Část venezuelské opozice jedná s Madurem, prostředníkem je Turecko

K omilostnění více než stovky politických vězňů, které v pondělí překvapivě oznámil venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro, přispěla jednání části opozice s vládou zprostředkovaná Tureckem, spojencem Madurova režimu.

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Oznámil to v úterý na twitteru turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu a nepopřel to ani významný lídr opozice Henrique Capriles, který se jednání podle Ankary účastnil.

Podle expertů citovaných španělskými deníky La Vanguardia a El País jde o další ránu pro lídra opozice Juana Guaidóa, jemuž se loni začátkem roku podařilo rozklíženou venezuelskou opozici na čas sjednotit.

"S Číňany, Rusy, Evropany, budeme mluvit s kýmkoli, bude-li to nutné pro to, abychom vyvedli Venezuelany z této krize," napsal Capriles (48) v noci na dnešek na twitteru a připojil k tomu fotku, na níž si podávají ruce prezidenti USA a Turecka Donald Trump a Recep Tayyip Erdogan.

"Mým jediným cílem je chránit Venezuelany a dosáhnout svobody pro Venezuelu," dodal Capriles, který má od roku 2017 na 15 let soudně zakázáno kandidovat ve volbách. Tento bývalý guvernér státu Miranda se dvakrát ucházel o úřad prezidenta a v roce 2013 ho Maduro ve volbách jen těsně porazil.

Krátce před Caprilesovým tweetem vydal prohlášení Juan Guaidó, který se loni v lednu z pozice šéfa opozicí ovládaného parlamentu prohlásil prozatímním prezidentem. Za hlavu Venezuely ho uznalo už na 60 zemí v čele s USA. Guaidó (37) nynější milost pro vězně přivítal, odsoudil ale jednání Caprilese s Madurem, která se podle něj uskutečnila za jeho zády. I Guaidó loni se zástupci Madurovy vlády jednal ve snaze dosáhnout demokratických prezidentských voleb, rozhovory zprostředkované Norskem ale ztroskotaly.

"Proč tohle diktatura dělá? Osvobodili je, aby legitimizovali nynější manévry," uvedl Guaidó s odkazem na Madurovy kroky před prosincovými parlamentními volbami. Madurovi nakloněný nejvyšší soud totiž v předchozích měsících mimo jiné jmenoval členy ústřední volební komise, ač podle ústavy to má udělat parlament, a dosadil do desítky opozičních stran Madurovi nakloněné politiky.

Začátkem srpna oznámilo 27 stran bojkot prosincových voleb, protože je nepovažuje za demokratické. K tomuto názoru se připojila i EU. Pondělní vyhlášení "milosti" pro vězně přivítal šéf unijní diplomacie Josep Borrell i vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Podle amerického ministerstva zahraničí by se ale "obnovení ústavních práv, která byla porušena, nemělo tleskat". USA také vyzvaly k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění i ostatních politických vězňů, jichž je ve Venezuele stále ještě nejméně 250.

Turecký ministr zahraničí Çavusoglu, který byl ve Venezuele na návštěvě minulý měsíc, v pondělí na twitteru uvedl, že jednání Caprilese a dalšího opozičního lídra Stalina Gonzáleze s Madurovou vládou se uskutečnilo "díky úsilí jeho země ve spolupráci s EU". To ale podle médií není potvrzeno.

Maduro udělil milost 110 vězňům, včetně 25 opozičních poslanců, kteří uznávají Guaidóa jako prezidenta. Asi pět desítek amnestovaných bylo v domácím vězení, žije v exilu nebo má azyl na ambasádách ve Venezuele. Milost se netýká některých významných opozičních lídrů, například Leopolda Lópeze, který žije na některé z ambasád, ani Julia Borgese v exilu v Kolumbii ani Guaidóa, který čelí rovněž několika obviněním.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Lékárny řetězce Walmart v USA rozšíří očkování

22.01.2021 16:30 Americký řetězec Walmart, který kromě obchodů s běžným zbožím provozuje také lékárny, rozšíří…

USA hlásí na 4000 nových obětí koronaviru

22.01.2021 10:52 Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama