Stoupenci Trumpa opět vypustili manipulativní videa, Twitter zakročil

Sociální síť Twitter od neděle dvakrát aplikovala varování před "manipulovanými médii" kvůli videím zveřejněným spojenci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Oba zavádějící klipy se týkaly Trumpova volebního soupeře Joea Bidena a oba byly následně z twitteru úplně staženy, informovala americká média.

Steve Scalise (politik USA)
doporučujeme

První případ se týká kongresmana Stevea Scaliseho, který je druhým nejvýše postaveným republikánem ve Sněmovně reprezentantů. Scalise v neděli večer zveřejnil klip z Bidenova červencového rozhovoru s aktivistou Adym Barkanem o plánech kolem policejních reforem. Podle videa demokratický prezidentský kandidát odpovídá "Ano, rozhodně." na otázku: "Shodneme se, že můžeme přesměrovat část z prostředků pro policii?"

Ve skutečnosti ale tehdy otázka zněla jinak. Ačkoli skutečně byla řeč o fungování policejních sborů, slova "pro policii" byla do Barkanovy promluvy přidána z jiné části rozhovoru. Klip byl nejdříve opatřen speciálním upozorněním od Twitteru, později Scalise svůj původní tweet po protestu Bidena i Barkana smazal.

Scalise upravenou výměnu umístil i na facebook, který má rovněž pravidla proti zmanipulovaným záběrům vytvářejícím dojem, "že osoba ve videu řekla slova, která ve skutečnosti neřekla". Větší ze dvou sociálních sítí ale podle CNN zřejmě nepřijala žádné opatření, ale také z tamního Scaliseho účtu nakonec video zmizelo.

Twitter v podobném kontextu znovu použil upozornění na "manipulovaná média" v pondělí, a to u příspěvku Dana Scavina, což je ředitel týmu pro sociální média v Bílém domě. Scavino na svém profilu publikoval video, ve kterém byl Biden umístěn do několik let starých záběrů jisté lokální televizní stanice, čímž byl vytvořen dojem, že usnul při interview. Záhy se však ozval jeden z moderátorů původního přenosu, který připomněl, že hostem nepovedeného interview nebyl bývalý viceprezident, ale herec Harry Belafonte.

I druhé video s Bidenem bylo nakonec z twitteru smazáno, podle CNN nicméně předtím nasbíralo skoro 2,5 milionu zhlédnutí. Pro Scavina už jde nejméně o druhý podobný incident, v březnu twitter označil jako manipulativní jeho video z Bidenova mítinku s voliči.

Oba nové klipy zapadají do předvolební rétoriky Trumpa a jeho podporovatelů, kteří 77letého Bidena vykreslují jako senilního a připisují mu plány na "odebrání peněz policii". Biden se ale podle deníku The New York Times opakovaně distancoval od návrhů radikální policejní reformy a vyjadřuje názor, že rozhodnutí o financování lokálních policejních sborů by se měla přijímat na místní úrovni.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v USA: Trump se nezaručil, že by v případě prohry předal moc pokojně

24.09.2020 10:07 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump se ve středu odmítl jasně vyjádřit k tomu, zda by v případě prohry…

Ve městě Louisville vypukly násilné protesty, dva policisté postřeleni

24.09.2020 07:37 Během protestů, které vypukly ve městě Louisville v americkém státu Kentucky po středečním…

Americká rýže Uncle Ben's mění název, obal bude bez usměvavého černocha

24.09.2020 07:29 Z obalů rýže Uncle Ben´s zmizí obrázek usměvavého prošedivělého černocha a také samotný výrobek…

Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer

23.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického nejvyššího soudu v sobotu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama