Demokraté útočí na Texas. Dveře jim otevírají asijští Američané

Demokraté čelí historické výzvě. Po více jak čtyřiceti letech si dělají naděje na výhru v republikánském Texasu. Ten mimo jiné i odborníci v souvislosti s nadcházejícími volbami zařadili na seznam „swing states“. Díky zdejší populaci asijských Američanů by jejich ambice navíc nemusely být až tak vzdálené realitě.

Letošní listopadové volby by se nechaly označit jako historické nebo unikátní hned v několika směrech. Nejen, že se odehrají uprostřed pandemie a z velké části tak i distančně, prezident Trump a jeho republikáni se za celé období své vlády právě těsně před jejich vypuknutím ocitají v historicky nejnižších číslech.

S tím souvisí i fakt, že v některých tradičně republikánských státech se Republikánská strana u svých voličů propadá. V Arizoně si dle průzkumů demokrat Joe Biden udržuje těsný náskok, v Georgii a v Texasu se drží v těsném závěsu za Trumpem. Právě Texas si ale v poslední době vysloužil bližší pozornost některých odborníků, a to hned z několika důvodů. 

Již před pár měsíci upozorňoval bývalý republikánský volební analytik Mike Madrid na vznik „nového jihu“. Tento fenomén dle něj souvisí především s demografickými a generačními změnami, které v poslední době na jihu pozoruje. Mluví tak především o snižujícím se procentu populace, které se v minulosti silně odvolávalo na dědictví bývalé Konfederace, a naopak o narůstajícím procentu přistěhovalců, vesměs Latinoameričanů. 

Texas navíc silně zasáhla i pandemie koronaviru. Město Houston, které se mimo jiné pyšní největším zdravotnickým střediskem světa, se v červenci potýkalo s nedostatečnou kapacitou lůžek a zdravotnického materiálu. Nával pacientů z okolních měst byl tak silný, že k zaplnění 99 % celkové kapacity střediska stačilo pouze pár týdnů. 

Odborníci však výrazněji poukazují na změny v demografii, které zde za poslední 4 roky proběhly. Oproti roku 2016 se totiž zdejší elektorát rozrostl hned o více jak 2 miliony voličů, přičemž rozhodující hlas ve volbách by dle odhadů mohli mít asijští Američané, kteří tvoří zhruba 5,5 % místní populace. 

Varun Nikore, zakladatel organizace AAPI Impact Fund, který v minulosti věnoval 1 milion dolarů na podporu volební účasti asijsko-amerických voličů a kandidátů v Texasu, odhaduje, že byť v předchozích volebních cyklech asijští Američané jako většina obyvatel Texasu volili převážně republikány, od letošního listopadu se z nich pravděpodobně stane nová základna demokratů. 

Nikor, jako již řada jiných odborníků, poukazuje především na to, že na rozdíl od republikánů mají demokraté mnohem rozmanitější kandidátku. Minimálně 5 asijských Američanů z demokratické strany usiluje o křesla v Kongresu, přičemž hned 5 demokratů jihoasijského původu kandiduje na všech třech vládních úrovních. 

I Bidenova spolukandidátka Harrisová má zčásti kořeny v Asii. Nejen, že tak silně rezonuje s voliči afro-americké komunity, odborníci věří, že by mohla být i pomyslným mostem mezi Bidenem a asijskou komunitou. Harrisová se sama vyjádřila k oné klíčové pozici, kterou Texas jakožto stát s 38 elektorálními hlasy zastává. 

,,Pokud se nám podaří vyhrát Texas, zablokujeme Donaldu Trumpovi cestu do Bílého domu,“ napsala na blogu Texas Democrats. Zároveň vyzvala Texasany, aby ve volbách podpořili demokraty napříč soupiskou. Horkým kandidátem je na příklad rodák z Houstonu Sri Kulkarni. 

Sri Kulkarni působil v minulosti jako diplomat. Svou kariéru se rozhodl ukončit a vrátit se do Států, aby mohl přímo konfrontovat prezidenta Trumpa a jeho protiimigrační politiku. V rámci své kampaně vyzývá především asijské Američany k větší účasti na politickém dění.

