Jak koronavirus dopadá na ekonomiku? Analytik rozebral pochmurná čísla

NÁZOR - Pakliže někdo pochyboval o tom, nakolik koronavirus zasáhl ekonomiku, nyní má k dispozici oficiální čísla, konstatuje ekonom Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku American Enterprise Institute připomíná, že HDP ve Spojených státech zaznamenal nejhlubší čtvrtletní propad od roku 1958.

Oživení pandemie

"To vše je ještě depresivnější, vezmeme-li v úvahu, že tato čísla přišla spolu s nedávným oživením pandemie, které může zadusit naše počínající pokaranténní ekonomické zotavení," píše Lachman. Čísla však podle něj souhlasí s očekáváním analytiků a ukazují, že v druhém letošním čtvrtletí si výkon americké ekonomiky pohoršil o 9,5 %, přičemž v meziročním srovnání dokonce o 33 %.

Příliš uspokojivé nejsou ani týdenní aktualizace počtu nezaměstnaných, který se ve Spojených státech zvýšil o 1,4 milionu, poukazuje ekonom. Dodává, že v zemi se tak nachází na 30 milionů lidí, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti ve výši 600 dolarů týdně, avšak platnost tohoto programu v těchto dnech vyprší.

Oživení pandemie spolu s náznaky, že ekonomika dále stagnuje, zvyšuje pravděpodobnost, že v roce 2020 americká ekonomika klesne nejméně o 8 %, odkazuje expert na aktuální predikci Mezinárodního měnového fondu. Vyzdvihuje, že takový propad by byl dvojnásobný oproti tomu, který Spojené státy zažily během velké recese v letech 2008 a 2009.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa doufala, že po uvolnění karantény zažijí Spojené státy velmi rychlé ekonomické oživení ve tvaru V, uvádí analytik. Soudí, že tato naděje ale není podpořena jakoukoliv ucelenou koronavirovou strategií, která by ekonomice umožnila rychlý návrat k normálu.

"Při absence ucelené národní strategie cílených karantén, testování a trasování dochází k oživování pandemie," pokračuje Lachman. Konstatuje, že Spojené státy se stále nacházejí v první vlně, ale denní přírůstek nakažených se zvýšil z předchozího dubnového maxima okolo 35 tisíc na současných 70 tisíc, v důsledku čehož je v zemi, jejíž populace tvoří jen 4 % celosvětového počtu obyvatel, evidováno hned 25 % všech případů nemoci covid-19 a úmrtí na ni.    

Politické spory stranou

Trumpovi zdravotničtí experti se mezitím připravují na druhou vlnu pandemie, která by měla přijít na podzim, upozorňuje Lachman. Domnívá se, že současné oživení pandemie doplněné o pochmurné varování před druhou vlnou, která čeká na svou příležitost, mělo podstatný vliv na ekonomický propad ve druhém letošním čtvrtletí.

Předseda americké centrální banky FED Jerome Powell poznamenal, že data o spotřební poptávce a neuspokojivý vývoj nezaměstnanosti naznačují, že ekonomika se možná stabilizovala na nepřijatelně vysoké míře nezaměstnanosti, připomíná odborník. Soudí, že nejde pouze o to, že velké státy a města na jihu USA alespoň částečně ustupují od rozvolňování karantény, ani o to, že školy a univerzity neustále odsouvají datum svého znovuotevření, což lidem komplikuje návrat do práce.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Spíše jde také o to, že jedinci upravují své chování způsobem, který obnovuje tlak přesně na ty sektory ekonomiky, které pandemie zasáhla nejtvrději," nastiňuje analytik. Dodává, že při zuřící pandemii se lidé opět stále více zdráhají cestovat, chodit do restaurací a nakupovat v kamenných prodejnách.

Potácející se ekonomika nyní zvyšuje možnost, že americké hospodářství bude brzy čelit velké vlně bankrotů, a pokud se tak stane, vysoká nezaměstnanost vytvoří neudržitelný tlak na finance domácností a dodatečně na firmy podnikající v cestovním ruchu, pohostinství, maloobchodu a zábavním průmyslu, bojí se Lachman. Doplňuje, že to vše za situace, kdy je americký sektor těžby břidlicové ropy decimován nízkými cenami "černého zlata" a realitní sektor trápí prázdné kancelářské prostory a vyklizená nákupní centra, jelikož lidé stále více preferují práci z domova a nakupování přes internet.

Vše výše uvedené nám ukazuje, že Spojené státy potřebují ucelenější strategii pro boj s pandemií na federální úrovni, než mají nyní, deklaruje ekonom. Domnívá se, že pokud se má zabránit ještě horší recesi, politici napříč spektrem musejí odložit své odlišné pohledy a rychle schválit další fiskální stimulační balíček.  

Související

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Trumpovy daňové škrty mohou spustit finanční krizi, varuje ekonom

Navzdory klesajícím úrokovým sazbám a růstu dovozních cel vykazují americké finanční trhy varovné signály. Výnosy z dluhopisů rostou, dolar oslabuje a cena zlata stoupá – to vše podle ekonoma Desmonda Lachmana z American Enterprise Institute naznačuje, že zahraniční investoři ztrácejí důvěru v rozpočtovou politiku prezidenta Donalda Trumpa.
Rubl, ilustrační foto

Jak Putin lže světu? Tvrdí, že ruská ekonomika je v pořádku, zatímco jeho úředníci varují: Otřásá se v základech

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zachovat obraz ekonomické stability země, ale realita, jak ji začínají nahlas popisovat i jeho nejbližší spolupracovníci, ukazuje pravý opak. Vzácné a veřejné varování ze strany dvou vysokých ruských ekonomických představitelů, šéfky centrální banky Elviry Nabiullinové a ministra hospodářství Maxima Rešetnikova, signalizuje, že ruská válečná ekonomika se začíná otřásat v základech. 

Více souvisejících

Ekonomika USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 8 hodinami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Trump obrátil. Ukrajina se dočká navýšení americké vojenské podpory

Americký prezident Donald Trump v noci na úterý oznámil, že Spojené státy pošlou Ukrajině další zbraně. Změna přichází jen několik dní po masivním ruském útoku na Kyjev a další města. Trump dříve váhal mezi podporou Kyjeva a snahou o vstřícnost vůči Moskvě.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy