Impeachment trvá. Padne Trump? Žalobci zvolili tvrdou strategii

Třetím dnem ve čtvrtek v americkém Senátu pokračoval proces s prezidentem USA Donaldem Trumpem, kterého Sněmovna reprezentantů obžalovala ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu.

Žalobci z řad demokratických kongresmanů se tentokrát soustředili na první část ústavní žaloby (tzv. impeachmentu) a snažili se doložit obvinění, že Trump chtěl v ukrajinské kauze využít zahraniční politiku pro účely domácího politického boje. Podle amerických médií bylo zároveň cílem demokratů předem podkopat očekávané argumenty prezidentových obhájců.

Čtvrteční blok procesu se šéfem Bílého domu znamenal pro senátory další dlouhý pracovní den. Impeachment se projednával od 13:00 místního času (19:00 SEČ) a zasedání skončilo až o přibližně devět a půl hodin později. Žalobci ze sněmovny druhým dnem pokračovali v prezentaci svých úvodních argumentů, kterou budou dokončovat dnes večer.

"Žádný prezident nikdy nevyužil svého postavení, aby nutil cizí zemi k tomu, aby mu pomohla podvádět v našich volbách," prohlásil předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerrold Nadler. Přesně toho se ale podle demokratů dopustil Trump, když apeloval na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev oznámil mimo jiné zahájení vyšetřování týkajícího se někdejšího viceprezidenta USA Joea Bidena. Tento veterán Demokratické strany má reálnou šanci na to utkat se na podzim s Trumpem o post v Bílém domě.

These two articles charge that President Trump placed his private, political interests above our national security, above our elections, and above our system of checks and balances. pic.twitter.com/sEQN4nAZjj

— (((Rep. Nadler))) (@RepJerryNadler) December 18, 2019

Žalobci se ve čtvrtek zaměřili například na tvrzení Trumpa a jeho stoupenců, že tlak na Ukrajinu ohledně vyšetřování nebyl motivován vidinou osobního zisku, nýbrž snahou bojovat proti korupci.

Kongresmanka Sylvia Garciaová uvedla, že neexistuje jediný důkaz, který by nasvědčoval tomu, že se Biden ve vztahu s Ukrajinou dopustil čehokoli nekalého. Trump se podle ní o záležitosti spojené s Ukrajinou začal zajímat až v loňském roce, tedy když se Biden začal jevit jako favorit na zisk nominace Demokratické strany do nadcházející prezidentské volby. Garciaová a její kolegové zároveň zdůrazňovali, že podle dostupných důkazů šlo Trumpovi pouze o ohlášení politicky výhodných vyšetřování, nikoli o jejich následnou realizaci.

Podle agentury Reuters demokraté předestírali své argumenty "metodickým" způsobem. Pomáhali si při tom obsáhlými prezentacemi s nespočtem úryvků ze svědeckých výpovědí, které zazněly na podzim ve sněmovně. Také ale například použili přes 20 let staré klipy, v nichž současní Trumpovi spojenci uvádí, že prezident USA nemusí spáchat trestný čin na to, aby mohl být Senátem odvolán. Stejní lidé nyní legitimitu ústavní žaloby zpochybňují s tím, že Trumpovi není připisováno žádné porušení zákona.

"Žalobci ze sněmovny měli velmi jasnou strategii, když ve čtvrtek dorazili na půdu Senátu: Nacházet mezery v obhajobě, kterou očekávají od právníků prezidenta Trumpa," komentoval dění list The New York Times.

Po dnešním třetím dni úvodních řečí obžaloby bude mít o víkendu a na začátku příštího týdne stejný prostor pro své argumenty i druhá strana. Otázkou zůstává, zda budou mít v konečném důsledku výkony žalobců či obhájců nějaký efekt, neboť americký prezident se podle všeho může spolehnout na podporu republikánské většiny v Senátu a sesazení z funkce mu tak s největší pravděpodobností nehrozí.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Impeachment Prezident USA Senát USA Kongres USA

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy