnost byla široce potvrzována, a namísto toho uvalil na zemi drakonické sankce, poukazuje expert. Doplňuje, že Trumpova administrativa následně otočila a nabídla Teheránu rozhovory bez předběžných podmínek.

Poté, co Írán v červnu sestřelil americký dron, Trump posvětil vojenský úder na íránské cíle, ale v poslední moment jej odvolal, upozorňuje analytik. Podotýká, že po zářijovém útoku na klíčové saúdskoarabské rafinerie prezident tweetoval, že Spojené státy mají "zamířeno a nabito" a čekají na potvrzení pachatele, ale nakonec nikterak nereagoval, ačkoliv jeho administrativa i Británie, Francie a Německo označily za strůjce útoku Írán.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V roce 2017 Trump nařídil vyslat do Afghánistánu tisíce dalších amerických vojáků se slovy, že nebude nastavovat žádný termín jejich stažení, uvádí Bergen. Dodává, že o dva roky později Trump schválil rozhovory s Tálibánem, které mohou vyústit v odchod všech amerických jednotek ze země v roce 2020.

Následně šéf Bílého domu náhle zrušil setkání s vůdci Tálibánu v Camp Davidu a jednání označil za "mrtvé", připomíná profesor. Opět proto pokládá otázku, zda Trumpova politika dává smysl někomu jinému než jemu samotnému.

Trump rovněž vyhrožoval Severní Koreji "ohněm a zlobou", aby se nakonec vyznal z lásky k tamnímu diktátorovi Kim Čong-unovi, prohlásil, že jaderná hrozba ze strany KLDR zmizela a zlehčoval pokračování severokorejských raketových testů, nastiňuje odborník. Podotýká, že prezidentův poradce pro otázky národní bezpečnosti John Bolton, který byl nedávno propuštěn, ale varoval, že Pchjongjang nemá v úmyslu vzdát se svých jaderných zbraní.      

"Dává severokorejská politika prezidenta Trumpa smysl někomu jinému než Donaldu Trumpovi?" táže se proto analytik. Konstatuje, že neustále střídání postojů mohlo z pohledu Trumpa fungovat v prostředí realitních dohod na Manhattanu, ale z úst vrchního velitele amerických ozbrojených sil působí na spojence zmatečně.

Spojenci tak nevědí, jaké postoje zastávají Spojené státy k jednotlivým otázkám, zatímco američtí nepřátelé vnímají Trumpa jako muže prázdných slov, který sotva naplní své hrozby, kritizuje profesor. Připomíná heslo z Trumpovy kampaně "Budeme vítězit natolik, že z těch vítězství budete otrávení a unavení" a dodává, že pokud takto vypadají slibovaná vítězství, neradno domýšlet, jak by vypadaly prohry.

Související

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.
Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

"To nejhorší, co se mohlo stát." Během jednání Trumpa s Meloniovou došlo k fatálnímu selhání

Tlumočnice italské premiérky Giorgie Meloniové Valentina Maiolini-Rothbacher se veřejně omluvila za nepříjemné selhání během důležité schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Incident, ke kterému došlo tento týden v Bílém domě, přiměl samotnou premiérku Meloniovou, aby svou odpověď na otázku ohledně NATO a obranných výdajů přeložila do angličtiny sama.

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Sýrie Írán Severní Korea (KLDR) Afghanistán Turecko

Aktuálně se děje

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

včera

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

včera

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

včera

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

včera

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno včera

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

včera

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy