Demokraté čelí historické výzvě. Po více jak čtyřiceti letech si dělají naděje na výhru v republikánském Texasu. Ten mimo jiné i odborníci v souvislosti s nadcházejícími volbami zařadili na seznam „swing states“. Díky zdejší populaci asijských Američanů by jejich ambice navíc nemusely být až tak vzdálené realitě.
Letošní listopadové volby by se nechaly označit jako historické nebo unikátní hned v několika směrech. Nejen, že se odehrají uprostřed pandemie a z velké části tak i distančně, prezident Trump a jeho republikáni se za celé období své vlády právě těsně před jejich vypuknutím ocitají v historicky nejnižších číslech.
S tím souvisí i fakt, že v některých tradičně republikánských státech se Republikánská strana u svých voličů propadá. V Arizoně si dle průzkumů demokrat Joe Biden udržuje těsný náskok, v Georgii a v Texasu se drží v těsném závěsu za Trumpem. Právě Texas si ale v poslední době vysloužil bližší pozornost některých odborníků, a to hned z několika důvodů.
Již před pár měsíci upozorňoval bývalý republikánský volební analytik Mike Madrid na vznik „nového jihu“. Tento fenomén dle něj souvisí především s demografickými a generačními změnami, které v poslední době na jihu pozoruje. Mluví tak především o snižujícím se procentu populace, které se v minulosti silně odvolávalo na dědictví bývalé Konfederace, a naopak o narůstajícím procentu přistěhovalců, vesměs Latinoameričanů.
Texas navíc silně zasáhla i pandemie koronaviru. Město Houston, které se mimo jiné pyšní největším zdravotnickým střediskem světa, se v červenci potýkalo s nedostatečnou kapacitou lůžek a zdravotnického materiálu. Nával pacientů z okolních měst byl tak silný, že k zaplnění 99 % celkové kapacity střediska stačilo pouze pár týdnů.
Odborníci však výrazněji poukazují na změny v demografii, které zde za poslední 4 roky proběhly. Oproti roku 2016 se totiž zdejší elektorát rozrostl hned o více jak 2 miliony voličů, přičemž rozhodující hlas ve volbách by dle odhadů mohli mít asijští Američané, kteří tvoří zhruba 5,5 % místní populace.
Varun Nikore, zakladatel organizace AAPI Impact Fund, který v minulosti věnoval 1 milion dolarů na podporu volební účasti asijsko-amerických voličů a kandidátů v Texasu, odhaduje, že byť v předchozích volebních cyklech asijští Američané jako většina obyvatel Texasu volili převážně republikány, od letošního listopadu se z nich pravděpodobně stane nová základna demokratů.
Nikor, jako již řada jiných odborníků, poukazuje především na to, že na rozdíl od republikánů mají demokraté mnohem rozmanitější kandidátku. Minimálně 5 asijských Američanů z demokratické strany usiluje o křesla v Kongresu, přičemž hned 5 demokratů jihoasijského původu kandiduje na všech třech vládních úrovních.
I Bidenova spolukandidátka Harrisová má zčásti kořeny v Asii. Nejen, že tak silně rezonuje s voliči afro-americké komunity, odborníci věří, že by mohla být i pomyslným mostem mezi Bidenem a asijskou komunitou. Harrisová se sama vyjádřila k oné klíčové pozici, kterou Texas jakožto stát s 38 elektorálními hlasy zastává.
,,Pokud se nám podaří vyhrát Texas, zablokujeme Donaldu Trumpovi cestu do Bílého domu,“ napsala na blogu Texas Democrats. Zároveň vyzvala Texasany, aby ve volbách podpořili demokraty napříč soupiskou. Horkým kandidátem je na příklad rodák z Houstonu Sri Kulkarni.
Sri Kulkarni působil v minulosti jako diplomat. Svou kariéru se rozhodl ukončit a vrátit se do Států, aby mohl přímo konfrontovat prezidenta Trumpa a jeho protiimigrační politiku. V rámci své kampaně vyzývá především asijské Američany k větší účasti na politickém dění.
Obecně vzato je právě účast asijských Američanů na volbách velmi nízká. Dle průzkumů AAPI je to především proto, že se necítí být osloveni ani jednou z politických stran. Odborníci se proto domnívají, že pokud by Kulkarni byl schopen prorazit, zvýšilo by to i šance demokratů na zisk Texasu.
Související

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Harrisová přijala porážku. Nikdy se nevzdávejte, vzkázala svým příznivcům
Volby USA , USA (Spojené státy americké) , Joe Biden , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 38 minutami

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
před 1 hodinou

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
před 1 hodinou

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
před 2 hodinami

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem
před 3 hodinami

Tropické počasí po víkendu ukončí studená fronta. Přinese změnu
včera

Může se to táhnout roky. Po smrti horolezkyně Kolouchové nastal nový problém
včera

Tragédie na Chrudimsku. Srazila se čtyři auta, jeden ze řidičů nepřežil
včera

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia
včera

Španělsko zasáhlo zemětřesení. Jen štěstím se nikomu nic nestalo
včera

Léto pokračuje. Dny bez deště budou spíše výjimkou, avizují meteorologové
včera

Vyhledávaná restaurace v kempu u Máchova jezera lehla popelem
včera

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu
včera

Na Ukrajině zadrželi muže, který výhrůžkami paralyzoval české školy. Stopy vedou do Ruska
včera

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo
včera

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky
včera

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit
včera

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy
včera

Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu
včera

Rusko bude hrozbou pro celý svět navždy. Po porážce na Ukrajině se musí rozpadnout, říká vůdce Tatarů
včera
Jak vypadá běžný život Ukrajinců? Lidé melou z posledního, postupně ztrácí naději
Po třech letech války si obyvatelé Ukrajiny zvykli na zvuk nočních sirén. Pro většinu z nich se staly běžnou součástí života stejně jako ranní káva nebo cesta do práce. Zvláště v Kyjevě, kde lidé dlouho věřili, že jsou relativně v bezpečí díky nejmodernějším západním systémům protivzdušné obrany, především americkým Patriotům. Tato jistota však začala mizet od chvíle, kdy se Donald Trump vrátil do Bílého domu a změnil kurz americké politiky vůči Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák