Facebook žádnou dohodu s Trumpem nemá, prohlásil Zuckerberg

Společnost Facebook nemá žádnou dohodu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a teorie v tomto směru jsou "směšné". V dnešním rozhovoru se zpravodajským webem Axios to uvedl šéf této kalifornské společnosti Mark Zuckerberg. Reagoval tak na spekulace, že mezi jeho firmou a Trumpem existuje neformální úmluva o vzájemné ochraně zájmů.

Mark Zuckerberg

"Také jsem ty spekulace slyšel, takže mi dovolte, abych se vyjádřil jednoznačně: Žádná dohoda jakéhokoli druhu neexistuje," uvedl Zuckerberg v rozhovoru. "Celá myšlenka nějaké dohody je vlastně docela směšná," pokračoval.

Dohady kolem možné spolupráce mezi Facebookem a Trumpem pramení mimo jiné z přístupu stejnojmenné sociální sítě k některým kontroverzním příspěvkům prezidentova volebního štábu či ze zpráv o říjnové návštěvě Zuckerberga v Bílém domě, která zůstala utajená až do druhé poloviny listopadu, kdy o ní informovala televize NBC News.

"Zuckerberg potřebuje (a zdá se, že i dostává) výjimku, pokud jde o naštvané prezidentovy tweety a pohrůžky žalobami a regulacemi, kterým čelí jiné velké technologické společnosti. Trump potřebuje přístup k reklamním nástrojům Facebooku a k jeho virálnímu potenciálu. Oba muži dostávají, co chtějí, a je rozumné uvažovat o tom, zda jde o pouhý soulad zájmů, nebo je za tím něco víc," napsal nedávno v článku na toto téma deník The New York Times (NYT).

Kampaň prezidenta Trumpa facebooku za reklamy platí i miliony dolarů týdně a platforma loni uvedla, že nebude blokovat ani nepravdivá sdělení tohoto druhu, zatímco Twitter zavedl úplný zákaz politické reklamy. Facebook sice už několikrát zablokoval obsah Trumpova štábu, který porušoval jeho pravidla inzerce, i část zaměstnanců sociální sítě ale pobouřilo, když nezakročil proti prezidentovu květnovému vyjádření o tvrdém postupu bezpečnostních složek proti demonstrantům. Twitter tehdy slova hlavy státu skryl za speciální banner kvůli porušení zásad proti "glorifikaci násilí".

Podle červnové reportáže deníku The Washington Post to byla jen poslední ukázka "pětileté snahy Facebooku vycházet vstříc" současnému šéfovi Bílého domu. Firma prý už od roku 2015 zapracovává do svých pravidel výjimky pro kandidáta a následně prezidenta Trumpa, čímž "na další roky přetvořila světové informační bojiště".

"Jsem přesvědčen, že mají dohodu," řekl NYT podnikatel Roger McNamee, který byl před lety jedním z prvních investorů Facebooku, ale nyní je jedním z nejvýraznějších kritiků Zuckerbergovy společnosti. Úmluva je podle něj "pravděpodobně spíš nevyřčená než explicitní".

Kromě Zuckerberga tuto teorii odmítají i představitelé Trumpovy administrativy. Šéf Facebooku v novém rozhovoru vysvětloval, že je v kontaktu i s jinými státníky a že se vícekrát osobně setkal i s Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou. "To, že jsem se sešel s hlavou státu, by nemělo být překvapivé a nesvědčí to o tom, že bychom měli nějakou dohodu," uvedl.

Minulý týden pak při diskusi se svými podřízenými řekl, že v řadě bodů nesouhlasí s Trumpovými postoji. "Ať už je to imigrační politika, která je podle mě nejen nespravedlivá, ale myslím, že do budoucna zemi výrazně znevýhodňuje... klimatické změny, kde podle mě kroky jako odstoupení od Pařížské dohody představují velký krok vzad pro celý svět," odpověděl jednomu ze zaměstnanců Facebooku.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

Související:

Právě se děje

reklama