V havanských ulicích se potulují opuštěná zvířata, pokud nejsou některá obětována podle kultu santeria nebo vypuštěna do arén, kde bojují na smrt. Pod tlakem rodící se střední třídy, která je znamením změn na Kubě, by ale mohla být brzy na ostrově uzákoněna úcta k životu zvířat, píše agentura AFP.
První nezávislá a nepolitická manifestace, kterou kdy kubánský stát povolil, se uskutečnila loni 7. dubna. Na 500 osob pochodovalo Havanou a žádalo zákon na ochranu zvířat.
O rok a půl později, tedy letos v listopadu, komunistická vláda, schválí zákon týkající se ochrany zvířat, ovšem s některými výjimkami. Oficiální Havana se tak snaží převzít iniciativu nad hnutím, které by se mohlo stát nebezpečnou kapkou oleje do ohně občanské nespokojenosti, pokud by se živelně rozšířilo.
Je to tedy důležitý moment pro místní občanskou společnost, jejíž požadavky se poprvé stávají zákonem. Může to být také začátek změn kultury na ostrově, který se pohybuje mezi moderností a tradicí.
Na Kubě jsou ulice plné psů a koček, opuštěných často z ekonomických důvodů, a v samotné Havaně jsou jich tisíce. Ty šťastnější převzali do péče jednotlivci a sdružení, a lidé se vzdávají části vlastního jídla, aby je mohli nakrmit.
V havanské čtvrti San Miguel del Padrón se dům, kde bydlí Noris Pérezová, stará o 23 koček a 38 psů, z nichž prvního sebrali před osmi lety na chodníku s epileptickým záchvatem.
Na střeše obehnané drátěným plotem jsou velcí psi. V kuchyni jsou malí psi a kočky. Když nastane čas jídla, ozývá se koncert mňoukání a štěkání. Noris sotva stačí dát každému zvířeti nažrat.
"Všechno dělám sama," říká, pomáhají jí ale manžel, dcery a někdy i sousedé. Nejtěžší je finanční otázka: průměrná mzda tu je 40 dolarů (asi 923 Kč) a jídla bývá někdy nedostatek.
Ve čtvrti Nuevo Vedado bydlí Grettel Montesová-Ocová společně s 55 kočkami a se čtyřmi psy, kteří se volně procházejí po bytě, nesmí jen do obývacího pokoje.
"Mám jednoho přítele, který říká, že to je nejošklivější pes na světě," směje se a hladí Yokiho, starého černého psa se zkaženými zuby, na jehož těle jsou patrné jizvy po ranách, které v minulosti dostal.
Grettel založila sdružení Kubánci na obranu zvířat (CEDA), které úřady sice tolerují, ale není uznáno legálně.
Přijetí zákona na ochranu zvířat je snem všech jejich obránců. Na Kubě se za to bojuje 33 let, od doby, co různá sdružení marně předkládala první návrhy zákonů.
"Patříme bohužel v tomto směru mezi poslední v Latinské Americe a Karibské oblasti. Jako, kdyby na Kubě žádná zvířata nebyla," říká Grettel.
Co se změnilo? Vznikla aktivnější občanská společnost poté, co koncem roku 2018 přišel na Kubu internet v mobilních telefonech, To umožnilo části populace mobilizovat se prostřednictvím sociálních sítí, zvláště pokud jde o práva homosexuálů a o boj proti násilí na ženách.
A zrodila se také střední třída, díky rozvoji soukromého sektoru od roku 2010, která si může dovolit koupit pračku nebo automobil. A vynakládat peníze na blahobyt svých domácích mazlíčků: v Havaně je nyní tucet psích salonů.
"Zákon v podobě dekretu bude schválen v listopadu," uvádí právník Yisell Socorro z ministerstva zemědělství. Bude zahrnovat pokuty a dokonce i tresty vězení za kruté zacházení se zvířaty, ale hlavně má pomoci změnit mentalitu lidí.
Jde především o obětování zvířat při kultu santeria, náboženství vzniklém v oblastech kolonizovaných katolickými mocnostmi a osidlovaných západoafrickými otroky. "Na Kubě je prakticky nemožné zakázat zvířecí oběti, protože jsou součástí těchto rituálů," uvádí lékařka a předsedkyně Národního výboru pro dobro zvířat Maria Gloria Vidalová.
Psí zápasy jsou podle ní zcela zakázány a kohoutí zápasy, na Kubě velmi zakořeněná tradice, se budou moci konat jen za zvláštních podmínek a jako soutěže.
Související

Napětí v Karibiku: Nejlepší ponorky USA a Ruska se nacházejí jen kousek od sebe. Obě mohou nést jaderné zbraně

Přízrak Kubánské krize je tady. Ruská jaderná ponorka Kazaň a další bojová plavidla připlouvají na Kubu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu
před 2 hodinami

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli
před 3 hodinami

Půl roku Trumpova druhého mandátu: Američané jsou rozděleni, v jednom se ale shodují. Nemají peníze
před 5 hodinami

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl
před 6 hodinami

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat
před 6 hodinami

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?
před 7 hodinami

NATO plánuje rekordní výdaje na obranu. Dokážou to evropské státy utáhnout?
před 8 hodinami

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky
před 9 hodinami

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě
před 10 hodinami

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje
před 10 hodinami

Bílým domem zmítá skandál delikventa Epsteina. Trump se marně snaží odvrátit pozornost
před 11 hodinami

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa
před 12 hodinami

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun
před 12 hodinami

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců
před 14 hodinami

Počasí tento týden: Po turbulentním pondělku se ochladí
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera
Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
Policie České republiky dnes odpoledne na svém oficiálním účtu na síti X (dříve Twitter) varovala řidiče před velmi hustým provozem na dálnici D1 a v jejím širším okolí. Situaci podle policejního vyjádření komplikuje nejen čas letních dovolených, ale především příliv fanoušků odjíždějících po skončení závodního víkendu.
Zdroj: Libor Novák