Jak koronavirus dopadá na ekonomiku? Analytik rozebral pochmurná čísla

NÁZOR - Pakliže někdo pochyboval o tom, nakolik koronavirus zasáhl ekonomiku, nyní má k dispozici oficiální čísla, konstatuje ekonom Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku American Enterprise Institute připomíná, že HDP ve Spojených státech zaznamenal nejhlubší čtvrtletní propad od roku 1958.

Americký dolar, ilustrační fotografie

Oživení pandemie

"To vše je ještě depresivnější, vezmeme-li v úvahu, že tato čísla přišla spolu s nedávným oživením pandemie, které může zadusit naše počínající pokaranténní ekonomické zotavení," píše Lachman. Čísla však podle něj souhlasí s očekáváním analytiků a ukazují, že v druhém letošním čtvrtletí si výkon americké ekonomiky pohoršil o 9,5 %, přičemž v meziročním srovnání dokonce o 33 %.

Příliš uspokojivé nejsou ani týdenní aktualizace počtu nezaměstnaných, který se ve Spojených státech zvýšil o 1,4 milionu, poukazuje ekonom. Dodává, že v zemi se tak nachází na 30 milionů lidí, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti ve výši 600 dolarů týdně, avšak platnost tohoto programu v těchto dnech vyprší.

Oživení pandemie spolu s náznaky, že ekonomika dále stagnuje, zvyšuje pravděpodobnost, že v roce 2020 americká ekonomika klesne nejméně o 8 %, odkazuje expert na aktuální predikci Mezinárodního měnového fondu. Vyzdvihuje, že takový propad by byl dvojnásobný oproti tomu, který Spojené státy zažily během velké recese v letech 2008 a 2009.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa doufala, že po uvolnění karantény zažijí Spojené státy velmi rychlé ekonomické oživení ve tvaru V, uvádí analytik. Soudí, že tato naděje ale není podpořena jakoukoliv ucelenou koronavirovou strategií, která by ekonomice umožnila rychlý návrat k normálu.

"Při absence ucelené národní strategie cílených karantén, testování a trasování dochází k oživování pandemie," pokračuje Lachman. Konstatuje, že Spojené státy se stále nacházejí v první vlně, ale denní přírůstek nakažených se zvýšil z předchozího dubnového maxima okolo 35 tisíc na současných 70 tisíc, v důsledku čehož je v zemi, jejíž populace tvoří jen 4 % celosvětového počtu obyvatel, evidováno hned 25 % všech případů nemoci covid-19 a úmrtí na ni.    

Politické spory stranou

Trumpovi zdravotničtí experti se mezitím připravují na druhou vlnu pandemie, která by měla přijít na podzim, upozorňuje Lachman. Domnívá se, že současné oživení pandemie doplněné o pochmurné varování před druhou vlnou, která čeká na svou příležitost, mělo podstatný vliv na ekonomický propad ve druhém letošním čtvrtletí.

Předseda americké centrální banky FED Jerome Powell poznamenal, že data o spotřební poptávce a neuspokojivý vývoj nezaměstnanosti naznačují, že ekonomika se možná stabilizovala na nepřijatelně vysoké míře nezaměstnanosti, připomíná odborník. Soudí, že nejde pouze o to, že velké státy a města na jihu USA alespoň částečně ustupují od rozvolňování karantény, ani o to, že školy a univerzity neustále odsouvají datum svého znovuotevření, což lidem komplikuje návrat do práce.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Spíše jde také o to, že jedinci upravují své chování způsobem, který obnovuje tlak přesně na ty sektory ekonomiky, které pandemie zasáhla nejtvrději," nastiňuje analytik. Dodává, že při zuřící pandemii se lidé opět stále více zdráhají cestovat, chodit do restaurací a nakupovat v kamenných prodejnách.

Potácející se ekonomika nyní zvyšuje možnost, že americké hospodářství bude brzy čelit velké vlně bankrotů, a pokud se tak stane, vysoká nezaměstnanost vytvoří neudržitelný tlak na finance domácností a dodatečně na firmy podnikající v cestovním ruchu, pohostinství, maloobchodu a zábavním průmyslu, bojí se Lachman. Doplňuje, že to vše za situace, kdy je americký sektor těžby břidlicové ropy decimován nízkými cenami "černého zlata" a realitní sektor trápí prázdné kancelářské prostory a vyklizená nákupní centra, jelikož lidé stále více preferují práci z domova a nakupování přes internet.

Vše výše uvedené nám ukazuje, že Spojené státy potřebují ucelenější strategii pro boj s pandemií na federální úrovni, než mají nyní, deklaruje ekonom. Domnívá se, že pokud se má zabránit ještě horší recesi, politici napříč spektrem musejí odložit své odlišné pohledy a rychle schválit další fiskální stimulační balíček.  

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Související:

Právě se děje

reklama