Facebook žádnou dohodu s Trumpem nemá, prohlásil Zuckerberg

Společnost Facebook nemá žádnou dohodu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a teorie v tomto směru jsou "směšné". V dnešním rozhovoru se zpravodajským webem Axios to uvedl šéf této kalifornské společnosti Mark Zuckerberg. Reagoval tak na spekulace, že mezi jeho firmou a Trumpem existuje neformální úmluva o vzájemné ochraně zájmů.

Mark Zuckerberg
doporučujeme

"Také jsem ty spekulace slyšel, takže mi dovolte, abych se vyjádřil jednoznačně: Žádná dohoda jakéhokoli druhu neexistuje," uvedl Zuckerberg v rozhovoru. "Celá myšlenka nějaké dohody je vlastně docela směšná," pokračoval.

Dohady kolem možné spolupráce mezi Facebookem a Trumpem pramení mimo jiné z přístupu stejnojmenné sociální sítě k některým kontroverzním příspěvkům prezidentova volebního štábu či ze zpráv o říjnové návštěvě Zuckerberga v Bílém domě, která zůstala utajená až do druhé poloviny listopadu, kdy o ní informovala televize NBC News.

"Zuckerberg potřebuje (a zdá se, že i dostává) výjimku, pokud jde o naštvané prezidentovy tweety a pohrůžky žalobami a regulacemi, kterým čelí jiné velké technologické společnosti. Trump potřebuje přístup k reklamním nástrojům Facebooku a k jeho virálnímu potenciálu. Oba muži dostávají, co chtějí, a je rozumné uvažovat o tom, zda jde o pouhý soulad zájmů, nebo je za tím něco víc," napsal nedávno v článku na toto téma deník The New York Times (NYT).

Kampaň prezidenta Trumpa facebooku za reklamy platí i miliony dolarů týdně a platforma loni uvedla, že nebude blokovat ani nepravdivá sdělení tohoto druhu, zatímco Twitter zavedl úplný zákaz politické reklamy. Facebook sice už několikrát zablokoval obsah Trumpova štábu, který porušoval jeho pravidla inzerce, i část zaměstnanců sociální sítě ale pobouřilo, když nezakročil proti prezidentovu květnovému vyjádření o tvrdém postupu bezpečnostních složek proti demonstrantům. Twitter tehdy slova hlavy státu skryl za speciální banner kvůli porušení zásad proti "glorifikaci násilí".

Podle červnové reportáže deníku The Washington Post to byla jen poslední ukázka "pětileté snahy Facebooku vycházet vstříc" současnému šéfovi Bílého domu. Firma prý už od roku 2015 zapracovává do svých pravidel výjimky pro kandidáta a následně prezidenta Trumpa, čímž "na další roky přetvořila světové informační bojiště".

"Jsem přesvědčen, že mají dohodu," řekl NYT podnikatel Roger McNamee, který byl před lety jedním z prvních investorů Facebooku, ale nyní je jedním z nejvýraznějších kritiků Zuckerbergovy společnosti. Úmluva je podle něj "pravděpodobně spíš nevyřčená než explicitní".

Kromě Zuckerberga tuto teorii odmítají i představitelé Trumpovy administrativy. Šéf Facebooku v novém rozhovoru vysvětloval, že je v kontaktu i s jinými státníky a že se vícekrát osobně setkal i s Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou. "To, že jsem se sešel s hlavou státu, by nemělo být překvapivé a nesvědčí to o tom, že bychom měli nějakou dohodu," uvedl.

Minulý týden pak při diskusi se svými podřízenými řekl, že v řadě bodů nesouhlasí s Trumpovými postoji. "Ať už je to imigrační politika, která je podle mě nejen nespravedlivá, ale myslím, že do budoucna zemi výrazně znevýhodňuje... klimatické změny, kde podle mě kroky jako odstoupení od Pařížské dohody představují velký krok vzad pro celý svět," odpověděl jednomu ze zaměstnanců Facebooku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump kritizoval další odbornici ze svého koronavirového štábu

03.08.2020 21:54 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru kritizoval odbornou členku svého krizového štábu…

Pentagon potvrdil dohodu o vyslání dalších 1000 vojáků do Polska

03.08.2020 21:38 Ministr obrany USA Mark Esper dnes uvedl, že Spojené státy budou udržovat na území Polska až 5500…

Pět milionů nakažených v Latinské Americe, pandemie ještě nedosáhla vrcholu

03.08.2020 14:58 Aktualizováno V Latinské Americe se potvrdilo už téměř pět milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je více…

Požáry v Kalifornii se dál šíří. Tisíce evakuovaných, plameny pohltily…

03.08.2020 14:21 Evakuace nařízená tisícům lidí v jižní Kalifornii kvůli rozsáhlému lesnímu požáru v horách východně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama