Společnost YouTube ve čtvrtek oznámila, že na své platformě pro sdílení videí zakazuje konspirační obsah, který sloužil jako záminka pro násilí mířící proti jednotlivcům nebo skupinám. V prohlášení specifikovala, že opatření se týká i spiklenecké teorie QAnon, jejíž prvky se v poslední době staly poměrně viditelnou součástí americké politické scény.
Společnost Facebook v tomto směru v posledních měsících vystupňovala své úsilí a kvůli obavám z násilí a obtěžování uživatelů nově zakazuje veškerý obsah spojený s QAnon. Už v létě oznámil podobně tvrdá opatření Twitter. Více komentátorů od té doby podotýkalo, že i YouTube sehrává při šíření konspirační teorie významnou roli.
QAnon má řadu různých článků a bývá označována i jako "kolektivní klam" nebo jistá forma náboženství; jádrem spletitého ideového systému je domněnka, že americký prezident Donald Trump bojuje proti spiknutí mocných osobností, které vzývají Satana a týrají děti. Hnutí na sebe neustále nabaluje nové prvky, jako je například zpochybňování pandemie covidu-19, a podle analytiků získává nové příznivce i tím, že jej lídři prezentují jako boj proti sexuálnímu vykořisťování dětí.
YouTube uvádí, že dané komunity už se dotkly jeho dřívější kroky. Po skoro dva roky staré úpravě systému na doporučování videí se údajně propadl dosah obsahu spojeného s QAnon. Platforma prý kromě toho na základě již zavedených pravidel odstranila desetitisíce videí na toto téma a stovky kanálů.
"Dnes (ve čtvrtek), dále rozšiřujeme jak pravidla o nenávisti, tak ta o obtěžování, abychom zakázali obsah mířící na jednotlivce nebo skupiny konspiračními teoriemi, které byly použity pro zdůvodnění násilí v reálném světě. Jedním takovým příkladem by byl obsah, který ohrožuje nebo obtěžuje lidi tím, že naznačuje, že jsou součástí jedné z těchto škodlivých konspirací, jako je tomu u QAnon nebo Pizzagate," oznámil YouTube s odkazem na čtyři roky starou fámu, která je jakýmsi předchůdcem QAnon.
Vymáhání nových pravidel mělo začít okamžitě a pozorovatelé brzy hlásili první výsledky. YouTube, který patří společnosti Google, zároveň ujišťoval, že zpravodajství o problematických tématech nebo diskuse o nich, které nepředstavují pro nikoho nebezpečí, stahovány nebudou.
QAnon už je v USA spojován s několika bezpečnostními incidenty a americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) loni hnutí označil za potenciální extremistickou hrozbu. Jakkoli je velmi těžké odhadovat, kolik lidí se s konspirační teorií nebo s jejími částmi ztotožňuje, jejich počet podle všeho během pandemie výrazně narostl. Symbolika a hesla QAnon se začaly objevovat na demonstracích v Německu i Británii, za Atlantikem pak v letošních volbách kandiduje do Kongresu několik příznivců.
"YouTube hraje v mytologii Q (přezdívka anonymního lídra hnutí, pozn. ČTK) obrovskou roli," řekl deníku The New York Times analytik konspiračních teorií Michael Rothschild, který aktuálně píše knihu o QAnon. "Máte zde velké postavy ze světa Q, které vytváří videa každý den a mají statisíce zhlédnutí. Své teorie zabalují do profesionálních klipů, které jsou na míle vzdálené nesouvislým projevům přímo do kamery, převládajícím ve sféře konspiračních videí," dodal.
Jaký bude konečný výsledek opatření YouTube a dalších velkých sociálních médií, zůstává otázkou. Zasažení tvůrci obsahu se mohou snažit zákazy obcházet nebo si mohou najít jinou platformu. "Zákaz videí o Q na YouTube a zablokování propagátorů Q je dobrý krok, ale nebude to konec Q," míní Rothschild.
Související

RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti

Zemřela Susan Wojcicki, jedna z prvních zaměstnankyň Googlu a bývalá šéfka YouTube
Youtube , Konspirační teorie , sociální sítě , internet , Boj proti dezinformacím a fake news , FBI
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
včera

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
včera

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
včera

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
včera

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
včera

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
včera

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
včera

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
včera
Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
Bývalý jihokorejský prezident Jun Sok-jol, jehož v únoru zákonodárci sesadili prostřednictvím takzvaného impeachmentu, byl opět zatčen kvůli vyšetřování loňského neúspěšného pokusu o upevnění moci. Tehdejší hlava státu v dubnu na šest hodin vyhlásila stanné právo.
Zdroj: Lucie Podzimková