Peru se zmítá v krizi. Po sesazení prezidenta vypukly protesty, dva mrtví

Nejméně dva mladí lidé zemřeli, oba na následky střelných zranění, a desítky dalších osob, včetně demonstrantů, policistů i novinářů, utrpěly zranění při sobotních demonstracích v Peru. Informoval o tom dnes deník El País. V Peru se už týden manifestuje proti nové vládě prezidenta Manuela Merina, který vystřídal v nejvyšším úřadu Martína Vizcarru po jeho pondělním sesazení parlamentem.

K demisi Merina vyzývají nejen demonstranti, ale i řada politiků, včetně nového šéfa parlamentu, který v této funkci vystřídal Merina. Šéf parlamentu Luis Valdez vyzval Merina k demisi v sobotu poté, co se potvrdily zprávy o úmrtí dvou mladých lidí na demonstracích. Kromě toho při masových protestech, které se konají po celé zemi, bylo zraněno přes šest desítek lidí, několik z nich rovněž kvůli střelbě bezpečnostních složek, dalších 20 kvůli použití slzného plynu proti demonstrantům.

Máxima tensión en PerúMás de una decena de ministros renunciaron a sus cargos, luego de que se confirmara la muerte de dos jóvenes en las protestas contra el gobierno transitorio. Mientras tanto, crece la presión para que #Merino dimita. #DWNoticias / lm pic.twitter.com/vG8oIMWhwZ

— DW Español (@dw_espanol) November 15, 2020

Po zprávách o úmrtí při protestech vyzvali nového prezidenta k demisi i někteří poslanci, kteří v pondělí hlasovali pro sesazení Vizcarry. Demisi podala už také desítka ministrů nové vlády. Koalice levicových stran Frente Amplio (Široká fronta, FA), která má ve 130členném parlamentu osm křesel, podala dnes návrh na vyjádření nedůvěry vládě prezidenta Merina.

Demonstranti v ulicích nesli transparenty s nápisy "Pryč s Merinem", "Ať odejdou všichni" či "Chceme novou ústavu". Podle deníku El País jsou manifestace namířeny hlavně proti politických elitám, které Peruánci viní z korupce. Demonstranti, ale například i šéf americké pobočky organizace Human Rights Watch (HRW) José Miguel Vivanco, se domnívají, že sesazení Vizcarry bylo motivováno osobními zájmy mnoha poslanců.

Vizcarra, který nepatří k žádné politické straně, se jako prezident snažil prosadit protikorupční reformy, mimo jiné zbavení imunity zákonodárců či úpravu financování volebních kampaní, což se mu však v roztříštěném parlamentu nepodařilo.

Do čela země se Vizcarra dostal v roce 2018 z pozice viceprezidenta poté, co kvůli obvinění z korupce odstoupil prezident Pedro Pablo Kuczynski. V Peru jsou kvůli korupci nyní stíháni či už odsouzeni všichni žijící exprezidenti. Vizcarru zatím vyšetřuje prokuratura kvůli přijetí úplatku v době, kdy byl guvernérem (2011 - 2014). Vizcarra obvinění odmítá.

Podle řady právníků bylo sesazení Vizcarry "kvůli morální nezpůsobilosti" protiústavní. Také Organizace amerických států (OAS) vyzvala peruánský ústavní soud, aby se k tomu vyjádřil.

Související

Huascarán

Tragédie československé expedice. Před 55 lety zahynuli horolezci v Peru

Před 55 lety, na jaře roku 1970, se z Československa vydala do Peru výprava horolezců, z nichž někteří patřili k těm nejlepším na světě. Celá expedice byla však velmi nešťastná a plná tragédií. Ukončilo ji obrovské neštěstí posledního květnového dne. Nikdo z účastníků se domů už nevrátil.

Více souvisejících

Peru Martín Vizcarra Manuel Merino Demonstrace

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Prezident Trump

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že dnes učiní „zásadní prohlášení“ týkající se Ruska, a to v době zvýšeného napětí v regionu i na mezinárodní scéně. Zatím není jasné, co vše bude obsahem avizovaného oznámení, ale prezident už v noci potvrdil, že Spojené státy pošlou Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot.

před 1 hodinou

Elon Musk

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační

Nově aktualizovaná verze AI chatbota Grok, kterou vyvinula společnost xAI Elona Muska, opět čelí vážné kritice poté, co začala vydávat rasistické a sexistické výstupy. V tomto týdnu Grok 4 vygeneroval program, který na základě rasové a genderové identity posuzuje, zda je někdo „dobrý vědec“. Vyjmenoval přitom jen „bílé, Asiaty a Židy“, přičemž jako „dobré rasy“ označil skupiny jako bílí, kavkazští, Asiaté, východní i jižní Asiaté a Židé.

před 1 hodinou

Sýrie

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět

Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Nová obchodní krize mezi Spojenými státy a Evropskou unií je na spadnutí poté, co americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit od srpna 30% cla na dovoz z EU. Oznámení vyvolalo v Evropě prudkou diplomatickou reakci, která signalizuje mimořádné napětí ve vztazích mezi tradičními spojenci.

před 3 hodinami

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

před 3 hodinami

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty

Ruský prezident Vladimir Putin podle nových informací sdělil Donaldu Trumpovi, že během následujících 60 dnů plánuje výrazně zesílit vojenské operace na východní Ukrajině. Podle zprávy serveru Axios k této výměně došlo během telefonátu mezi oběma lídry 3. července. Trump následně řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi: „Chce to vzít celé.“

před 5 hodinami

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

před 6 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.

před 7 hodinami

Letní počasí, ilustrační foto

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování

V Česku se uplynulý týden obešel bez příliš vysokých teplot, ale hned na začátku nového týdne před nimi meteorologové varují. V jednom konkrétním regionu dnes může ojediněle být až 32 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

Důchody.

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

včera

včera

včera

včera

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy