Demokraté útočí na Texas. Dveře jim otevírají asijští Američané

Demokraté čelí historické výzvě. Po více jak čtyřiceti letech si dělají naděje na výhru v republikánském Texasu. Ten mimo jiné i odborníci v souvislosti s nadcházejícími volbami zařadili na seznam „swing states“. Díky zdejší populaci asijských Američanů by jejich ambice navíc nemusely být až tak vzdálené realitě.

USA, ilustrační foto

Letošní listopadové volby by se nechaly označit jako historické nebo unikátní hned v několika směrech. Nejen, že se odehrají uprostřed pandemie a z velké části tak i distančně, prezident Trump a jeho republikáni se za celé období své vlády právě těsně před jejich vypuknutím ocitají v historicky nejnižších číslech.

S tím souvisí i fakt, že v některých tradičně republikánských státech se Republikánská strana u svých voličů propadá. V Arizoně si dle průzkumů demokrat Joe Biden udržuje těsný náskok, v Georgii a v Texasu se drží v těsném závěsu za Trumpem. Právě Texas si ale v poslední době vysloužil bližší pozornost některých odborníků, a to hned z několika důvodů. 

Již před pár měsíci upozorňoval bývalý republikánský volební analytik Mike Madrid na vznik „nového jihu“. Tento fenomén dle něj souvisí především s demografickými a generačními změnami, které v poslední době na jihu pozoruje. Mluví tak především o snižujícím se procentu populace, které se v minulosti silně odvolávalo na dědictví bývalé Konfederace, a naopak o narůstajícím procentu přistěhovalců, vesměs Latinoameričanů. 

Texas navíc silně zasáhla i pandemie koronaviru. Město Houston, které se mimo jiné pyšní největším zdravotnickým střediskem světa, se v červenci potýkalo s nedostatečnou kapacitou lůžek a zdravotnického materiálu. Nával pacientů z okolních měst byl tak silný, že k zaplnění 99 % celkové kapacity střediska stačilo pouze pár týdnů. 

Odborníci však výrazněji poukazují na změny v demografii, které zde za poslední 4 roky proběhly. Oproti roku 2016 se totiž zdejší elektorát rozrostl hned o více jak 2 miliony voličů, přičemž rozhodující hlas ve volbách by dle odhadů mohli mít asijští Američané, kteří tvoří zhruba 5,5 % místní populace. 

Varun Nikore, zakladatel organizace AAPI Impact Fund, který v minulosti věnoval 1 milion dolarů na podporu volební účasti asijsko-amerických voličů a kandidátů v Texasu, odhaduje, že byť v předchozích volebních cyklech asijští Američané jako většina obyvatel Texasu volili převážně republikány, od letošního listopadu se z nich pravděpodobně stane nová základna demokratů. 

Nikor, jako již řada jiných odborníků, poukazuje především na to, že na rozdíl od republikánů mají demokraté mnohem rozmanitější kandidátku. Minimálně 5 asijských Američanů z demokratické strany usiluje o křesla v Kongresu, přičemž hned 5 demokratů jihoasijského původu kandiduje na všech třech vládních úrovních. 

I Bidenova spolukandidátka Harrisová má zčásti kořeny v Asii. Nejen, že tak silně rezonuje s voliči afro-americké komunity, odborníci věří, že by mohla být i pomyslným mostem mezi Bidenem a asijskou komunitou. Harrisová se sama vyjádřila k oné klíčové pozici, kterou Texas jakožto stát s 38 elektorálními hlasy zastává. 

,,Pokud se nám podaří vyhrát Texas, zablokujeme Donaldu Trumpovi cestu do Bílého domu,“ napsala na blogu Texas Democrats. Zároveň vyzvala Texasany, aby ve volbách podpořili demokraty napříč soupiskou. Horkým kandidátem je na příklad rodák z Houstonu Sri Kulkarni. 

Sri Kulkarni působil v minulosti jako diplomat. Svou kariéru se rozhodl ukončit a vrátit se do Států, aby mohl přímo konfrontovat prezidenta Trumpa a jeho protiimigrační politiku. V rámci své kampaně vyzývá především asijské Američany k větší účasti na politickém dění.

Obecně vzato je právě účast asijských Američanů na volbách velmi nízká. Dle průzkumů AAPI je to především proto, že se necítí být osloveni ani jednou z politických stran. Odborníci se proto domnívají, že pokud by Kulkarni byl schopen prorazit, zvýšilo by to i šance demokratů na zisk Texasu.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama