Lajčák by mohl být novým zmocněncem OSN pro Západní Saharu, region je ve vážné krizi

Generální tajemník OSN António Guterres navrhl slovenského ministra Miroslava Lajčáka do funkce nového zmocněnce OSN pro Západní Saharu, uvolněné od loňského května. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Nominace by mohla být potvrzena v příštích týdnech. Lajčák v reakci řekl, že nabídek zvažuje více a zopakoval, že ve slovenské politice zůstat nehodlá.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Miroslav Lajčák
doporučujeme

Území Západní Sahary spravuje Maroko, k němuž byla tato někdejší španělská kolonie připojena roku 1975. Anexi odmítá fronta Polisario a s podporou Alžírska usiluje o nezávislost Západní Sahary.

Zmocněncem OSN pro toto území byl bývalý německý prezident Horst Köhler, který se ale ze zdravotních důvodů loni v květnu funkce vzdal. Podle AFP se jeho nástupce hledal obtížně - několik lidí, které Guterres oslovil, nabídku odmítlo, další nebyli přijatelní pro účastníky sporu o Západní Saharu.

Köhlerovi se podařilo dostat k jednacímu stolu ve Švýcarsku zástupce Maroka, fronty Polisario, Alžírska i Mauritánie. Jednalo se v prosinci roku 2018 a loni v březnu, avšak k žádném velkému pokroku se nepodařilo dojít.

Lajčák byl v minulosti zmocněncem Evropské unie pro referendum o samostatnosti Černé Hory a předsedal také Valnému shromáždění OSN.

Lajčák už dříve uváděl, že po nadcházejících parlamentních volbách na Slovensku nechce zůstat členem vlády. Tuto pozici dnes potvrdil, zmínil ale také možnost svého dalšího působení na Balkánu.

"Já jsem dal jasně najevo, že se nevidím v domácí politice a chci se vrátit k původnímu řemeslu. Nikdy jsem se nepřestal cítit diplomatem a Balkán je něco, co je životní záležitost. Jsem v situaci, že mám více nabídek a jedna z nich se týká i pozice v tomto regionu," citovala Lajčáka slovenská média.

Konflikt mezi frontou Polisario a Marokem trval do roku 1991. Tehdy se pod záštitou OSN podařilo dojednat příměří, v němž se počítalo s uspořádáním referenda o sebeurčení Západní Sahary. Jeho termín je ale stále odkládán kvůli sporům mezi Rabatem a frontou Polisario. Maroko je proti referendu a pro Západní Saharu nepřipouští jiné řešení než autonomii při zachování marocké suverenity. V Západní Sahaře působí 240 členů mise OSN, kteří dohlížejí na dodržování příměří.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jeff Bezos zachraňuje Zemi. Na boj s klimatickými změnami dá miliardy

18.02.2020 07:59 Zakladatel a šéf společnosti Amazon Jeff Bezos poskytne na boj s klimatickými změnami deset miliard…

Změna politiky USA není možná? Analytik nastínil, jak to chodí ve…

18.02.2020 00:01 NÁZOR - Prezidentská volební kampaň ve Spojených státech může být vzrušující, ohromující,…

Není úniku. Migrační politika USA a Mexika má ničivý dopad na zdraví…

17.02.2020 18:05 Nová migrační politika Spojených států a Mexika udržuje mnohé obyvatele Střední Ameriky v…

Maduro k smíchu. Vojenské cvičení odhalilo mizérii socialistické Venezuely

17.02.2020 15:00 Vojenské cvičení, jehož se o víkendu ve Venezuele podle vlády zúčastnilo přes dva miliony vojáků a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama