Tiskové konference se změnily v show. Mexický prezident má sledovanost jako telenovely

Mexický prezident od svého nástupu do úřadu každý všední den pořádá ranní tiskové konference, které se nyní co do počtu diváků vyrovnají i některým populárním telenovelám. Od 1. prosince 2018 jich Andrés Manuel López Obrador uspořádal přes 500, některé trvaly i tři hodiny, píše dnes agentura AP.

Manuel López Obrador
doporučujeme

Zatímco hlava státu o nich hovoří jako o platformě, kde poskytuje informace, které média ignorují či překrucují, ozývají se i hlasy, že pořad využívá k propagandě a útokům na své kritiky.

"Je to můj oblíbený seriál. Kterýkoli reportér může vystoupit a přímo zpovídat prezidenta. On přitom ukazuje svou lidskou tvář, bez scénáře," míní překladatelka Ana Errastiová, která bydlí v mexické metropoli. Raúl Juárez si nenechá ujít ani jeden díl, byť už 30 let žije ve Spojených státech. Tiskové konference mexického prezidenta sleduje na internetu. Rád se prý denně dívá, jak se mexická vláda vypořádává s dlouholetou korupcí. Právě boj s úplatkářstvím je jednou z priorit Lópeze Obradora. "S tímto mužem to (korupce) skončí," věří Juárez.

Další jsou k ranním tiskovým vystoupením prezidenta kritičtější. Například Jan-Albert Hootsen, jenž v Mexiku zastupuje nezávislý Výbor na ochranu novinářů (CPJ), vnímá tento program jako místo, které prezident využívá spíše pro útoky na své kritiky, než platformu pro poskytování informací. "Vláda se neuchyluje k přímé cenzuře, kterou se oháněly bývalé vlády, což je pozitivní," řekl agentuře AP Hootsen, podle něhož jsou však škodlivé i verbální útoky, jelikož jsou pronášeny v zemi, kde jen za dobu vlády Lópeze Obradora bylo zavražděno přes 20 žurnalistů. Alfredo Coutiňo z mezinárodní ratingové agentury Moody's pak upozorňuje, že prezidentovy tiskové konference "obsahují málo objektivních informací o velkých ekonomických otázkách".

Byť se tiskových konferencí účastní někdy i další mexičtí činitelé, sedmašedesátiletá hlava státu při nich z televizních záběrů nemizí, píše AP. Podle ní také naprostou většinu času na dotazy novinářů odpovídá López Obrador, jenž si během nich dopřeje akorát tak pauzu nutnou ke krátkému usrknutí ze sklenice s vodou.

Prezidentská kancelář odhaduje, že tiskové konference nazvané pro časnou hodinu vysílání "La Maňanera" (výraz pro časné ráno či pro ranní ptáče) sleduje denně v průměru deset milionů diváků. Tento údaj však podle AP nelze ověřit. Noviny Milenio nicméně v listopadu informovaly, že se počet zhlédnutí programu na facebookovém účtu prezidenta za poslední rok v porovnání s rokem 2019 ztrojnásobil. Denně tam pořad zhlédnou stovky tisíc lidí. Kromě toho prezidenta na YouTube sledují více než dva miliony diváků a další se na pořad dívají přes jiné platformy. Prezident tak má publikum velikostí srovnatelné s některými oblíbenými telenovelami, podotkla AP.

López Obrador na tiskové konferenci probírá různá témata, divákům už na nich ukázal i amulety, které ho podle něj chrání od zlého a před koronavirem. Někdy jeho hosté Mexičanům radí, kde si pořídit nejlevnější benzín. Jejich dlouhodobý dopad se teprve ukáže, nicméně řada Mexičanů si už nedokáže představit, že by se vrátila doba, kdy mezi obyvateli země a prezidentem panoval odstup a některé hlavy státu roky neodpověděly na předem neschválený novinářský dotaz, píše AP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem se ve světě nakazilo přes 100 milionů lidí

26.01.2021 21:40 Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, na celém světě přesáhl 100 milionů. Vyplývá to ze…

Biden chce ve snaze zastavit koronavirus očkovat až 1,5 milionu lidí denně

26.01.2021 16:10 Nová americká administrativa si původně vytyčila za cíl očkovat proti koronaviru 100 milionů lidí…

McConnell přestal blokovat dohodu o uspořádání Senátu po volbách

26.01.2021 14:50 Šéf republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell dnes oznámil, že přestane blokovat změny v…

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

26.01.2021 07:41 Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama