Média: Volební systém v USA test ustál, ukázaly se však jeho slabiny

Americké volební drama se po vyhroceném závěru kampaně a dvou týdnech blokování nástupu nové administrativy pomalu, ale jistě chýlí ke konci a média s jistým odstupem znovu analyzují demokratický proces poznamenaný pandemií a zpochybňováním výsledků.

Volby v USA, ilustrační foto

Podle některých komentářů nakonec volební systém Spojených států těžkou zkouškou prošel, nikoli však bez újmy. Příště by prý snaha podkopat demokracii mohla být úspěšná.

"Volby roku 2020 byly výjimečné v tolika ohledech. Pandemie přinutila volební úředníky odvrátit pozornost od obrany před ruskými phishingovými útoky ke shromažďování zásob dezinfekce na ruce a k tištění milionů korespondenčních hlasovacích lístků. Ještě více mimořádné byly vytrvalé útoky na legitimitu systému, především od prezidenta (Donalda) Trumpa a jeho spojenců, a výsledný propad v důvěře veřejnosti," uvádí na svém webu veřejnoprávní rozhlasová společnost NPR.

Článek vyšel poté, co na začátku týdne několik států s relativně těsnými výsledky potvrdilo vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena, Trumpova administrativa začala spolupracovat s týmem nastupující hlavy státu a příslušný úřad uvolnil prostředky určené na podporu procesu předávání moci. Trump sice Bidena stále neuznal jako vítěze, podobně jako špičky Republikánské strany, to však jeho nástupu do čela země nebrání.

Podle analýzy NPR události z posledních dní ukazovaly pochroumaný, ale odolný volební systém. Kromě nebývalých politicky motivovaných tahanic a výhrůžných vzkazů adresovaných volebním činitelům se prý objevily také "povzbudivé signály" o síle infrastruktury a odhodlání mezi zodpovědnými osobami.

Závěry deníku The New York Times (NYT) jsou poněkud pesimističtější. Uvádí, že USA se sice zřejmě vyhnuly "apokalyptickému scénáři" s rozsáhlými nepokoji či drastickou intervencí soudní moci, vývoj ale ukázal, že kolaps systému není nemyslitelný.

"Trumpova snaha podkopat volby zatím na každém kroku selhala, zároveň ale odhalila hluboké trhliny v základech americké demokracie a otevřela cestu k dalšímu narušování a možná i k pohromě. I s naprosto amatérskými pokusy dokázal Trump zmrazit předávání moci na větší část měsíce, přičemž disponoval submisivní shovívavostí republikánů," napsal NYT.

Vícero komentářů z posledních dní zmiňuje, že prezidentovu strategii nakonec pohřbili nejen soudci, kteří odmítli desítky stížností na volební proces, ale také klíčoví úředníci, kteří v rozhodujících momentech upozadili stranickou příslušnost a od Trumpa se odklonili. Mluví se například o republikánském členovi volební komise v Michiganu, který podle Politico při pondělním zasedání čtyřčlenného orgánu hlasoval s dvojicí demokratů a umožnil certifikaci zdejšího výsledku v souboji o Bílý dům.

"Bylo povzbudivé sledovat, kterak státní a lokální činitelé z obou stran a státní a federální soudci odolávají požadavkům Trumpa a jeho spojenců na odmítnutí výsledků. Ale je znepokojivé, že na tohle vůbec došlo," píše se ve středečním komentáři magazínu Politico.

Povolební dění údajně ukázalo, že ochranné prvky v americkém systému jsou nebezpečně slabé, a nastínilo návod pro úspěšnou "krádež voleb". Cesta k takovémuto vyústění by prý mohla vést skrze rozšíření dojmu, že podvodu se dopustila druhá strana, dále přes poslušné státní a místní orgány a také nejvyšší soud USA.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že první podmínka byla letos do jisté míry splněna. Podle institutu Pew Research Center jen 21 procent dotázaných voličů prezidenta Trumpa řeklo, že listopadové volby byly organizačně dobře zvládnuté. V dřívějším průzkumu pro Politico vyjádřilo 70 procent republikánů názor, že volby nebyly spravedlivé.

"Ironií je, že podle většiny hodnocení patřily ty letošní k nejbezpečnějším a nepřesnějším volbám v amerických dějinách. Nesrovnalosti v součtech hlasů byly nepatrné a z větší části pramenily z obyčejných pochybení," dodává NPR.

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Předpověď počasí na červen: S tropy meteorologové zatím nepočítají

27.05.2022 06:30 V červnu začíná pravé léto, s tropickými teplotami ale lidé v Česku zatím počítat nemají.…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ukrajina může vyhrát. Díky západním dělostřeleckým systémům má obrovský…

27.05.2022 13:33 Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Jednali jsme špatně, přiznali po střelbě v USA policisté. Před zásahem…

27.05.2022 19:54 Vedení texaské policie dnes po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné…

Soud zamítl snahu Trumpa přerušit vyšetřování své firmy newyorskou…

27.05.2022 18:52 Americký federální soud dnes zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout…

V USA s přibývajícími informacemi o zásahu policie při útoku v Texasu sílí…

27.05.2022 16:11 Aktualizováno Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

USA bojují s Čínou o zachování stávajícího mezinárodního řádu, řekl Blinken

26.05.2022 21:11 Aktualizováno USA bojují s Čínou o zachování nynějšího mezinárodního uspořádání a chtějí vést mezinárodní blok,…

Velká většina Američanů podporuje zákaz útočných pušek a další regulace…

26.05.2022 19:34 Aktualizováno Velká většina Američanů podporuje zákaz útočných pušek a další regulace prodeje zbraní, vyplývá z…

Jih Peru dnes zasáhlo mohutné zemětřesení

26.05.2022 16:18 Jih Peru dnes zasáhlo mohutné zemětřesení, jehož síla podle americké geologické služby USGS dosáhla…

RB OSN projedná návrh na zpřísnění sankcí proti KLDR

26.05.2022 08:46 Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) dnes projedná návrh na zpřísnění sankcí proti KLDR, který předložily…

Střelbu na texaské škole nepřežilo 21 lidí, z toho 19 dětí

25.05.2022 15:52 Aktualizováno Nejméně 19 dětí a dva dospělé zabil v úterý střelec vyzbrojený útočnou puškou na základní škole v…

Federální regulace zbraní se v USA ani po nejnovějším útoku na školu nečeká

25.05.2022 15:29 Jak je ve Spojených státech už několik let pravidlem, i tentokrát po hromadném zabíjení spáchaném…

Americké úřady mobilizují zásoby vakcíny proti opičím neštovicím

24.05.2022 09:50 Americké úřady mobilizují zásoby vakcíny proti opičím neštovicím ve snaze naočkovat zranitelné…

Související:

Právě se děje

reklama