Počty nakažených v USA opět rostou, země stále hlásí přes 1000 mrtvých denně

Spojeným státům se po letní vlně epidemie covidu-19 nedaří dostat počty nově evidovaných nákaz koronavirem zpět na nízké hodnoty z konce jara. Denní součty tam po několikatýdenním poklesu začaly minulý týden opět stoupat, zatímco bilance úmrtí dál roste tempem více než 1000 případů za den. V posledních dnech také začalo očkování dětí ve věku pět až 11 let, podle Bílého domu zatím dostal vakcínu od firem Pfizer a BioNTech skoro milion z nich.

Země s více než 330 miliony obyvatel aktuálně hlásí asi 77.000 infekcí za den, zatímco před týdnem byl průměrný přírůstek z posledních sedmi dní zhruba o 5000 nižší, ukazují statistiky listu The New York Times (NYT). Aktuální čísla jsou méně než poloviční oproti hodnotám z přelomu srpna a září, kdy letní vlna v USA vrcholila, před jejím vypuknutím ale země registrovala méně než 15.000 nákaz denně.

Státem s největším výskytem případů je už delší dobu Aljaška, kde vláda ke konci září vyhlásila krizový režim v nemocnicích kvůli náporu pacientů s covidem-19. Vysoký počet nákaz na 100.000 obyvatel hlásí také Severní Dakota, Colorado, Nové Mexiko a Minnesota. Státy na jihovýchodě USA jako Florida, Louisiana nebo Alabama, které v létě hlásily rekordní statistiky o vývoji epidemie, naopak v těchto dnech zažívají relativně klidné období.

Americká bilance hospitalizací se dostala pod 50.000 a podle NYT dál klesá, tento pokles ale znatelně zpomalil. Celkový počet úmrtí připisovaných covidu-19 minulý týden překonal 750.000 a aktuálně stoupá v průměru asi o 1200 zemřelých denně. To opět představuje výrazné zlepšení oproti stavu z konce léta, před nástupem aktuální vlny epidemie však byly přírůstky oproti těm současným méně než čtvrtinové.

List NYT tento týden v samostatné analýze upozorňuje na skutečnost, že neustále roste rozdíl v počtech úmrtí na covid-19 mezi "červenou" a "modrou Amerikou". Tím jsou myšleny oblasti, kde výrazně převládají voliči republikánů, respektive Demokratické strany. V říjnu údajně okresy, kde v loňských volbách přesvědčivě zvítězil tehdejší republikánský prezident Donald Trump, zaznamenaly 25 úmrtí po nákaze koronavirem na 100.000 obyvatel, zatímco v okresech s vysokou podporou pro demokrata Joea Bidena to byla méně než třetina. "Vysvětlení je jednoduché: Vakcíny jsou obdivuhodně účinné v prevenci těžkého covidu a skoro 40 procent dospělých republikánů zůstává neočkovaných, oproti přibližně deseti procentům mezi dospělými demokraty," píše NYT.

Celkově je v USA plně naočkovaných asi 70 procent dospělých a 59 procent celé populace, tedy se započtením dětí. Od minulého týdne zde mohou dostávat vakcínu také děti mladší 12 let poté, co úřady pro věkovou kategorii pět až 11 let schválily očkovací látku vyvinutou ve spolupráci Pfizeru s firmou BioNTech. Bílý dům ve středu oznámil, že podle "konzervativního" odhadu dostalo první dávku kolem 900.000 mladých dětí. Koordinátor protiepidemického týmu prezidentské kanceláře Jeff Zients to označil za dobrý začátek.

V USA se mezitím podávají také "posilovací" dávky vakcín, které podle oficiálních statistik dostalo necelých osm procent obyvatel.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 8 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Uvidíme do počátků Sluneční soustavy? Sonda OSIRIS-REx přivezla vzorky z planetky Bennu

Americká sonda OSIRIS-REx, která v roce 2020 získala vzorky prachu a hornin z planetky Bennu, úspěšně přistála na Zemi po sedmileté misi. Podle amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se Spojeným státům poprvé podařilo z planetky získat materiál a dopravit ho na Zemi. Podobný úspěch se podařil pouze Japonsku v roce 2010.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy