Náskok Bidena je mnohem menší, tvrdí analytik. Trumpovi voliči se prokáží až u voleb

Analytik ze společnosti Trafalgar Group tvrdí, že většina průzkumů podceňuje Trumpovu podporu. Oproti roku 2016 existuje dle agentury mnohem více „tichých“ voličů současného prezidenta, které průzkumy nereflektují. Joe Biden tak údajně naopak za Trumpem v některých klíčových státech zaostává.

Joe Biden
doporučujeme

Zatímco z prognóz většiny průzkumových agentur a univerzit vychází Joe Biden jako jasný favorit, dle Trafalgar Group je ještě příliš brzy na předčasný optimismus. Společnost tvrdí, že o sobě letos řada Trumpových voličů nedává tolik vědět, jejich hlasy by se však měly vcelku podstatně promítnout do konečných výsledků voleb. 

Průzkumy společnosti Trafalgar Group se přitom již v roce 2016 ukázaly jako nejpřesnější. Jako jediná z průzkumových agentur tehdy na příklad předvídala vítězství Donalda Trumpa v Michiganu nebo Pensylvánii, kde se od finálních výsledků odchýlila jen o pár desetin procenta.

I v nejnovějších průzkumech se poměrně liší od ostatních, a to konkrétně v pohledu na některé z klíčových států. Výrazný rozpor lze zaznamenat ve státech jako Minnesota nebo Florida, kromě toho i ve Wisconsinu nebo Michiganu, kde většina průzkumů připisuje Bidenovi stabilní až 6% náskok již několik měsíců. 

Dle portálu FiveThirtyEight vede Biden aktuálně nad Trumpem v Michiganu zhruba o 8 %. Podobná čísla uvádí i CNBC, univerzita Monmouth nebo Fox. Dle Trafalgar Group se však včele drží Trump s těsným náskokem 2 %. Analogicky jako v roce 2016 ani prognostické modely většiny průzkumových společností nepředpokládají, že by Michigan nakonec připadl Trumpovi.

Ve státě Wisconsin se dle většiny průzkumů Biden pohybuje v rozmezí 52 – 54 %. Jeho šance na výhru stanovují nad 80 %. Trafalgar jako jediná společnost však připisuje 1% náskok Trumpovi. V Minnesotě, kde Biden dle Public Policy Polling vede zhruba o 8 %, jsou dle Trafalgar Group oba kandidáti aktuálně vyrovnaní. 

Na Floridě mají dle NBC oba kandidáti shodně podporu 48 % Floriďanů, CNBC a univerzita Quinnipiac připisují Bidenovi výhodu 49 %. Ještě měsíc zpět však Biden v těch samých průzkumech vedl až o 13 %. Naproti tomu v průzkumech Trafalgar Group, kde se ještě v červenci kandidáti pohybovali shodně kolem hranice 46 %, má Biden aktuálně 3% náskok. 

Právě Florida je v kategorii států označovaných jako „swing states“ s ohledem na počet elektorálních hlasů poměrně klíčová. Pokud by se totiž Joe Bidenovi podařilo Floridu získat, měl by tak téměř 98% šanci na celkovou výhru. Na rozdíl od Texasu, který má ještě o něco více hlasů než Florida, má zde navíc Biden i mnohem větší šance na vítězství. 

Ředitel Trafalgar Group Robert Cahaly působí mimo jiné jako republikánský analytik. Pro National Review však uvedl, že prognózy jeho společnosti se nezakládají na stranické sympatii. Naopak vyzdvihl jejich přesnost před čtyřmi lety a ani letos nepředpokládá, že by se mýlily. ,,Pro naše průzkumy nejsou podstatní lidé, co se příliš zajímají o politiku. Nás zajímají ti skrytí voliči,“ dodal.

Přívlastky „tiší“ nebo „skrytí“ označuje ty voliče, kteří se veřejně vyjadřují jinak než ve finále volí. Pro potřeby svých průzkumů tak společnost vychází z osobních složek jednotlivých voličů. ,,Zvažujeme všechno od povolání, příjmů, dosaženého vzdělání, náboženského vyznání až po volební historii každého voliče,“ říká Cahaly. V každém státě tak prověří minimálně 1 000 respondentů.

Dle nedávné studie společnosti CloudResearch navíc existuje mnohem vyšší procento republikánů a nestraníků, kteří odmítají až do poslední chvíle prozradit jméno kandidáta, kterého budou v listopadu volit. Zhruba 10 % Trumpových příznivců v rámci telefonních průzkumů nemluví pravdivě, na straně Bidenových stoupenců je to zhruba 5 %, jak dále uvádí studie. 

Na základě údajů, které Trafalgar Group za poslední měsíce shromáždila, dává Cahaly Trumpovi 68% šanci na výhru. ,,Ještě dva týdny zpět bych mu nedával víc jak 60 %,“ dodal. To je v porovnání s ostatními agenturami poměrně vysoké číslo. Pro porovnání připisuje portál FiveThirtyEight zhruba stejnou šanci na výhru Joe Bidenovi. Portál The Economist dává Trumpovi méně jak 20 %.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V jižní Kalifornii muselo kvůli požáru domovy opustit 60 tisíc lidí

26.10.2020 21:08 Šedesát tisíc obyvatel jižní Kalifornie muselo dnes kvůli rozsáhlému požáru opustit své domovy.…

Trump odmítl, že by vzdal boj s pandemií, pak kritizoval média

26.10.2020 19:58 Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na…

Trump už chystá oslavu na počest soudkyně Coneyové Barrettové

26.10.2020 18:25 Americký prezident Donald Trump chystá v Bílém domě oslavu na počest Amy Coneyové Barrettové,…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 17:22 Aktualizováno V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama