Peru se zmítá v krizi. Po sesazení prezidenta vypukly protesty, dva mrtví

Nejméně dva mladí lidé zemřeli, oba na následky střelných zranění, a desítky dalších osob, včetně demonstrantů, policistů i novinářů, utrpěly zranění při sobotních demonstracích v Peru. Informoval o tom dnes deník El País. V Peru se už týden manifestuje proti nové vládě prezidenta Manuela Merina, který vystřídal v nejvyšším úřadu Martína Vizcarru po jeho pondělním sesazení parlamentem.

Martín Vizcarra
doporučujeme

K demisi Merina vyzývají nejen demonstranti, ale i řada politiků, včetně nového šéfa parlamentu, který v této funkci vystřídal Merina. Šéf parlamentu Luis Valdez vyzval Merina k demisi v sobotu poté, co se potvrdily zprávy o úmrtí dvou mladých lidí na demonstracích. Kromě toho při masových protestech, které se konají po celé zemi, bylo zraněno přes šest desítek lidí, několik z nich rovněž kvůli střelbě bezpečnostních složek, dalších 20 kvůli použití slzného plynu proti demonstrantům.

Po zprávách o úmrtí při protestech vyzvali nového prezidenta k demisi i někteří poslanci, kteří v pondělí hlasovali pro sesazení Vizcarry. Demisi podala už také desítka ministrů nové vlády. Koalice levicových stran Frente Amplio (Široká fronta, FA), která má ve 130členném parlamentu osm křesel, podala dnes návrh na vyjádření nedůvěry vládě prezidenta Merina.

Demonstranti v ulicích nesli transparenty s nápisy "Pryč s Merinem", "Ať odejdou všichni" či "Chceme novou ústavu". Podle deníku El País jsou manifestace namířeny hlavně proti politických elitám, které Peruánci viní z korupce. Demonstranti, ale například i šéf americké pobočky organizace Human Rights Watch (HRW) José Miguel Vivanco, se domnívají, že sesazení Vizcarry bylo motivováno osobními zájmy mnoha poslanců.

Vizcarra, který nepatří k žádné politické straně, se jako prezident snažil prosadit protikorupční reformy, mimo jiné zbavení imunity zákonodárců či úpravu financování volebních kampaní, což se mu však v roztříštěném parlamentu nepodařilo.

Do čela země se Vizcarra dostal v roce 2018 z pozice viceprezidenta poté, co kvůli obvinění z korupce odstoupil prezident Pedro Pablo Kuczynski. V Peru jsou kvůli korupci nyní stíháni či už odsouzeni všichni žijící exprezidenti. Vizcarru zatím vyšetřuje prokuratura kvůli přijetí úplatku v době, kdy byl guvernérem (2011 - 2014). Vizcarra obvinění odmítá.

Podle řady právníků bylo sesazení Vizcarry "kvůli morální nezpůsobilosti" protiústavní. Také Organizace amerických států (OAS) vyzvala peruánský ústavní soud, aby se k tomu vyjádřil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro: Vzdám se úřadu prezidenta, když parlamentní volby vyhraje opozice

02.12.2020 10:04 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v úterý prohlásil, že se vzdá nejvyššího úřadu v…

AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

02.12.2020 09:25 Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 07:49 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody…

02.12.2020 07:38 Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama