Bidenův tým kvůli bezpečnostním hrozbám odložil nácvik inaugurace, cesta vlakem zrušena

Tým nadcházejícího šéfa Bílého domu Joea Bidena kvůli bezpečnostním hrozbám o den odložil plánovaný nácvik prezidentské inaugurace. Zrušil také cestu vlakem, kterým měl Biden v pondělí přijet do Washingtonu. S odvoláním na dvojici zdrojů obeznámených s případem o tom informoval server Politico. Inaugurace se uskuteční 20. ledna.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

S ohledem na nepokoje z minulého týdne, při nichž stoupenci Donalda Trumpa obsadili budovu amerického Kongresu ve Washingtonu, bude na Bidenovu inauguraci dohlížet více než 20.000 vojáků národní gardy.

Americké bezpečnostní složky upozorňují na výzvy v on-line prostředí, které nabádají k ozbrojeným protestům během ceremoniálu. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) varoval, že extremisté plánují násilné demonstrace nejen v hlavním městě, ale také u všech 50 státních kapitolů. Úřad pátrá po jednotlivcích, kteří by pro inauguraci mohli představovat ohrožení.

Nácvik, původně plánovaný na neděli, by se měl uskutečnit v pondělí, tvrdí Politico. Ve stejný den plánoval Biden přijet vlakem Amtrak z domovského Wilmingtonu ve státě Delaware do Washingtonu, cesta se ale touto formou kvůli bezpečnostnímu riziku neuskuteční.

Kvůli "přetrvávajícímu nebezpečí" požádal Biden nominantku na pozici náměstkyně ministra spravedlnosti a bývalou poradkyni prezidenta Baracka Obamy pro otázky vnitřní bezpečnosti Lisu Monacovou, aby mu dělala bezpečnostní poradkyni ohledně nadcházející inaugurace.

Trumpovi příznivci minulý týden zaútočili na budovu Kongresu, kde zákonodárci projednávali oficiální potvrzení Bidenovy výhry v listopadových prezidentských volbách. Vydali se tam poté, co před nimi končící prezident znovu promluvil o údajných volebních podvodech, které se mu však nepodařilo dokázat, a svoje podporovatele mimo jiné vyzval, aby proti výsledkům bojovali a šli dát svůj postoj najevo ke Kapitolu. Při následných potyčkách zemřelo pět lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

6. leden byl vyvrcholením šíření dezinformací o volbách

04.03.2021 14:40 Události 6. ledna, kdy dav příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa napadl Kapitol, byly…

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama