V USA řeší další podivnost: Trump se objevil na formulářích k žádosti o absenční lístky

Voliči v Severní Karolíně obdrželi formuláře k žádosti o absenční lístky s obličejem Donalda Trumpa. Na tuto skutečnost poukázal jeden z voličů v Lincoln County, brzy se však ukázalo, že nebyl jediný. Formuláře záměrně cílily na republikánské voliče v jednotlivých okrscích.

Donald Trump
doporučujeme

O skutečnosti, že Severní Karolína zasílala žádosti o absenční lístky s obličejem Donalda Trumpa, upozornil jeden z voličů v Lincoln County. Na formuláři se mimo jiné vedle obličeje amerického prezidenta objevil i slogan Necháte demokraty, aby vás umlčeli? Jednejte a podpořte prezidenta Trumpa.

K manželům Herterovým, kteří na tuto skutečnost upozornili mezi prvními, se brzy přidali i ostatní voliči. Brožury spolu s formuláři rozeslala voličům registrovaným jako republikáni místní Republikánská strana Severní Karolíny. Voliče v nich mimo jiné nabádala, aby volili absenčně a ujistili se tak, že volí „bezpečně“.

Už v minulosti totiž prezident Trump upozorňoval na jisté problémy s integritou korespondenční volby. Dle prezidenta jsou absenční lístky, které jsou na vyžádání, na rozdíl od těch, které se voličům zasílají automaticky, zcela bezpečné. Principiálně se však stále jedná o tu samou metodu.

,,Trump tvrdí, že korespondenční volba je podvod, ale absenční je v pořádku. Tak jak to tedy je? Nelze tvrdit obojí,“ okomentoval prezidentův výrok jeden z místních voličů, který formulář rovněž nalezl ve své schránce. Podobných narážek se na twitteru objevilo několik. 

Mluvčí Trumpovy kampaně Thea McDonald sdělil CNN, že prostřednictvím formulářů strana chtěla pouze zajistit, aby každý volič měl k dispozici informace o tom, jak jednotlivé volební systémy ve státech fungují a mohl tak svůj hlas bez problémů bezpečně odevzdat. 

Zároveň uvedl, že prezident trefně vystihl rozdíl mezi univerzální korespondenční a absenční volbou. Ze zmatku kolem distančního hlasování obvinil naopak demokraty a média. Jeho výroku stejně tak jako podobným tvrzením prezidenta ovšem oponují samotný šéf USPS i někteří republikánští senátoři. 

Ti minulý týden naopak vyzdvihli integritu a bezpečnost korespondenční volby. Generální ředitel USPS DeJoy v pátek opět zdůraznil, že zpracování a včasné doručení všech volebních lístků bude momentálně až do samotných voleb jeho prioritou.V USA počítají letos právě díky možnosti korespondenční volby s rekordní účastí voličů.

Dle NYT si prozatím absenční lístky vyžádalo přes 61 milionů voličů z 28 různých států včetně DC, nejvíce jich zatím bylo na Floridě, kde se doposud rozeslalo na 4,6 milionů lístků. Z průzkumů vyplývá, že si lístky žádá mnohem více demokratů než republikánů. Ti budou nejspíše ve většině případů volit prezenčně v den voleb 3. listopadu.

Na příklad v Pensylvánii tvořili z celkových 2 milionů voličů, kteří si absenční lístky vyžádali, 70 % demokraté, pouhých 29 % tvořili republikáni. Na Floridě, která je jedním z klíčových států z hlediska elektorálních hlasů, je prozatím poměr 47 % ku 31 % rovněž ve prospěch demokratů.

Pokud se tyto odhady potvrdí, je více než pravděpodobné, že první výsledky hlášené během volební noci a den poté budou výrazně hovořit ve prospěch současného prezidenta. Karta by se měla obrátit v momentě, kdy se začnou započítávat i korespondenční hlasy, tedy zhruba od druhého dne po volební noci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených koronavirem se v Kolumbii přehoupl přes milion

25.10.2020 08:35 V Kolumbii se přehoupl počet zaznamenaných infekcí koronavirem přes milion. Informovala o tom dnes…

V Trumpovi jsem se zmýlil, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou…

25.10.2020 00:01 NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl…

Prezident Trump využil předčasné hlasování a odvolil na Floridě

24.10.2020 18:09 Americký prezident Donald Trump dnes odevzdal svůj hlas ve volbách hlavy státu v knihově města West…

Bez covidu by pro Bidena bylo těžké Trumpa porazit, říká amerikanista

24.10.2020 16:04 ROZHOVOR - Mají republikáni budoucnost? Nejen o vývoji Republikánské strany na americké politické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama