Generální tajemník OSN Guterres bude kandidovat na druhý mandát

Generální tajemník OSN António Guterres dnes potvrdil svůj úmysl kandidovat na druhý mandát v čele této mezinárodní organizace. Guterres to uvedl v dopise adresovaném Radě bezpečnosti OSN a předsedovi Valného shromáždění OSN. První mandát Guterresovi vyprší na konci letošního roku. Podle agentury AFP má generální tajemník podporu všech pěti zemí s právem veta v RB OSN.

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
doporučujeme

Podle agentury AFP se Guterres rozhodl znovu kandidovat po výsledcích amerických prezidentských voleb. Pokud by v nich býval uspěl Donald Trump, portugalský politik by se prý o znovuzvolení pravděpodobně neucházel.

Guterres v loňském roce zdůrazňoval význam mezinárodní spolupráce v situacích, kdy svět čelí globálním hrozbám, jako může být epidemie covidu-19 či změna klimatu. Podle něj spolupráce mezi státy stále nedosahuje uspokojivé úrovně. Nevládní však organizace generálního tajemníka kritizovaly za to, že věnuje malou pozornost oblasti lidských práv.

Guterres neoficiálně oznámil svůj záměr v pátek při setkání s velvyslanci zemí, které mají v Radě bezpečnosti právo veta (Spojené státy, Británie, Francie, Rusko a Čína). Tyto země mohou výběr vetovat, podle zdrojů agentury AFP ale pětice znovuzvolení Guterrese podporuje.

Generálního tajemníka volí RB OSN a Valné shromáždění pak volbu schvaluje. Mandát trvá obvykle pět let.

Lisabonský rodák António Guterres se stal generální tajemníkem OSN v lednu 2017. V letech 2005 až 2015 zastával funkci Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V letech 1995 až 2001 stál v čele portugalské vlády a byl předsedou portugalské Socialistické strany.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

Hainesová žádá, aby USA zaujaly agresivní postoj vůči Číně

19.01.2021 21:44 Spojené státy by měly zaujmout důrazný postoj vůči hrozbě, kterou představuje dnešní útočná a…

USA označily čínské zacházení s Ujgury za genocidu

19.01.2021 19:22 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že…

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

19.01.2021 18:25 Spojené státy dnes uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama