Volební shromáždění v americké Iowě v pondělí večer místního času (dnes ve 2:00 SEČ) zahájila proces výběru kandidáta Demokratické strany, který se letos v listopadu v prezidentských volbách postaví Donaldu Trumpovi.
Během příštích víc než čtyř měsíců se v každém ze států USA uskuteční primární volby nebo stranická shromáždění, která delegují své zástupce na červencový nominační sjezd v Milwaukee.
V Iowě registrovaní voliči demokratů rozhodují o kandidátech na zhruba 1600 stranických shromážděních, poprvé v historii tohoto státu mohou tyto volební akce organizovat i lidé pobývající v zahraničí nebo v jiném státě USA.
O nominaci se uchází jedenáct demokratických politiků, k favoritům, patří vermontský senátor Bernie Sanders, bývalý viceprezident Joe Biden, senátorka ze státu Massachusetts Elizabeth Warrenová a bývalý starosta malého města South Bend v Indianě Pete Buttigieg.
Thank you, Iowa. The work we’ve done, the movement we’ve built, will begin to turn the page and change the trajectory of our country.I believe you will make me the next President of the United States, and I will do everything I can to make you proud. pic.twitter.com/pmPtK2FG7a
— Pete Buttigieg (@PeteButtigieg) February 4, 2020
Nominační systém v Iowě je komplikovaný, podle mnohých archaický a podle agentury AP dokonce bizarní a zmatený. V každém volebním shromáždění se voliči rozdělí do skupin podle toho, jakému kandidátovi dávají přednost. Pokud se v dané skupině sejde méně než 15 procent lidí, kteří na shromáždění přišli, musejí si její členové vybrat jiného kandidáta a přidat se k jiné skupině nebo mohou založit novou. Tomuto procesu se v Iowě říká "realignment", tedy přeskupení.
Podle průzkumů má na oněch 15 procent šanci právě jen čtveřice favoritů - Sanders, Biden, Warrenová a Buttigieg. Překvapení ale podle politologů nejsou vyloučena.
Výsledky z jednotlivých shromáždění obdrží vedení Demokratické strany v Iowě, které podle nich určí, koho delegáti tohoto státu na nominačním sjezdu podpoří. Před čtyřmi lety v Iowě vyhrál Sanders, který těsně porazil pozdější celkovou vítězku nominačního souboje Hillary Clintonovou.
Své primárky, spíše ovšem symbolické, v pondělí v Iowě absolvovali i republikáni. S přehledem je vyhrál Trump, který čelil minimálnímu tlaku protikandidátů.
Iowa je již po desetiletí prvním kláním nominačního procesu do prezidentských voleb. Díky této pozici je na ni upírána každé čtyři roky velká pozornost médií. V často nestrukturovaném poli kandidátů je totiž prvním ukazatelem toho, kdo má u voličů reálnou šanci na úspěch. Po výběru v Iowě se pole kandidátů obvykle zúží.
Podíl Iowy, která má jen málo přes tři miliony obyvatel, na celkovém počtu delegátů nominačního sjezdu je přitom malý. V Milwaukee se v létě sejde 1991 delegátů, z Iowy jich přijede jen 41.
Celkové náklady všech demokratických kandidátů na nominační kampaň podle agentury Reuters přesáhly jednu miliardu dolarů. V únoru budou vybírat svého kandidáta ještě demokraté ve státech New Hampshire, Nevada a Jižní Karolína.
Související

Biden zvažuje změnu, která by se dotkla budoucích amerických prezidentů

Trump přijal republikánskou nominaci: Buď společně povstaneme, nebo se rozpadneme. Pronesl historicky nejdelší projev
Prezident USA , Joe Biden , Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) , Elizabeth Warren , Pete Buttigieg , USA (Spojené státy americké) , Volby USA
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Z Ruska je zklamaný. V pondělí budu mít zásadní prohlášení, oznámil Trump
před 54 minutami

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony
před 1 hodinou

Fico se k soudu nechystá. Střelci odpustil, zaútočil na opozici a média
před 2 hodinami

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro
před 2 hodinami

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí
před 2 hodinami

Další průzkum, jiná čísla. ANO je první, vládní strany si pohoršily
před 3 hodinami

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
před 3 hodinami

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
před 5 hodinami

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera
Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.
Zdroj: Jakub Jurek