Impeachment trvá. Padne Trump? Žalobci zvolili tvrdou strategii

Třetím dnem ve čtvrtek v americkém Senátu pokračoval proces s prezidentem USA Donaldem Trumpem, kterého Sněmovna reprezentantů obžalovala ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kongres USA
doporučujeme

Žalobci z řad demokratických kongresmanů se tentokrát soustředili na první část ústavní žaloby (tzv. impeachmentu) a snažili se doložit obvinění, že Trump chtěl v ukrajinské kauze využít zahraniční politiku pro účely domácího politického boje. Podle amerických médií bylo zároveň cílem demokratů předem podkopat očekávané argumenty prezidentových obhájců.

Čtvrteční blok procesu se šéfem Bílého domu znamenal pro senátory další dlouhý pracovní den. Impeachment se projednával od 13:00 místního času (19:00 SEČ) a zasedání skončilo až o přibližně devět a půl hodin později. Žalobci ze sněmovny druhým dnem pokračovali v prezentaci svých úvodních argumentů, kterou budou dokončovat dnes večer.

"Žádný prezident nikdy nevyužil svého postavení, aby nutil cizí zemi k tomu, aby mu pomohla podvádět v našich volbách," prohlásil předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerrold Nadler. Přesně toho se ale podle demokratů dopustil Trump, když apeloval na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev oznámil mimo jiné zahájení vyšetřování týkajícího se někdejšího viceprezidenta USA Joea Bidena. Tento veterán Demokratické strany má reálnou šanci na to utkat se na podzim s Trumpem o post v Bílém domě.

Žalobci se ve čtvrtek zaměřili například na tvrzení Trumpa a jeho stoupenců, že tlak na Ukrajinu ohledně vyšetřování nebyl motivován vidinou osobního zisku, nýbrž snahou bojovat proti korupci.

Kongresmanka Sylvia Garciaová uvedla, že neexistuje jediný důkaz, který by nasvědčoval tomu, že se Biden ve vztahu s Ukrajinou dopustil čehokoli nekalého. Trump se podle ní o záležitosti spojené s Ukrajinou začal zajímat až v loňském roce, tedy když se Biden začal jevit jako favorit na zisk nominace Demokratické strany do nadcházející prezidentské volby. Garciaová a její kolegové zároveň zdůrazňovali, že podle dostupných důkazů šlo Trumpovi pouze o ohlášení politicky výhodných vyšetřování, nikoli o jejich následnou realizaci.

Podle agentury Reuters demokraté předestírali své argumenty "metodickým" způsobem. Pomáhali si při tom obsáhlými prezentacemi s nespočtem úryvků ze svědeckých výpovědí, které zazněly na podzim ve sněmovně. Také ale například použili přes 20 let staré klipy, v nichž současní Trumpovi spojenci uvádí, že prezident USA nemusí spáchat trestný čin na to, aby mohl být Senátem odvolán. Stejní lidé nyní legitimitu ústavní žaloby zpochybňují s tím, že Trumpovi není připisováno žádné porušení zákona.

"Žalobci ze sněmovny měli velmi jasnou strategii, když ve čtvrtek dorazili na půdu Senátu: Nacházet mezery v obhajobě, kterou očekávají od právníků prezidenta Trumpa," komentoval dění list The New York Times.

Po dnešním třetím dni úvodních řečí obžaloby bude mít o víkendu a na začátku příštího týdne stejný prostor pro své argumenty i druhá strana. Otázkou zůstává, zda budou mít v konečném důsledku výkony žalobců či obhájců nějaký efekt, neboť americký prezident se podle všeho může spolehnout na podporu republikánské většiny v Senátu a sesazení z funkce mu tak s největší pravděpodobností nehrozí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se nenakazit koronavirem? Profesorka, která bojovala s ebolou, má jasno

28.02.2020 00:01 NÁZOR – „Jako lékařka zabývající se infekčními chorobami a lékařská mikrobioložka, která úspěšné…

Vzestup Sanderse děsí demokraty, píše deník New York Times

27.02.2020 21:39 Špičky Demokratické strany stále více znepokojuje současný vzestup senátora Bernieho Sanderse v…

Proces o vydání Assange do USA do května přerušili

27.02.2020 20:57 Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených…

Lynč je nově federální zločin, schválili to američtí zákonodárci

27.02.2020 18:04 Americká Sněmovna reprezentantů ve středu drtivou většinou schválila zákon, který prohlašuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama