Tempo očkování v USA kleslo na nejnižší úroveň od ledna

Ve Spojených státech se v posledních dnech podává méně než milion dávek covidových vakcín denně a tempo očkovací kampaně po mírném červnovém zrychlení opět spadlo na nejnižší úroveň od letošního ledna.

Administrativa prezidenta Joea Bidena již nepočítá s dosažením 70procentní proočkovanosti dospělé populace ke Dni nezávislosti a podle agentury AP nyní rozesílá do různých koutů země prominentní činitele, kteří mají za úkol skomírající imunizaci pozvednout.

Deník The New York Times (NYT) po sobotní aktualizaci dat Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) hlásil týdenní průměr vykázaných očkování na úrovni 735.000 dávek na den. To je v grafice listu nejnižší průměrná hodnota od 18. ledna. Tempo vakcinace na ni kleslo poté, co se na začátku měsíce jeho pokles zastavil a klouzavý průměr se následně nakrátko znovu dostal i nad 1,2 milionu.

Nyní pokles pokračuje v momentě, kdy USA evidují 46 procent plně naočkovaných obyvatel a 54 procent s minimálně jednou dávkou vakcíny proti covidu-19. Vývoj je dalším dokladem relativně silného odporu vůči vakcínám mezi Američany. Ten dokumentují výsledky pravidelného průzkumu společnosti Morning Consult, podle nichž velká většina dosud neočkovaných Američanů aktuálně vakcinaci neplánuje podstoupit. Větší podíl "neochotných" respondentů oproti USA zjistilo dotazování prováděné v 15 zemích pouze v Rusku.

Federální vláda na začátku května přišla s cílem dostat do 4. července podíl dospělých obyvatel USA s alespoň jednou dávkou na 70 procent, týden před datem Dne nezávislosti je ovšem prakticky jisté, že plán zůstane nesplněný. CDC v sobotu hlásilo proočkovanost dospělých na úrovni 65,9 procent, přičemž ukazatel každý den narůstá maximálně o desetiny procentního bodu.

AP informuje, že Bidenova administrativa za nepříznivého vývoje "vysílá napříč zemí áčkové představitele" a spouští operaci, která nese rysy politické kampaně. "Předmětem je ale veřejné zdraví, nikoli ideologie. Pozornost se soustředí na segment, kterému zdravotničtí činitelé říkají 'nestálý střed': Kolem 55 milionů neočkovaných dospělých, kteří jsou vnímáni jako lidé, jež lze přesvědčit," popisuje AP.

"Nebudeme mít jen velká vakcinační centra," řekl americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra. "Jedná se o obcházení domů, mobilní kliniky, děláme očkování v kostelích, na třídních schůzkách, u holiče, v obchodě s potravinami," dodal.

Vládě výzvu komplikuje i to, že odpor vůči vakcínám se zdá být do velké míry propojený s politickými sympatiemi. Nejpomaleji postupuje očkování ve státech Mississippi, Louisiana, Wyoming, Idaho a Alabama, což jsou bašty Republikánské strany. Okolo celoamerického průměru jsou státy, ve kterých volební přízeň kolísá mezi demokraty a republikány, jako jsou Michigan, Wisconsin a Florida. Nejvíce naočkovaných mají ve Vermontu, v Massachusetts a na Havaji, kde dominují voliči Demokratické strany prezidenta Bidena.

NYT o víkendu podrobněji rozebíral situaci na "hornatém západě", kam patří i Idaho a Wyoming. Kromě politického rozměru zde podle odborníků vakcinaci brzdí rozbujelé dezinformace a také logistická náročnost očkování pro obyvatele odlehlých venkovských komunit. V okrese Garfield v Montaně, který má jen několik stovek stálých obyvatel, je výsledkem různých faktorů pouze 21procentní podíl plně naočkovaných mezi těmi, kdo vakcínu mohou dostat.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 58 minutami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

včera

Ukrajinci jsou v Kurské oblasti i po dvou měsících. Experti tvrdí, že Putina to může posílit

Uplynuly už dva měsíce od vpádu ukrajinských sil do Kurské oblasti na území Ruské federace. Zatímco v této oblasti probíhají tvrdé boje, ruské armádě se daří postupovat na východní Ukrajině. Za poslední týden zvládla dobýt Vuhledar a vstoupit do Torecku. Podle expertů Kyjev okupací části Kurské oblasti ničeho podstatného nedosáhne. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy