Část venezuelské opozice jedná s Madurem, prostředníkem je Turecko

K omilostnění více než stovky politických vězňů, které v pondělí překvapivě oznámil venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro, přispěla jednání části opozice s vládou zprostředkovaná Tureckem, spojencem Madurova režimu.

Maduro, Nicolas

Oznámil to v úterý na twitteru turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu a nepopřel to ani významný lídr opozice Henrique Capriles, který se jednání podle Ankary účastnil.

Podle expertů citovaných španělskými deníky La Vanguardia a El País jde o další ránu pro lídra opozice Juana Guaidóa, jemuž se loni začátkem roku podařilo rozklíženou venezuelskou opozici na čas sjednotit.

"S Číňany, Rusy, Evropany, budeme mluvit s kýmkoli, bude-li to nutné pro to, abychom vyvedli Venezuelany z této krize," napsal Capriles (48) v noci na dnešek na twitteru a připojil k tomu fotku, na níž si podávají ruce prezidenti USA a Turecka Donald Trump a Recep Tayyip Erdogan.

"Mým jediným cílem je chránit Venezuelany a dosáhnout svobody pro Venezuelu," dodal Capriles, který má od roku 2017 na 15 let soudně zakázáno kandidovat ve volbách. Tento bývalý guvernér státu Miranda se dvakrát ucházel o úřad prezidenta a v roce 2013 ho Maduro ve volbách jen těsně porazil.

Krátce před Caprilesovým tweetem vydal prohlášení Juan Guaidó, který se loni v lednu z pozice šéfa opozicí ovládaného parlamentu prohlásil prozatímním prezidentem. Za hlavu Venezuely ho uznalo už na 60 zemí v čele s USA. Guaidó (37) nynější milost pro vězně přivítal, odsoudil ale jednání Caprilese s Madurem, která se podle něj uskutečnila za jeho zády. I Guaidó loni se zástupci Madurovy vlády jednal ve snaze dosáhnout demokratických prezidentských voleb, rozhovory zprostředkované Norskem ale ztroskotaly.

"Proč tohle diktatura dělá? Osvobodili je, aby legitimizovali nynější manévry," uvedl Guaidó s odkazem na Madurovy kroky před prosincovými parlamentními volbami. Madurovi nakloněný nejvyšší soud totiž v předchozích měsících mimo jiné jmenoval členy ústřední volební komise, ač podle ústavy to má udělat parlament, a dosadil do desítky opozičních stran Madurovi nakloněné politiky.

Začátkem srpna oznámilo 27 stran bojkot prosincových voleb, protože je nepovažuje za demokratické. K tomuto názoru se připojila i EU. Pondělní vyhlášení "milosti" pro vězně přivítal šéf unijní diplomacie Josep Borrell i vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Podle amerického ministerstva zahraničí by se ale "obnovení ústavních práv, která byla porušena, nemělo tleskat". USA také vyzvaly k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění i ostatních politických vězňů, jichž je ve Venezuele stále ještě nejméně 250.

Turecký ministr zahraničí Çavusoglu, který byl ve Venezuele na návštěvě minulý měsíc, v pondělí na twitteru uvedl, že jednání Caprilese a dalšího opozičního lídra Stalina Gonzáleze s Madurovou vládou se uskutečnilo "díky úsilí jeho země ve spolupráci s EU". To ale podle médií není potvrzeno.

Maduro udělil milost 110 vězňům, včetně 25 opozičních poslanců, kteří uznávají Guaidóa jako prezidenta. Asi pět desítek amnestovaných bylo v domácím vězení, žije v exilu nebo má azyl na ambasádách ve Venezuele. Milost se netýká některých významných opozičních lídrů, například Leopolda Lópeze, který žije na některé z ambasád, ani Julia Borgese v exilu v Kolumbii ani Guaidóa, který čelí rovněž několika obviněním.

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Související:

Právě se děje

reklama