I odvolací soud odmítl výhrady Trumpa k žádosti o daňová přiznání

Federální odvolací soud v New Yorku dnes odmítl protesty právního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa proti postupu prokuratury, která žádá vydání jeho daňových přiznání. Soudci potvrdili srpnový verdikt okresního soudu, spor ale novým rozhodnutím podle očekávání nekončí. Prezidentův právní zástupce ohlásil odvolání k nejvyššímu soudu USA, který už jednou ve věci rozhodl v neprospěch šéfa Bílého domu.

Donald Trump
doporučujeme

Newyorský prokurátor Cyrus Vance požaduje od prezidentovy účetní firmy Trumpovy firemní i osobní daňové záznamy za osm let. Vyšetřování se původně zabývalo čtyři roky starými transakcemi mezi Trumpovým právníkem Michaelem Cohenem a dvěma údajnými Trumpovými milenkami, avšak vyjádření Vanceovy kanceláře naznačují, že tento záběr se postupně rozšířil. Prezidentovi právníci v aktuálním procesu tvrdí, že obsílka požadující daňová přiznání byla politicky motivovaná a je příliš široce formulovaná.

Manhattanský soud dnes tyto argumenty odmítl, na stranu prokuratury se postavili všichni tři členové soudního panelu. Verdikt nicméně stanoví, že vymáhání zmíněné obsílky může být pozdrženo, pokud se neúspěšná strana odvolá k nejvyššímu soudu.

Trumpův právník Jay Sekulow krátce poté podle agentury Reuters oznámil, že přesně takový postup je v plánu. Nejvyšší soud už se jednou tématem Trumpových daní zabýval a v červenci zamítl argument prezidentových právníků, podle něhož hlava státu nemůže být předmětem vyšetřování po dobu, kdy je ve funkci. Trumpův tým následně s novými argumenty zahájil další proces a už tehdy bylo prakticky jasné, že prokurátoři se k požadovaným dokumentům ještě dlouho nedostanou.

Trumpova daňová přiznání se v médiích probírají už od volební kampaně v roce 2016, kdy tehdejší kandidát Republikánské strany porušil americkou tradici a dokumenty nezveřejnil. Ačkoli vyšetřovatelé se k nim zatím nedostali, informace z nich postupně prosakují na veřejnost skrze média.

List The New York Times, který získal Trumpova přiznání za dvacetileté období, na konci září napsal, že současný šéf Bílého domu řadu let nezaplatil žádné federální daně z příjmu, zatímco v letech 2016 a 2017 odvedl vždy jen 750 dolarů. Důvodem údajně nebyly podvody ani efektivní práce s daňovým řádem, nýbrž to, že Trumpovy firmy rok co rok zaznamenávaly ztráty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml obvinil Bidena, že šíří nenávist proti Rusku

26.10.2020 12:03 Kreml dnes obvinil kandidáta amerických demokratů na prezidenta Joea Bidena, že šíří nenávist proti…

Volební souboj v USA bude tvrdý. Nepodceňuji Trumpovu hru, řekl Biden

26.10.2020 11:08 Kandidát demokratů na post šéfa Bílého domu Joe Biden v rozhovoru s televizí CBS prohlásil, že…

Američan odsouzený za pokus o převrat ve Vietnamu byl propuštěn z vězení

26.10.2020 09:45 Američan vietnamského původu Michael Nguyen, který byl vloni odsouzen k 12 letům vězení za pokus o…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 08:25 V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama