Prezident USA: Stát Iowa odstartoval nominační maraton demokratů, favorité jsou čtyři

Volební shromáždění v americké Iowě v pondělí večer místního času (dnes ve 2:00 SEČ) zahájila proces výběru kandidáta Demokratické strany, který se letos v listopadu v prezidentských volbách postaví Donaldu Trumpovi.

Přidejte svůj názor

Pete Buttigieg
doporučujeme

Během příštích víc než čtyř měsíců se v každém ze států USA uskuteční primární volby nebo stranická shromáždění, která delegují své zástupce na červencový nominační sjezd v Milwaukee.

V Iowě registrovaní voliči demokratů rozhodují o kandidátech na zhruba 1600 stranických shromážděních, poprvé v historii tohoto státu mohou tyto volební akce organizovat i lidé pobývající v zahraničí nebo v jiném státě USA.

O nominaci se uchází jedenáct demokratických politiků, k favoritům, patří vermontský senátor Bernie Sanders, bývalý viceprezident Joe Biden, senátorka ze státu Massachusetts Elizabeth Warrenová a bývalý starosta malého města South Bend v Indianě Pete Buttigieg.

Nominační systém v Iowě je komplikovaný, podle mnohých archaický a podle agentury AP dokonce bizarní a zmatený. V každém volebním shromáždění se voliči rozdělí do skupin podle toho, jakému kandidátovi dávají přednost. Pokud se v dané skupině sejde méně než 15 procent lidí, kteří na shromáždění přišli, musejí si její členové vybrat jiného kandidáta a přidat se k jiné skupině nebo mohou založit novou. Tomuto procesu se v Iowě říká "realignment", tedy přeskupení.

Podle průzkumů má na oněch 15 procent šanci právě jen čtveřice favoritů - Sanders, Biden, Warrenová a Buttigieg. Překvapení ale podle politologů nejsou vyloučena.

Výsledky z jednotlivých shromáždění obdrží vedení Demokratické strany v Iowě, které podle nich určí, koho delegáti tohoto státu na nominačním sjezdu podpoří. Před čtyřmi lety v Iowě vyhrál Sanders, který těsně porazil pozdější celkovou vítězku nominačního souboje Hillary Clintonovou.

Své primárky, spíše ovšem symbolické, v pondělí v Iowě absolvovali i republikáni. S přehledem je vyhrál Trump, který čelil minimálnímu tlaku protikandidátů.

Iowa je již po desetiletí prvním kláním nominačního procesu do prezidentských voleb. Díky této pozici je na ni upírána každé čtyři roky velká pozornost médií. V často nestrukturovaném poli kandidátů je totiž prvním ukazatelem toho, kdo má u voličů reálnou šanci na úspěch. Po výběru v Iowě se pole kandidátů obvykle zúží.

Podíl Iowy, která má jen málo přes tři miliony obyvatel, na celkovém počtu delegátů nominačního sjezdu je přitom malý. V Milwaukee se v létě sejde 1991 delegátů, z Iowy jich přijede jen 41.

Celkové náklady všech demokratických kandidátů na nominační kampaň podle agentury Reuters přesáhly jednu miliardu dolarů. V únoru budou vybírat svého kandidáta ještě demokraté ve státech New Hampshire, Nevada a Jižní Karolína.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jeff Bezos zachraňuje Zemi. Na boj s klimatickými změnami dá miliardy

18.02.2020 07:59 Zakladatel a šéf společnosti Amazon Jeff Bezos poskytne na boj s klimatickými změnami deset miliard…

Změna politiky USA není možná? Analytik nastínil, jak to chodí ve…

18.02.2020 00:01 NÁZOR - Prezidentská volební kampaň ve Spojených státech může být vzrušující, ohromující,…

Není úniku. Migrační politika USA a Mexika má ničivý dopad na zdraví…

17.02.2020 18:05 Nová migrační politika Spojených států a Mexika udržuje mnohé obyvatele Střední Ameriky v…

Maduro k smíchu. Vojenské cvičení odhalilo mizérii socialistické Venezuely

17.02.2020 15:00 Vojenské cvičení, jehož se o víkendu ve Venezuele podle vlády zúčastnilo přes dva miliony vojáků a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama