Demokraty zajímá důvod útoku na Solejmáního, žádají informace

Vedení opozičních demokratů v americkém Kongresu dnes vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby okamžitě zveřejnil dosud tajné zdůvodnění útoku na šéfa íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního. Odůvodnění akce poslal Bílý dům americkému Kongresu o víkendu v režimu utajení, jak nařizuje zákon.

Kásim Sulejmání

Solejmáního a několik jeho spolupracovníků zabila v noci na pátek v Bagdádu americká raketa. Írán pohrozil tvrdou odvetou.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová oznámila, že dolní kongresová komora by mohla tento týden hlasovat o rezoluci omezující válečné pravomoci hlavy státu, aby Trumpovi znemožnila zahájit velkou vojenskou operaci proti Íránu. Pelosiová útok na Solejmáního označila za "provokativní a neúměrný" a řekla, že akce ohrozila životy amerických vojáků a diplomatů. Rezoluci omezující Trumpovy možnosti v íránské krizi podle agentury AP připravuje také Senát.

Formální oznámení o pátečním útoku na Solejmáního dostal americký Kongres z Bílého domu o víkendu. Zákon z roku 1973 vyžaduje, aby vláda zákonodárce informovala do 48 hodin o zapojení ozbrojených složek do vojenské akce. Podle šéfa demokratické frakce Senátu Chucka Schumera bylo oznámení vlády "nepatřičné a v demokratické společnosti nedostatečné".

"Je kriticky důležité, aby se o tak významné záležitosti týkající se národní bezpečnosti americký lid včas dozvěděl," uvedl Schumer. "Kompletně utajené oznámení jednoduše není dostatečné. Měl by být zveřejněn plný text," konstatoval senátor.

Poradkyně Bílého domu Kellyanne Conwayová dnes v rozhovoru pro televizi Fox News požadavky Pelosiové a Schumera odmítla s tím, že žádosti demokratických zastupitelů jsou projevem politického stranictví. Zmírnila rovněž nedávné prezidentovo varování, že odveta USA může zahrnovat útok na vybrané íránské kulturní lokality. Podle Conwayové prezident pouze takovou otázku nadhodil.

Podle agentury AP uvnitř Bílého domu panují obavy, že podobná akce by mohla být podle mezinárodního práva považována za válečný zločin. Obavy zesílily po dnešním prohlášení Organizace OSN pro vědu, vzdělání a kulturu (UNESCO), která připomněla, že USA a Írán jsou signatáři rezoluce o ochraně světového kulturního dědictví.

List The Washington Post dnes napsal, že ministr zahraničí Mike Pompeo navrhoval zabití Solejmáního už loni v létě, ale tehdy neuspěl. "Změny ve složení prezidentského poradního sboru a obavy, že Trump by mohl být považován za nerozhodného tváří v tvář íránské agresi, ale vytvořily situaci, v níž Pompeo mohl svůj návrh zopakovat. Útok na bagdádské letiště je jeho vítězstvím, i když hrozí rozšířením regionální války na Blízkém východě," uvedl list.

Neexistuje důkaz, že covid pochází z laboratoře, cupují vědci výbušný…

25.06.2021 00:01 NÁZOR - Teorie, že koronavirovou pandemii rozpoutal únik viru z čínského Wuchanského virologického…

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně tři oběti

24.06.2021 23:55 Aktualizováno Nejméně tři mrtvé a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy na…

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 21:07 Aktualizováno Bílý dům dnes po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Související:

Právě se děje