Demokraty zajímá důvod útoku na Solejmáního, žádají informace

Vedení opozičních demokratů v americkém Kongresu dnes vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby okamžitě zveřejnil dosud tajné zdůvodnění útoku na šéfa íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního. Odůvodnění akce poslal Bílý dům americkému Kongresu o víkendu v režimu utajení, jak nařizuje zákon.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Kásim Sulejmání
doporučujeme

Solejmáního a několik jeho spolupracovníků zabila v noci na pátek v Bagdádu americká raketa. Írán pohrozil tvrdou odvetou.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová oznámila, že dolní kongresová komora by mohla tento týden hlasovat o rezoluci omezující válečné pravomoci hlavy státu, aby Trumpovi znemožnila zahájit velkou vojenskou operaci proti Íránu. Pelosiová útok na Solejmáního označila za "provokativní a neúměrný" a řekla, že akce ohrozila životy amerických vojáků a diplomatů. Rezoluci omezující Trumpovy možnosti v íránské krizi podle agentury AP připravuje také Senát.

Formální oznámení o pátečním útoku na Solejmáního dostal americký Kongres z Bílého domu o víkendu. Zákon z roku 1973 vyžaduje, aby vláda zákonodárce informovala do 48 hodin o zapojení ozbrojených složek do vojenské akce. Podle šéfa demokratické frakce Senátu Chucka Schumera bylo oznámení vlády "nepatřičné a v demokratické společnosti nedostatečné".

"Je kriticky důležité, aby se o tak významné záležitosti týkající se národní bezpečnosti americký lid včas dozvěděl," uvedl Schumer. "Kompletně utajené oznámení jednoduše není dostatečné. Měl by být zveřejněn plný text," konstatoval senátor.

Poradkyně Bílého domu Kellyanne Conwayová dnes v rozhovoru pro televizi Fox News požadavky Pelosiové a Schumera odmítla s tím, že žádosti demokratických zastupitelů jsou projevem politického stranictví. Zmírnila rovněž nedávné prezidentovo varování, že odveta USA může zahrnovat útok na vybrané íránské kulturní lokality. Podle Conwayové prezident pouze takovou otázku nadhodil.

Podle agentury AP uvnitř Bílého domu panují obavy, že podobná akce by mohla být podle mezinárodního práva považována za válečný zločin. Obavy zesílily po dnešním prohlášení Organizace OSN pro vědu, vzdělání a kulturu (UNESCO), která připomněla, že USA a Írán jsou signatáři rezoluce o ochraně světového kulturního dědictví.

List The Washington Post dnes napsal, že ministr zahraničí Mike Pompeo navrhoval zabití Solejmáního už loni v létě, ale tehdy neuspěl. "Změny ve složení prezidentského poradního sboru a obavy, že Trump by mohl být považován za nerozhodného tváří v tvář íránské agresi, ale vytvořily situaci, v níž Pompeo mohl svůj návrh zopakovat. Útok na bagdádské letiště je jeho vítězstvím, i když hrozí rozšířením regionální války na Blízkém východě," uvedl list.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus pronikl do odloučeného kmene v Amazonii, chlapec je ve vážném…

09.04.2020 10:30 Brazílie potvrdila první případ nákazy koronavirem u indiánů z odloučeného kmene Yanomami v…

Kongres USA řeší přechod na virtuální schůze, demokraty znepokojuje…

09.04.2020 09:39 Poslanci Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu přemítají o formách budoucí parlamentní práce,…

Záchranáři našli tělo pravnuka Roberta Kennedyho

09.04.2020 07:44 Záchranáři z amerického státu Maryland našli ve středu místního času tělo pravnuka někdejšího…

Trump chce znovuotevřít ekonomiku s "velkým rachotem"

09.04.2020 05:52 Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času řekl, že by chtěl ekonomiku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy