Při operaci amerických speciálních jednotek v Sýrii byl zabit lídr IS

Při operaci amerických speciálních jednotek v severozápadní Sýrii byl v noci na dnešek zabit lídr teroristické skupiny Islámský stát (IS) abú Ibráhím Hášimí Kurajší, oznámil dnes americký prezident Joe Biden. Operace se uskutečnila na jeho přímý rozkaz, rozhodnutí podle agentury Reuters padlo v úterý. Biden potvrdil, že Kurajší při operaci odpálil bombu, čímž zabil sebe a členy své rodiny.

Všichni Američané se podle prezidenta vrátili v pořádku. Záchranáři na místě uvedli, že při operaci přišlo o život nejméně 13 lidí, včetně žen a dětí.

"Díky schopnosti a statečnosti našich ozbrojených sil jsme odstranili z bojiště abú Ibráhíma Hášimího Kurajšího - vůdce ISIS (Islámský stát v Iráku a Sýrii). Všichni Američané se z operace bezpečně vrátili," uvedl Biden v prvním prohlášení. "Odstranili jsme jednu z největších hrozeb a poslali jsme teroristům zprávu, že po nich půjdeme," řekl šéf Bílého domu v následném projevu. Kurajšího odpálení výbušniny bylo podle Bidena "posledním aktem zbabělosti". Stejně zbaběle se podle prezidenta zachoval i předchozí vůdce IS Bagdádí. Biden dále vyjmenoval činy, které USA Kurajšímu připisují, včetně týrání žen a dětí nebo nedávný útok na syrskou věznici, při kterém se dostali na svobodu bojovníci IS.

Takzvaný Islámský stát od roku 2014 obsazoval sever Iráku a Sýrie. V Iráku byl definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii utrpěl definitivně porážku v březnu 2019. Jeho původní vůdce abú Bakr Bagdádí zemřel při americké operaci v Sýrii v říjnu 2019.

USA nyní upřednostnily rychlý útok vycvičených jednotek, aby omezily na co nejmenší počet civilní oběti, uvedl prezident. Podle členů Bidenovy administrativy američtí vojáci stihli odvést civilisty z prvního patra budovy, ve které se později vůdce IS odpálil. Při výbuchu ve druhém patře zemřel další člen vedení IS spolu s manželkou; oba se v budově zabarikádovali.

Identitu zabitého vůdce IS potvrdila kontrola otisků prstů a DNA, sdělil mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby. Celá operace podle něj trvala zhruba dvě hodiny, protože to bylo na velmi odlehlém místě a také kvůli ochraně civilistů. Americké jednotky strávily značnou dobu výzvami, aby lidi opustili budovu, na kterou se Američané chystali zaútočit.

Podle Kirbyho existují "silné, silné náznaky", že úmrtí civilistů při operaci v Sýrii způsobil Islámský stát a nikoli americké síly. Pentagon podle Kirbyho celou operaci v Sýrii ještě prověří, aby se ujistil, že americká akce nemá na svědomí civilní oběti.

Biden prohlásil, že operaci nařídil, aby "chránil americký lid a naše spojence a učinil svět bezpečnějším místem". Na dalším postupu operací v Sýrii budou USA podle něj spolupracovat s partnery a hodlají dál udržovat tlak na teroristy v oblasti.

Podle opoziční syrské civilní obrany, známé též jako Bílé přilby, zahynulo při ostřelování a následných střetech nejméně 13 lidí včetně šesti dětí a čtyř žen. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a konflikt v Sýrii monitoruje skrze síť svých informátorů na místě, informovala o 13 mrtvých, včetně čtyř dětí a dvou žen.

Americké speciální jednotky přistály v helikoptérách a zaútočily na dvoupatrový dům obklopený olivovníky, píše agentura AP s odkazem na svědky. Podle nich následovaly dvě hodiny trvající boje provázené výbuchy a nepřetržitou střelbou. Agentura AFP napsala, že část budovy byla zničena a na místě byly vidět stopy krve. Místní obyvatelé a novinář pracující pro AP uvedli, že v místě operace viděli roztrhaná těla.

Charles Lister, analytik washingtonského Blízkovýchodního institutu, řekl, že "to vypadá na největší operaci" od útoku proti Bagdádímu. Vůdce teroristické organizace Islámský stát při zásahu amerického komanda v severozápadní Sýrii v říjnu 2019 použil sebevražednou vestu, přičemž zabil sebe a tři ze svých dětí. Tehdejší operace se odehrála zhruba 16 kilometrů od té nynější, připomíná web BBC.

Rusko, které vojensky pomáhá režimu syrského prezidenta Bašára Asada, dnes v reakci sdělilo, že "podporuje úsilí ostatních států, včetně členů mezinárodní koalice vedené USA," v boji proti terorismu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová zároveň uvedla, že pokud se potvrdí zprávy o civilních obětech, mělo by to být důkladně vyšetřeno.

Idlib je poslední větší oblastí ovládanou povstalci bojujícími proti režimu syrského prezidenta Asada. Většinu provincie a přilehlých území kontroluje skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je někdejší syrskou odnoží Al-Káidy. Americká armáda se v uplynulých letech snažila likvidovat představitele Al-Káidy v severní Sýrii především pomocí dronů.

Související

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy