Argentina vyhlásila do konce měsíce lockdown, eviduje rekordní počty nákaz

Argentinská vláda vyhlásila kvůli zhoršující se epidemické situaci s nemocí covid-19 lockdown, a to zatím do konce května. Obyvatelé této jihoamerické země se budou moci pohybovat jen v blízkosti bydliště a od šesti večer bude platit zákaz nočního vycházení. Opatření platí od soboty, informoval dnes deník El País.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Argentina, která má asi 45 milionů obyvatel, zaznamenala za poslední den (ke čtvrtečnímu večeru) 35.884 nových nákaz koronavirem, což je dosud nejvíce za den v této zemi od počátku pandemie covidu-19. Přes 25.000 nově odhalených nákaz denně evidují v Argentině už několik týdnů a tento týden přesáhly počty 30.000. Podle statistiky agentury Reuters registruje Argentina v těchto dnech třetí nejvyšší počet nákaz za den, po mnohem větší Indii a Brazílii. V Argentině rostou i počty úmrtí spojených s covidem-19, celkem eviduje země 72.699 takových úmrtí, z toho 435 za poslední den.

"Zažíváme nejhorší období od počátku pandemie," prohlásil ve čtvrtek argentinský prezident Alberto Fernández, když zdůvodňoval svůj dekret o lockdownu. "Je důležité, aby všichni věděli, že epidemická data ukazují, že situace je velmi vážná. Zdravotnický systém se blíží naplnění kapacit," dodal Fernández. Lůžka na jednotkách intenzivní péče jsou plná z asi 73 procent, v některých městech je ale obsazenost těchto lůžek mnohem vyšší.

Pro nový dekret má prezident Fernández podporu i od guvernérů, včetně šéfa regionální vlády Buenos Aires Horacia Rodrígueze. Ten letos napadl u soudu dřívější vládní koronavirová opatření a odmítl zrušit prezenční výuku ve školách. Fernández tento spor ve čtvrtek připomněl, aniž by politika jmenoval, a označil dřívější rozporování vládních opatření za příčinu zmatku a podceňování opatření ze strany obyvatel.

Argentina dosud naočkovala proti covidu-19 jen asi pět procent obyvatel, minimálně jednu dávku vakcíny dostalo zhruba 18 procent Argentinců. Země, vedená nyní levicovým prezidentem, používá zejména ruské a čínské vakcíny. Jako první v Latinské Americe například povolila ruskou vakcínu Sputnik V.

Fernández ve čtvrtek rovněž oznámil, že brzy očekává konečně i dodávku britské vakcíny AstraZeneca, která se vyrábí v argentinské laboratoři a kompletuje se v Mexiku. Začátkem roku se ale výroba zpozdila kvůli nedostatku materiálu pro rozdělování vakcíny do očkovacích dávek.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama