Náskok Bidena je mnohem menší, tvrdí analytik. Trumpovi voliči se prokáží až u voleb

Analytik ze společnosti Trafalgar Group tvrdí, že většina průzkumů podceňuje Trumpovu podporu. Oproti roku 2016 existuje dle agentury mnohem více „tichých“ voličů současného prezidenta, které průzkumy nereflektují. Joe Biden tak údajně naopak za Trumpem v některých klíčových státech zaostává.

Joe Biden

Zatímco z prognóz většiny průzkumových agentur a univerzit vychází Joe Biden jako jasný favorit, dle Trafalgar Group je ještě příliš brzy na předčasný optimismus. Společnost tvrdí, že o sobě letos řada Trumpových voličů nedává tolik vědět, jejich hlasy by se však měly vcelku podstatně promítnout do konečných výsledků voleb. 

Průzkumy společnosti Trafalgar Group se přitom již v roce 2016 ukázaly jako nejpřesnější. Jako jediná z průzkumových agentur tehdy na příklad předvídala vítězství Donalda Trumpa v Michiganu nebo Pensylvánii, kde se od finálních výsledků odchýlila jen o pár desetin procenta.

I v nejnovějších průzkumech se poměrně liší od ostatních, a to konkrétně v pohledu na některé z klíčových států. Výrazný rozpor lze zaznamenat ve státech jako Minnesota nebo Florida, kromě toho i ve Wisconsinu nebo Michiganu, kde většina průzkumů připisuje Bidenovi stabilní až 6% náskok již několik měsíců. 

Dle portálu FiveThirtyEight vede Biden aktuálně nad Trumpem v Michiganu zhruba o 8 %. Podobná čísla uvádí i CNBC, univerzita Monmouth nebo Fox. Dle Trafalgar Group se však včele drží Trump s těsným náskokem 2 %. Analogicky jako v roce 2016 ani prognostické modely většiny průzkumových společností nepředpokládají, že by Michigan nakonec připadl Trumpovi.

Ve státě Wisconsin se dle většiny průzkumů Biden pohybuje v rozmezí 52 – 54 %. Jeho šance na výhru stanovují nad 80 %. Trafalgar jako jediná společnost však připisuje 1% náskok Trumpovi. V Minnesotě, kde Biden dle Public Policy Polling vede zhruba o 8 %, jsou dle Trafalgar Group oba kandidáti aktuálně vyrovnaní. 

Na Floridě mají dle NBC oba kandidáti shodně podporu 48 % Floriďanů, CNBC a univerzita Quinnipiac připisují Bidenovi výhodu 49 %. Ještě měsíc zpět však Biden v těch samých průzkumech vedl až o 13 %. Naproti tomu v průzkumech Trafalgar Group, kde se ještě v červenci kandidáti pohybovali shodně kolem hranice 46 %, má Biden aktuálně 3% náskok. 

Právě Florida je v kategorii států označovaných jako „swing states“ s ohledem na počet elektorálních hlasů poměrně klíčová. Pokud by se totiž Joe Bidenovi podařilo Floridu získat, měl by tak téměř 98% šanci na celkovou výhru. Na rozdíl od Texasu, který má ještě o něco více hlasů než Florida, má zde navíc Biden i mnohem větší šance na vítězství. 

Ředitel Trafalgar Group Robert Cahaly působí mimo jiné jako republikánský analytik. Pro National Review však uvedl, že prognózy jeho společnosti se nezakládají na stranické sympatii. Naopak vyzdvihl jejich přesnost před čtyřmi lety a ani letos nepředpokládá, že by se mýlily. ,,Pro naše průzkumy nejsou podstatní lidé, co se příliš zajímají o politiku. Nás zajímají ti skrytí voliči,“ dodal.

Přívlastky „tiší“ nebo „skrytí“ označuje ty voliče, kteří se veřejně vyjadřují jinak než ve finále volí. Pro potřeby svých průzkumů tak společnost vychází z osobních složek jednotlivých voličů. ,,Zvažujeme všechno od povolání, příjmů, dosaženého vzdělání, náboženského vyznání až po volební historii každého voliče,“ říká Cahaly. V každém státě tak prověří minimálně 1 000 respondentů.

Dle nedávné studie společnosti CloudResearch navíc existuje mnohem vyšší procento republikánů a nestraníků, kteří odmítají až do poslední chvíle prozradit jméno kandidáta, kterého budou v listopadu volit. Zhruba 10 % Trumpových příznivců v rámci telefonních průzkumů nemluví pravdivě, na straně Bidenových stoupenců je to zhruba 5 %, jak dále uvádí studie. 

Na základě údajů, které Trafalgar Group za poslední měsíce shromáždila, dává Cahaly Trumpovi 68% šanci na výhru. ,,Ještě dva týdny zpět bych mu nedával víc jak 60 %,“ dodal. To je v porovnání s ostatními agenturami poměrně vysoké číslo. Pro porovnání připisuje portál FiveThirtyEight zhruba stejnou šanci na výhru Joe Bidenovi. Portál The Economist dává Trumpovi méně jak 20 %.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama