Biden s Canberrou a Soulem jednal o Barmě či KLDR

Americký prezident Joe Biden telefonicky jednal se svým jihokorejským protějškem Mun Če-inem a australským premiérem Scottem Morrisonem. Zatímco se Soulem hovořil o přípravě strategie vůči Severní Koreji, s Canberrou diskutoval o postoji k Číně. S odvoláním na Bílý dům a kancelář jihokorejské hlavy státu o tom informovala agentura Reuters.

Biden s Canberrou a Soulem jednal o Barmě či KLDR
doporučujeme

Mun Če-in se v hovoru s Bidenem zavázal k vylepšení jihokorejsko-amerického spojenectví i na spolupráci ohledně situace v Barmě, kde v pondělí armáda provedla vojenský převrat. Oba státníci se shodli, že musí připravit komplexní strategii cílenou na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, uvedl mluvčí jihokorejského prezidenta.

"Prezident Biden ocenil snahy Jižní Koreje ... a uvedl, že bude s jihem blízce spolupracovat na dosažení společného cíle," řekl mluvčí.

Na Korejském poloostrově bez jaderných zbraní se na summitu v roce 2018 shodli severokorejský vůdce Kim Čong-Un a Bidenův předchůdce Donald Trump. Druhý summit Trumpa a Kima v únoru 2019 ve Vietnamu a další jednání ale skončila bez dohody.

O regionálních problémech Biden mluvil také s Morrisonem, a to včetně pozice Číny. Vztahy mezi Pekingem a Canberrou i Washingtonem v posledních letech zaznamenaly značné ochlazení.

Biden a Morrison hovořili i o současné pandemii covidu-19 a boji s klimatickou změnou, oba politici chtějí rovněž spolupracovat na tom, aby se lidé zodpovědní za situaci v Barmě za své činy zodpovídali.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 10:31 Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama