Impeachment trvá. Padne Trump? Žalobci zvolili tvrdou strategii

Třetím dnem ve čtvrtek v americkém Senátu pokračoval proces s prezidentem USA Donaldem Trumpem, kterého Sněmovna reprezentantů obžalovala ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu.

Kongres USA

Žalobci z řad demokratických kongresmanů se tentokrát soustředili na první část ústavní žaloby (tzv. impeachmentu) a snažili se doložit obvinění, že Trump chtěl v ukrajinské kauze využít zahraniční politiku pro účely domácího politického boje. Podle amerických médií bylo zároveň cílem demokratů předem podkopat očekávané argumenty prezidentových obhájců.

Čtvrteční blok procesu se šéfem Bílého domu znamenal pro senátory další dlouhý pracovní den. Impeachment se projednával od 13:00 místního času (19:00 SEČ) a zasedání skončilo až o přibližně devět a půl hodin později. Žalobci ze sněmovny druhým dnem pokračovali v prezentaci svých úvodních argumentů, kterou budou dokončovat dnes večer.

"Žádný prezident nikdy nevyužil svého postavení, aby nutil cizí zemi k tomu, aby mu pomohla podvádět v našich volbách," prohlásil předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerrold Nadler. Přesně toho se ale podle demokratů dopustil Trump, když apeloval na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev oznámil mimo jiné zahájení vyšetřování týkajícího se někdejšího viceprezidenta USA Joea Bidena. Tento veterán Demokratické strany má reálnou šanci na to utkat se na podzim s Trumpem o post v Bílém domě.

Žalobci se ve čtvrtek zaměřili například na tvrzení Trumpa a jeho stoupenců, že tlak na Ukrajinu ohledně vyšetřování nebyl motivován vidinou osobního zisku, nýbrž snahou bojovat proti korupci.

Kongresmanka Sylvia Garciaová uvedla, že neexistuje jediný důkaz, který by nasvědčoval tomu, že se Biden ve vztahu s Ukrajinou dopustil čehokoli nekalého. Trump se podle ní o záležitosti spojené s Ukrajinou začal zajímat až v loňském roce, tedy když se Biden začal jevit jako favorit na zisk nominace Demokratické strany do nadcházející prezidentské volby. Garciaová a její kolegové zároveň zdůrazňovali, že podle dostupných důkazů šlo Trumpovi pouze o ohlášení politicky výhodných vyšetřování, nikoli o jejich následnou realizaci.

Podle agentury Reuters demokraté předestírali své argumenty "metodickým" způsobem. Pomáhali si při tom obsáhlými prezentacemi s nespočtem úryvků ze svědeckých výpovědí, které zazněly na podzim ve sněmovně. Také ale například použili přes 20 let staré klipy, v nichž současní Trumpovi spojenci uvádí, že prezident USA nemusí spáchat trestný čin na to, aby mohl být Senátem odvolán. Stejní lidé nyní legitimitu ústavní žaloby zpochybňují s tím, že Trumpovi není připisováno žádné porušení zákona.

"Žalobci ze sněmovny měli velmi jasnou strategii, když ve čtvrtek dorazili na půdu Senátu: Nacházet mezery v obhajobě, kterou očekávají od právníků prezidenta Trumpa," komentoval dění list The New York Times.

Po dnešním třetím dni úvodních řečí obžaloby bude mít o víkendu a na začátku příštího týdne stejný prostor pro své argumenty i druhá strana. Otázkou zůstává, zda budou mít v konečném důsledku výkony žalobců či obhájců nějaký efekt, neboť americký prezident se podle všeho může spolehnout na podporu republikánské většiny v Senátu a sesazení z funkce mu tak s největší pravděpodobností nehrozí.

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje