V Brazílii se opět prudce zvýšil počet nakažených novým typem koronaviru, za den přibylo více než 52.000 potvrzených případů. Po dvou dnech se tak čísla vrátila na denní nárůsty kolem 50.000. Rekordní denní nárůst počtu nakažených zaznamenala za poslední den Kolumbie, kde přibylo 12.830 potvrzených případů, výrazně ale přibývá infikovaných v posledním týdnu i v Argentině.
Celá Latinská Amerika pak eviduje už 5,7 milionu nakažených, z toho téměř čtyři miliony lidí se uzdravily a na 225.400 pacientů v tomto regionu v souvislosti s nákazou zemřelo.
Obavy z nárůstu počtu případů v Americe, zejména pak v posledních dnech v Kolumbii a v Argentině, vyjádřila v úterý i regionální šéfka Světové zdravotnické organizace (WHO) Carissa Etienneová.
"Ta čísla nám jasně ukazují, že virus v našem regionu stále nemáme pod kontrolou," uvedla v úterý Etienneová. Celá Amerika už eviduje na 10,5 milionu nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho zhruba polovina připadá na Spojené státy.
https://t.co/2eW463VQMl
— PAHO/WHO (@pahowho) August 11, 2020
V Latinské Americe zaznamenala dosud nejvíce případů Brazílie, a to 3,1 milionu. Za ní je Mexiko, kde se počet potvrzených případů nákazy od začátku pandemii blíží půl milionu. Tyto dvě největší země Latinské Ameriky ale relativně málo testují, takže reálné počty nakažených tam jsou podle expertů několikanásobně vyšší.
Dosud nejvyšší denní nárůst počtu případů od začátku pandemie zaznamenala za poslední den Kolumbie, kde přibylo 12.830 potvrzených případů nákazy a 321 úmrtí. Tato padesátimilionová země tak už má 410.453 případů nákazy a 13.475 úmrtí v souvislosti s koronavirem, informuje El Tiempo.
Kolumbie se v předchozích dnech posunula ve světovém srovnání americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) před Chile, které od začátku pandemie eviduje na 376.600 nakažených a kde už se epidemická situace zlepšila. Vrchol epidemie tato země s 19 miliony obyvatel zažívala v první polovině června, kdy přibývalo za den 6000 až 7000 nakažených. Od poloviny července je to kolem 2000 a za poslední den to bylo 1500 nakažených.
Naopak vrchol epidemie zřejmě zažívá Argentina, kde v úterý přibylo 7043 nakažených novým koronavirem a celkový počet infikovaných překročil 260.000. Země tím překonala statistiky z Itálie. Argentinský prezident Alberto Fernández v úterý uvedl, že jeho země se nachází "v nejhorším okamžiku" epidemie a nevyloučil zpřísnění karanténních omezení.
Třetí nejhůře zasaženou zemí v Latinské Americe je Peru, kde se počet potvrzených nakažených rovněž blíží k půl milionu, tedy ke stejné hranici jako Mexiko. Peru má ale asi 32 milionů obyvatel, zatímco Mexiko na 128 milionů. Peru ale - stejně jako Chile - provedlo nejvíce testů na počet obyvatel v regionu. Ani v Peru se zatím epidemická situace výrazně nezlepšuje, za poslední den se tam potvrdilo 6547 nakažených, což je více než o den dříve a o několik stovek méně než několik předchozích dnů.
Související

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Brazilský prezident Lula da Silva podstoupil operaci hlavy
Brazílie , Mexiko , Kolumbie , argentina , WHO (Světová zdravotnická organizace) , Peru , Chile , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
včera

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
včera

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
včera

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
včera

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
včera

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
včera

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
včera

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
včera

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
včera

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
19. července 2025 21:47

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
19. července 2025 20:42

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
19. července 2025 19:28

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
19. července 2025 17:59

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
19. července 2025 16:49

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
19. července 2025 15:45
Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.
Zdroj: Jakub Jurek