Obecně vzato je právě účast asijských Američanů na volbách velmi nízká. Dle průzkumů AAPI je to především proto, že se necítí být osloveni ani jednou z politických stran. Odborníci se proto domnívají, že pokud by Kulkarni byl schopen prorazit, zvýšilo by to i šance demokratů na zisk Texasu.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA USA (Spojené státy americké) Joe Biden Donald Trump

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

včera

včera

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo

Téměř tři a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává nejnovější chlouba ruské armády – tank T-14 Armata – mimo skutečné boje. Přestože byl už před lety prezentován jako přelomová zbraň nové generace, na ukrajinském bojišti se objevil jen ve výjimečných a krátkodobých případech. To podle analytiků ukazuje na vážné pochybnosti o jeho skutečné schopnosti uspět v ostrém nasazení.

včera

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky

Devatenáctiletý Oleh z ukrajinského města Rivne si původně myslel, že našel snadný přivýdělek. Na Telegramu narazil na nabídku tisíce dolarů za prosté posprejování policejní stanice. Jak ale brzy zjistil, místo barvy převzal v tašce výbušninu, mobilní telefon a dráty. Nevědomky se stal součástí nebezpečné ruské sabotážní sítě, která cílí především na mladé Ukrajince – a to v rámci nové etapy tzv. hybridní války.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit

Tři a půl roku po začátku tzv. „speciální vojenské operace“ se Rusko ocitá v hluboké vojenské krizi. Navzdory původním očekáváním o bleskovém dobytí Kyjeva během tří dnů a zjevné početní i technické převaze, se Kremlu podařilo ovládnout pouze necelých 20 procent ukrajinského území. Ztráty na ruské straně podle odhadů překročily hranici jednoho milionu padlých, zraněných a nezvěstných. Proč je tak obrovská armáda tak zoufale neefektivní?

včera

Ilustrační foto

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy

Jak válka na Ukrajině vstupuje do dalšího krutého a krvavého roku, bojiště odhaluje novou realitu: většina zranění už nevzniká přímým střetem, ale působením střepin – úlomků z dělostřeleckých granátů, min nebo dronů. Odborníci uvádějí, že až 80 procent všech zranění na frontě dnes tvoří právě střepinová poranění. Právě v této situaci se do popředí dostává jeden z nejpozoruhodnějších vynálezů současného konfliktu – ukrajinský magnetický extraktor.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu

Ukrajina čelí tichému, ale mimořádně zákeřnému nepříteli: minám, které zůstaly ukryté v polích, lesích i městech po celé zemi. V jihoukrajinském městečku Bezymenne kráčí Viktoria Šynkar polem krok za krokem, pečlivě sleduje každý kousek půdy. Každý její pohyb může rozhodnout o životě – buď jejím, nebo životech lidí, kteří se sem jednou vrátí. Dřív byla kadeřnicí. Dnes je jednou z mnoha Ukrajinců, kteří místo nůžek používají detektor kovů a ochranný oblek. Pracuje pro britskou organizaci Halo Trust, která patří mezi 80 týmů, jež se podílejí na odminování země.

včera

Rusko, Kreml

Rusko bude hrozbou pro celý svět navždy. Po porážce na Ukrajině se musí rozpadnout, říká vůdce Tatarů

Předseda krymskotatarského Medžlisu Refat Čubarov vyzval národy žijící pod nadvládou Moskvy k povstání a boji za svobodu. V exkluzivním rozhovoru pro britský deník Express prohlásil, že pouze úplná porážka Ruska na Ukrajině a následný rozpad Ruské federace může zabránit vypuknutí další světové války. Jeho slova rezonují v době, kdy se svět obává další eskalace napětí nejen v Evropě, ale i v Asii.

včera

Jak vypadá běžný život Ukrajinců? Lidé melou z posledního, postupně ztrácí naději

Po třech letech války si obyvatelé Ukrajiny zvykli na zvuk nočních sirén. Pro většinu z nich se staly běžnou součástí života stejně jako ranní káva nebo cesta do práce. Zvláště v Kyjevě, kde lidé dlouho věřili, že jsou relativně v bezpečí díky nejmodernějším západním systémům protivzdušné obrany, především americkým Patriotům. Tato jistota však začala mizet od chvíle, kdy se Donald Trump vrátil do Bílého domu a změnil kurz americké politiky vůči Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy