Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

V zemi s nejvyšší bilancí obětí koronaviru na světě podle NYT na každý z uplynulých sedmí dní připadá asi 32.000 zachycených nákaz koronavirem. To je méně než polovina klouzavého průměru platného před měsícem a v přepočtu na 100.000 obyvatel to znamená výskyt nových infekcí těsně pod aktuální statistikou v Česku.

Denní počty hlášených obětí covidu-19 spadly v USA ke 600, což je v grafu deníku NYT nejnižší úroveň od první poloviny loňského července. Podle agentury Reuters dokonce minulý týden přinesl nejnižší počet oznámených úmrtí od loňského března, kdy v USA nastupovala první vlna epidemie. Televize CNN si zase dnes všímala, že 15 z 50 amerických států v pondělí podle Univerzity Johnse Hopkinse nenahlásilo žádnou smrt způsobenou covidem-19.

Vývoj je nicméně příznivý na celém americkém území. Prezident Joe Biden v pondělí uvedl, že poprvé od začátku pandemie klesají počty známých nakažených ve všech 50 státech. "Nemůžu slíbit, že to takhle bude pokračovat. Víme, že zažijeme pokroky i zádrhely," uvedl šéf Bílého domu. Vzhledem k dostupnosti vakcín proti covidu-19 v USA by však podle něj bylo "zbytečnou tragédií", kdyby šíření nemoci v oblastech s menší mírou proočkovanosti znovu zesílilo.

Vakcinační kampaň nepostupuje ve všech státech stejným tempem, přičemž zaostávají zejména regiony na jihu jako Louisiana a Mississippi, podprůměrná čísla hlásí také lidnatý Texas. Ve jmenovaných státech je plně naočkovaná méně než třetina populace, zatímco New York hlásí 42,8 procenta a Connecticut a Maine už skoro 50 procent.

Od začátku šíření koronaviru USA oficiálně zaznamenaly více než 585.000 úmrtí lidí s covidem-19. Data o celkové úmrtnosti z loňského a letošního roku ale naznačují, že počet obětí nemoci v zemi se zhruba 330 miliony obyvatel už překročil 900.000.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama