Smělý plán na záchranu Amazonie. Pralesu pomůže korupce?

Předseda brazilského senátu dnes oznámil, že podepsal s nejvyšším soudem dohodu, podle níž jedna miliarda realů (asi 5,7 miliardy Kč) z úplatků, které stát zabavil, poslouží k ochraně lesů v Amazonii. "Děkuji všem institucím zapojeným do tohoto jednání. Zachráníme naši Amazonii!" napsal senátor Davi Alcolumbre na twitteru.

Přidejte svůj názor

Amazonský prales, ilustrační fotografie
doporučujeme

Brazilská vláda čelí silné kritice ze zahraničí za vlažnou reakci na požáry, které ničí deštné pralesy v Amazonii, považované za "zelené plíce" planety zpomalující globální oteplování.

Krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro, který je v úřadu od letošního ledna, dlouhodobě čelí kritice, že zlehčuje varování ekologů před odlesňováním Amazonie a upřednostňuje ekonomické zájmy před ekologickými. Bolsonaro opakovaně kritizoval činnost brazilského ústavu pro životní prostředí (IBAMA), který označil za překážku ekonomického rozvoje a jemuž vláda letos snížila finance ze státního rozpočtu.

V letošním roce vypuklo v Amazonii asi 80.000 požárů a ochránci životního prostředí brazilského prezidenta obviňují z toho, že má na letošním 77procentním nárůstu oproti roku 2018 svůj podíl. Podle nich Bolsonaro od svého zvolení vybízí chovatele dobytka, aby mýtili rozsáhlé pralesní plochy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Guatemala přiznala výrobu kokainu na svém území

19.09.2019 20:53 Středoamerická Guatemala připustila, že je zemí produkující kokain, a ne jen tranzitním státem.…

Bermudy se ponořily do tmy. Hurikán Humberto strhal elektrické vedení,…

19.09.2019 20:00 Aktualizováno Bermudy zasáhl hurikán Humberto. Na ostrovech poničil elektrické vedení, takže desítky tisíc lidí…

Írán hrozí otevřenou válkou

19.09.2019 18:24 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo…

Trumpovi právníci chtějí u soudu zablokovat vydání jeho daňových přiznání

19.09.2019 17:56 Advokáti Donalda Trumpa chtějí, aby newyorský federální soud zamezil vydání finanční dokumentace…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama